1402/09/16

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز

اگر به‌تازگی با رژیم ویت واچرز آشنا شده‌اید یا در حال استفاده از آن هستید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره این رژیم بدانید، در این مقاله با ما همراه شوید تا بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز را در اختیارتان قرار دهیم.

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
امروزه بازار رژیم‌های لاغری داغ داغ است و راهکارهای مختلفی برای کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده‌آل به متقاضیان ارائه می‌شود. یکی از این رژیم‌ها، رژیم لاغری ویت واچرز است که طرفداران زیادی حتی در بین سلبریتی‌ها و افراد مشهور دارد. اگر به‌تازگی به سراغ این رژیم رفته‌اید یا می‌خواهید آن را آغاز کنید، بهتر است قبل از هر چیز با بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز بیشتر آشنا شوید.

در این مقاله می‌خوانید:

 • رژیم غذایی ویت واچرز چیست؟
 • رژیم غذایی ویت واچرز شامل چه غذاهایی می‌شود؟
 • مزایا و معایب رژیم ویت واچرز
 • بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز

رژیم غذایی ویت واچرز چیست؟

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
ویت واچرز که به WW نیز مشهور است، یک برنامه کاهش وزن با سیستم امتیازدهی است که نیازهای تغذیه‌ای شخصی شما را بر اساس قد، وزن، سن و سطح فعالیت شما محاسبه می‌کند. امتیازها به‌صورت روزانه اختصاص داده می‌شود و این سیستم امتیازدهی بیشتر برای حفظ انگیزه و ردیابی آنچه در طول روز می‌خورید طراحی شده است. هدف این برنامه کاهش وزن و به دنبال آن سلامتی است. روزهای وزن‌کشی در این برنامه هفتگی یا ماهانه است و بر اساس تغییراتی که بعد از وزن‌کشی در سیستم ثبت می‌شود، تغییراتی در رژیم براساس شرایط کنونی شما لحاظ خواهد شد.

رژیم غذایی ویت واچرز شامل چه غذاهایی می‌شود؟

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
تأکید این رژیم بر سالم خوری و استفاده از انواع گروه غذایی با رعایت تعادل است. مصرف غذاهای غیرفرآوری شده مانند سبزیجات، میوه‌ها و پروتئین بدون چربی در این رژیم به‌وفور توصیه می‌شود. همچنین این برنامه با ارائه غذاهای زیر پوینت (Zero Point) و گنجاندن آن در رژیم غذایی پیشنهادی، شما را به مصرف غذاهای سالم و مقوی تشویق می‌کند.

از جمله غذاهای زیرو پوینت ارائه شده توسط این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میوه‌ها و سبزیجات نشاسته‌ای و غیر نشاسته‌ای
 • لبنیات بدون چربی
 • پروتئین بدون چربی
 • تخم‌مرغ
 • غذاهای دریایی
 • حبوبات مانند عدس و لوبیا
 • انواع غلات

مزایا و معایب رژیم ویت واچرز

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
اگر قصد دارید که این رژیم را برای اولین‌بار امتحان کنید بهتر است علاوه بر آگاهی از بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز، درباره مزایا و معایب آن نیز اطلاعات کافی داشته باشید تا سنجیده‌تر تصمیم‌گیری کنید.

مزایای رژیم ویت واچرز:

 • متعادل و انعطاف‌پذیر است
 • سبک زندگی شما را برای همیشه تغییر می‌دهد
 • مصرف هیچ غذایی در آن ممنوع نیست و آزادی عمل فرد در دوره رژیم بالاست
 • کاهش وزن به‌صورت آهسته و پیوسته انجام می‌گیرد
 • شما را به ورزش‌کردن و فعالیت‌های بدنی ترغیب می‌کند

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
معایب رژیم وایت واچرز:

 • تقریباً پرهزینه است
 • شمارش امتیاز می‌تواند بعد از مدتی خسته‌کننده شود
 • آزادی بیش از حد آن، ممکن است برخی از افراد را بدعادت کند
 • ممکن است منجر به رژیم غذایی ناسالم شود

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
نباید این نکته را فراموش کرد که رژیم غذایی ویت واچرز بیشتر یک سبک زندگی است تا یک رژیم و نباید آن را به یک دوره کوتاه محدود کرد. در ادامه به برخی از بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز اشاره خواهیم کرد که رعایت آن‌ها به نتیجه‌گیری بهتر شما کمک خواهد کرد.

خودتان را از خوراکی‌های مورد علاقه‌تان محروم نکنید

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
همان‌طور که اشاره کردیم، رژیم غذایی ویت واچرز یک رژیم آزاد است و دستتان را برای مصرف انواع غذاها باز می‌گذارد. با این تفاسیر شما می‌توانید خوراکی‌های مورد علاقه‌تان را نیز در این برنامه بگنجانید اما نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. این روند باعث می‌شود که از ادامه مسیر رژیم غذایی‌تان دل‌زده نشوید.

سعی کنید بعد از ساعت ۷ عصر غذا نخورید

سعی کنید زودتر بخوابید تا غذا نخوردن بعد از ساعت ۷ شما را اذیت نکند. اگر مجبور بودید بیشتر بیدار بمانید و گرسنگی امانتان را بریده بود، می‌توانید از غذاهای ۰ امتیازی استفاده کنید.

حساب چیزهایی را که می‌خورید، داشته باشید

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
در هفته‌های اول آغاز این رژیم کمی سخت است که امتیاز هر غذا را محاسبه کنید و حواستان به هر چیزی که در دهانتان می‌گذارید باشد. اما بعد از مدتی این روند به یک عادت تبدیل می‌شود و دیگر باعث نگرانی‌تان نمی‌شود. تنها کافی است هفته‌های اول کمی صبور باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

اگر شکست خورید، دوباره بلند شوید!

هیچ زمان مناسبی برای شروع دوباره وجود ندارد؛ بهترین زمان برای شروع همین الان است. حتی اگر روز، هفته، ماه یا سال بدی را سپری می‌کنید و حساب همه چیز از دستتان دررفته است، هیچ اشکالی ندارد. کافی است احساس شکست و ناامیدی را کنار بگذارید و دوباره به مسیر بازگردید.

برای خود جایزه در نظر بگیرید

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
زمانی که وقت وزن‌کشی ماهانه فرامی‌رسد و شما متوجه می‌شوید که به هدف تعیین شده خود رسیده‌اید، به خودتان یک جایزه بدهید! این جایزه می‌تواند بسیار کوچک باشد، نیازی نیست هزینه زیادی بابت آن کنید تنها کافی است کاری را که دوست دارید انجام دهید یا خودتان را به یک خوراکی خوشمزه (البته در حد تعادل و نه به میزان زیاد) مهمان کنید.

ورزش را فراموش نکنید

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
ورزش باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید و عضله به دست آورید که این روند به سوزاندن چربی و کالری کمک می‌کند. هر فعالیتی که می‌توانید انجام دهید. می‌توانید از روزانه چند دقیقه قدم‌زدن در پارک سر کوچه‌تان شروع کنید و کم‌کم مدت‌زمان آن را افزایش دهید. به شما قول می‌دهم به جایی می‌رسید که عزمتان برای رفتن به باشگاه و انجام فعالیت منظم جزم خواهد شد.

تنها هفته‌ای یک‌بار خود را وزن کنید

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
برخی از افراد زمانی که این رژیم را آغاز می‌کنند، هر روز خود را وزن کرده و وضعیت خود را بررسی می‌کنند. این کار نه‌تنها انگیزه شما را بیشتر نمی‌کند، بلکه به دلیل نوسانات و تغییرات بدن تنها انتظارات شما را بالا برده و با وزن‌کشی هفتگی و عدم همخوانی وزن مشاهده شده با انتظاراتتان، انگیزه شما را کاهش خواهد داد.

اگر وزن اضافه کردید، ناامید نشوید

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
ممکن است در برخی وزن‌کشی‌های هفتگی یا ماهانه شاهد اضافه‌وزن نسبت به وزن قبلی خود باشید، درست است که این اضافه‌وزن قلبتان را به درد می‌آورد اما بدانید که این یک شکست جزئی است. در چنین شرایطی شما باید به روند پیشرفتتان در طی ماه‌های پیش تمرکز کنید و با انگیزه بیشتری به مسیر ادامه دهید تا بتوانید این اضافه‌وزن جزئی را جبران کنید.

کلام آخر

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز
همان‌طور که اشاره کردیم، رژیم غذایی ویت واچرز یکی از رژیم‌های لاغری پرطرفدار است که سبک زندگی بسیاری از افرادی را که از آن استفاده کرده‌اند، تغییر داده است. این رژیم مانند تمامی رژیم‌های موجود زایا و معایب خاص خود را دارد که باید قبل از شروع رژیم آن‌ها را بررسی کرد. در این مقاله سعی داشتیم با ارائه بایدها و نبایدهای رژیم غذایی ویت واچرز، آگاهی شما را نسبت به این رژیم افزایش دهیم تا با رعایت آن‌ها در کنار اصول اولیه این رژیم، نتیجه مطلوب‌تری برایتان حاصل شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *