1402/03/20

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

بارداری بیماران ام اس، قبل اقدام تا بعد زایمان

بارداری بیماران ام اس، قبل اقدام تا بعد زایمان

بارداری در زنان مبتلا به ام اس بدون عارضه و امکان پذیر است. در واقع، آن‌ها نیز می‌توانند مانند سایر زنان، باردار شوند و نوزادان سالم به دنیا بیاورند. حتی در صورت تمایل می‌توانند زایمان طبیعی هم داشته باشند. با این حال، مواردی وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر گرفت. روی این مقاله کلیک کنید تا تمام اطلاعات لازم برای بارداری در زنان مبتلا به ام اس را به دست آورید.

بارداری بیماران ام اس

بارداری نحوه رفتار سیستم ایمنی را تغییر می‌دهد تا بدن به کودک در حال رشد به عنوان یک مزاحم حمله نکند. این تغییرات می‌تواند علائم ام اس را نیز تغییر دهد. بسیاری از زنان مبتلا به ام اس، از کاهش علائم خود در دوران بارداری و برگشت آن پس از زایمان خبر می‌دهند. با این حال، بارداری در زنان مبتلا به ام اس در هر فرد متفاوت است و هیچ راهی برای پیش بینی نحوه تغییرات او در طول و بعد از بارداری وجود ندارد.

بسیاری از داروهای ام اس در دوران بارداری بی خطر نیستند. بنابراین افرادی که برای بچه دار شدن تلاش می‌کنند، ممکن است قبل از بارداری نیاز به قطع این داروها داشته باشند. به خواندن ادامه دهید تا با تمام ابعاد بارداری در زنان مبتلا به ام اس آشنا شوید. 

بارداری در زنان مبتلا به ام اس

در این مقاله می‌خوانید:

  • اثر بیماری ام ‌اس در روند بارداری و زایمان
  • تأثیر بارداری بر بیماری ام ‌اس
  • عوارض بارداری در زنان مبتلا به ام اس
  • ام اس پس از زایمان

اثر بیماری ام ‌اس در روند بارداری و زایمان

به طور کلی، بارداری در زنان مبتلا به ام اس بی خطر است.

به نظر نمی‌رسد که بیماری ام اس بتواند تأثیر قابل توجهی بر بارداری داشته باشد. پس به طور کلی، بارداری در زنان مبتلا به ام اس بی خطر است و این زنان معمولاً نوزادان سالمی را به دنیا می‌آورند. به علاوه، حتی شیردهی با ام اس نیز بی خطر است.

البته این امکان وجود دارد که بعضی از علائم خاص ام اس بر بارداری تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، آسیب ناشی از ام اس به عضلات و اعصاب لگن ممکن است بیرون راندن نوزاد شما را دشوارتر کند و خطر زایمان کمکی را افزایش دهد. حتی در برخی موارد شدیدتر ممکن است برای زایمان نیاز به سزارین داشته باشید.
ام اس ممکن است بر توانایی شما برای باردار شدن نیز تأثیر بگذارد؛ به خصوص زمانی که این بیماری، رابطه جنسی را برای شما دشوار یا دردناک می‌کند. حتی نرخ لقاح مصنوعی در بین افراد مبتلا به ام اس نیز بیشتر از افراد عادی است.

اثر بیماری ام ‌اس در روند بارداری و زایمان

علاوه بر این، برخی از داروهای ام اس می‌توانند مشکلاتی را در بارداری ایجاد کنند که البته برای تایید این موضوع به مطالعات بیشتری نیاز داریم. اکثر داروهای DMT به عنوان داروهای کلاس C طبقه بندی می‌شوند. به این معنی که مطالعات حیوانی، خطری را برای جنین در حال رشد نشان داده‌اند. 
با این حال، مزایای این داروها ممکن است در برخی موارد بیشتر از خطرات آن‌ها باشد؛ به خصوص اگر علائم شدید داشته باشید. علاوه بر این، این داروها ممکن است همان اثراتی را که روی حیوانات دارند، روی انسان نداشته باشند.

تأثیر بارداری بر بیماری ام ‌اس

تأثیر بارداری بر بیماری ام ‌اس

علائم ام اس به طور کلی در طول بارداری بهبود می‌یابد.

بارداری در زنان مبتلا به ام اس به این صورت است که تغییرات هورمون‌های جنسی مانند پروژسترون و استروژن در این دوران می‌تواند بر علائم ام اس نیز تأثیر بگذارد.
چندین مطالعه نشان می دهد که علائم ام اس به طور کلی در طول بارداری بهبود می‌یابد و تعداد دفعات ظهور آن، مخصوصاً در سه ماهه سوم کاهش می‌یابد.
تغییرات سیستم ایمنی در دوران بارداری باعث کاهش سطوح مختلف مواد شیمیایی التهابی می‌شود. در عین حال، این تغییرات سطوح بالاتری از مواد شیمیایی ضد التهابی خاص را افزایش می‌دهد که ممکن است به کاهش علائم ام اس کمک کند.

ام اس پس از زایمان

یک هورمون بارداری به نام گنادوتروپین جفتی انسانی می‌تواند رفتار گلبول‌های سفید را طوری تغییر دهد که به کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن منجر شود. این به نوبه خود، التهاب و به طور بالقوه علائم ام اس را نیز کاهش می‌دهد.
این قضیه در اکثر زنان باردار و مبتلا به ام اس صدق می‌کند، اما تجربه بعضی دیگر از زنان متفاوت است. در واقع، قطع برخی از داروهای ام اس، به ویژه DMTها، در دوران بارداری می‌تواند علائم را بدتر کند و ممکن است خطر عود شدید ام اس را نیز افزایش دهد.

عوارض بارداری در زنان مبتلا به ام اس

عوارض بارداری در زنان مبتلا به ام اس

ام اس خطر آسیب‌های جدی به نوزاد مانند سقط جنین، مرده زایی یا ناتوانی‌های مادرزادی شدید را افزایش نمی‌دهد، اما میزان سزارین یا زایمان کمکی ممکن است در میان افراد مبتلا به ام اس بیشتر باشد که البته برای تایید این ادعا به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.
هم‌چنین احتمال اینکه نوزاد نسبت به سن حاملگی خود کوچک به دنیا بیاید، بیشتر است که این می‌تواند کمی خطرناک باشد. با این حال، طبق تحقیقات نوزادان متولد شده از افراد مبتلا به ام اس علائم خفگی کمتری از خود نشان داده‌‌اند.

ام اس و بارداری

ام اس پس از زایمان

مواد شیمیایی مرتبط با شیردهی ممکن است علائم ام اس را افزایش دهند.

در بحث بارداری در زنان مبتلا به ام اس باید به موضوع زایمان نیز بپردازیم. پس از زایمان ممکن است برای بعضی از مادران مبتلا به ام اس دشوارتر باشد.
تغییر ناگهانی در هورمون‌ها و بسیاری از عوامل دیگر ممکن است علائم ام اس را پس از زایمان افزایش دهد. یک منبع معتبر در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که مواد شیمیایی مرتبط با شیردهی ممکن است علائم ام اس را نیز افزایش دهند.

برخی از تحقیقات هم نشان می‌دهند که باردار بودن ممکن است پیشرفت ام اس را کند کرده و منجر به کاهش میزان ناتوانی طولانیمدت شود. با این حال، هنوز هم به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز داریم. 
شاید بدانید که ام اس با خطر افسردگی نیز همراه است، اما با این حال امکان دارد که این بیماری خطر افسردگی پس از زایمان را افزایش ندهد. یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ نشان داد که میزان افسردگی پس از زایمان در مادران مبتلا به ام اس در مقایسه با سایر مادران مشابه است. 

ام اس در زنان باردار

کلام آخر

بارداری در زنان مبتلا به ام اس معمولاً نیازی به مراقبت‌های ویژه مامایی ندارد. در واقع، تا زمانی که عوارض جانبی دیگر نداشته باشید، حتی می‌توانید مانند سایر زنان، زایمان طبیعی نیز بکنید. با این حال، بهتر است قبل از بارداری با متخصص ام اس تماس بگیرید و گزینه‌های درمانی ممکن را ارزیابی کنید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصص زنان، به کلینیک بیا نی نی سر بزنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *