1400/07/03

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

بارداری و زایمان بارداری و مراقبت های قبل از آن

بارداری و مراقبت های قبل از آن

بارداری

مراقبت های دوران بارداری و فواید آن

در حاملگی های برنامه ریزی نشده، زمانی که مادر متوجه حاملگی خود می شود، معمولا ۱ تا ۲ هفته از زمان پریود انجام نشده گذشته است. در این مدت ستون فقرات جنین شکل گرفته است و پیشگیری با اسید فولیک بی فایده است. و قلب جنین ضربان دارد.

فواید مراقبت های پیش از بارداری:

۱- شیوع مشکلات نیازمند به مشاوره در زنانی که دچار جاملگی ناخواسته می شوند، بیشتر از آنهایی است که با برنامه ریزی باردار می شوند.
۲- مشاوره پیش از بارداری موجب تشخیص زودرس بیماریهای مزمن مادر مانند دیابت ، صرع، فشار خون بالاو بیماریهای قلبی، می شود که سلامت مادر و جنین را به خطر می اندازند.زیرا شانس بروز ناهنجاریهای لوله عصبی و قلبی و عوارضی مانند محدودیت رشد جنین و تولد نوزادان کم وزن و یا با وزن بسیار زیاد در مادران مبتلا به بیماریهای ذکر شده بیشتر است.
۳- در صورت کنترل بیماری و تجویز داروی مناسب و بی خطر برای بارداری، سلامت مادر و جنین به طور همزمان تامین می شود. در بسیاری از موارد مصرف داروها با نظر پزشک باید ادامه یابد زیرا قطع آنها موجب بروز عوارض برای مادر و جنین می شود.
۴- مشاوره قبل از بارداری، عوارض مادر را کاهش می دهدو باعث کاهش معلولیت و مرگ مادر می شود.
۵- معلولیت و مرگ ومیر نوزاد را کاهش می دهد.
۶- بیماریهای ژنتیک، علت اصلی مرگ ومیر جنین است. در پیشگیری اولیه از عوامل مستعد کننده،دوری می شود. در پیشگیری ثانویه، حاملگی های دچار مشکل، مشخص و ختم می شود.( براساس لایحه سقط قانونی) در پیشگیری نوع سوم، اختلالات ساختمانی با عمل جراحی اصلاح می شود که برای بیشتر اختلالت ژنتیکی مقدور نیست.نقایص لوله عصبی،فنیل کتون یوری،تی ساکس و تالاسمی مثالهایی هستند که مشاوره در آنها قطعا مفید است.
۷- مصرف اسید فولیک، قبل از اقدام برای بارداری و در طی بارداری می تواند شانس ابتلای نوزاد به نقایص لوله عصبی را کاهش دهد.

بارداری

نتیجه: مشاوره قبل از اقدام به بارداری برای بهبود شرایط دوران بارداری بسیار مهم و غیر قابل انکار می باشد. اگر قبل از اقدام به بارداری و تصمیم گرفتن با پزشک و مشاور در مورد بیماریها و یا مسائل روحی و مشکلات زندگی صحبت کنیم طبیعتا از بروز بسیاری از بیماریها و مشکلات و ناهنجاریهای بعد از زایمان هم برای فرزند و نیز برای مادر پیشگیری کرده ایم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code