1403/04/23

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

آموزش روش های تمیز کردن آدامس از روی فرش

آموزش روش های تمیز کردن آدامس از روی فرش

اگر شما هم تا به حال با پاک کردن آدامس از روش فرش مشکل داشته اید، روش های قدیمی را از ذهن خود پاک کنید. روشی که در این قسمت آورده شده است، برای انواع فرش ها از جمله کنفی، پشمی، با الیاف طبیعی و مصنوعی کاربرد دارد. همچنین به یاد داشته باشید که هرچه سریع تر آدامس را پاک کنید، راحت تر تمیز می شود، آماده اید؟ نفس عمیق بکشید و شروع به پاک کردن آدامس از روی فرش کنید.

روش اول :استفاده از یخ

برای پاک کردن آدامس از روی فرش می توانید از یخ به طریقه زیر عمل کنید:

مرحله۱:آماده سازی

یک مقوا نازک تهیه کنید و یک سوراخ کوچک به اندازه آدامس در آن ایجاد کنید. به عنوان مثال می توانید از جلد مقوایی دفاتر خود استفاده کنید. مقوا را روی قسمت مورد نظر از فرش قرار دهید تا از فرش شما محافظت می کند.

مرحله ۲ :فریز کردن آدامس

یک قطعه یخ را داخل کیسه قرار دهید و آن را روی آدامس بکشید. کیسه مانع خیس شدن فرش توسط یخ می شود. این کار را تا جایی ادامه دهید که آدامس سفت شود. تمیز کردن آدامس یخ زده راحت تر است زیرا این کار باعث انقباض مولکول های آدامس شده و خاصیت چسبندگی آن را کاهش می دهد. 

آموزش روش های تمیز کردن آدامس از روی فرش

مرحله ۳:برداشتن آدامس

وقتی که آدامس به اندازه کافی سفت شد، با یک چاقو یا تیغ آن را به دقت از روی فرش بردارید. اگر ذره ای از آن باقی ماند و کنده نشد، مراحل زیر را انجام دهید. 

مرحله ۴:تمیز کردن آدامس باقی مانده

با استفاده از یک اسفنج، مقداری تینر روی باقی مانده آدامس بریزید. موارد احتیاط روی تینر را بخوانید زیرا تینر قابل اشتعال است و گازهای سمی از خود منتشر می کند. همچنین می توانید از مواد پاک کننده چسب استفاده کنید و با احتیاط تکه های باقی مانده آدامس را جدا کنید.

آموزش روش های تمیز کردن آدامس از روی فرش

مرحله ۵:پاک کردن لکه

حتی بعد از ازبین بردن آدامس، ممکن است مقداری فرش لک شده باشد. یک قاشق روغن پارافین را با ۸ قاشق پودر لباسشویی یا مایع شستشوی بدون نیاز به آب ترکیب کنید. مقدار کمی را روی لکه بریزید و با یک اسفنج روی آن فشار دهید. در این مرحله مقوا را بردارید اما لکه را با اسفنج پخش نکنید زیرا باعث بدتر شدن لکه خواهد شد. این مرحله را تا جایی انجام دهید که لکه کاملا پاک شود. 

مرحله ۶:شستن قسمت مورد نظر

در آخر، آن ناحیه را با کمی آب بشویید و رطوبت اضافی را با حوله پاک کنید تا خشک شود.

روش دوم :استفاده از سرکه

سرکه سفید کاربرد های مختلفی دارد که یکی از آن ها، تمیز کردن آدامس از روی فرش است. در این بخش از بیا نی نی مراحل پاک کردن آدامس از روی فرش با استفاده از سرکه آورده شده است.

  • یک فنجان سرکه سفید را در مایکروویو گرم کنید.

  • یک پارچه یا حوله تمیز را داخل سرکه بزنید و روی آدامس بکشید.

  • با استفاده از چاقوی تیز و یا سر قاشق آدامس را جدا کنید.

  • برای تمیز کردن باقی مانده آدامس از یک مسواک قدیمی استفاده کنید. ( ممکن است آدامس به مسواک بچسبد، بنابراین از مسواک قدیمی استفاده کنید که بتوانید آنرا دور باندازید)

آموزش روش های تمیز کردن آدامس از روی فرش

روش سوم:استفاده از روغن

استفاده از روغن سبب می شود ضخامت آدامس از روی فرش کاهش یافته و شما راحتتر آدامس را از روی فرش پاک کنید. برای این کار نمی توان از همه روغن ها استفاده نمود. برای پاک کردن آدامس از روی فرش ، از روغن های زیر و از روش های زیر استفاده کنید:

  • برای پاک کردن آدامس از روی فرش، از روغن اکالیپتوس، روغن زیتون و کره بادام زمینی استفاده کنید. 

  • قبل از استفاده از روغن برای پاک کردن آدامس، ابتدا قسمتی از فرش را تست کنید زیرا برخی روغن ها به بافت فرش آسیب می رسانند. 

  • برای پاک کردن آدامس روی یک دستمال تمیز مقداری روغن ریخته و با آن آدامس را از روی فرش پاک کنید.

  • بعدازاعمال روغن ، با یک تیزی و به آرامی اقدام به پاک کردن آدامس از روی سطح فرش کنید.

  • بعد از پاک کردن آدامس از روی فرش، برای از بین بردن ذرات ریز آدامس و اثرات روغن، آن قسمت از فرش را آبکشی کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *