1400/10/28

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

با این ۱۰ روش بچه ها عاشق تکالیف مدرسه میشوند

با این ۱۰ روش بچه ها عاشق تکالیف مدرسه میشوند

تکالیف مدرسه

تشویق بچه ها به انجام تکالیف مدرسه

وقتی کودکان تکالیف شان را انجام نمی دهند برخی والدین آن را شخصی تلقی کرده و به شدت عصبانی و ناراحت می شوند، در حالی که اصلا چنین نیست. کودک مایل نیست این کار را بکند و برای آن دلایل مختلفی دارد نه این که از شما خوشش نمی آید یا با شما لجبازی می کند؛ لجبازی حاصل کشمکش های زیاد و طولانی والدین در اثر شیوه تربیتی نادرست و در تعامل والدین با کودک به وجود می آید. بنابراین والدینی که معتقد به لجبازی فرزندشان هستند بهتر است به سابقه ارتباط خود با فرزندشان حتی قبل از سنین مدرسه نگاه کنند.

چند روش برای تشویق کودکان به انجام دادن مرتب و منظم تکالیف مدرسه شان وجود دارد که در این مقاله به آنها پرداخته شده است:

 

 

تکالیف مدرسه

 

علاقمند کردن کودکان به تکالیف مدرسه

 

 مهم ترین نکته ای که والدین باید به آن توجه کنند مدت زمان مفیدی است که برای انجام تکالیف لازم است. این زمان برای سنین مختلف و بسته به شرایط دانش آموز متفاوت است. والدین باید شرایط سنی کودک را در نظر داشته باشند به طوری که کودکان و دانش آموزان پایه های ابتدایی را برای مدت زمان طولانی وادار به انجام تکلیف نکنند.

۱- اختصاص فضایی برای انجام دادن تکالیف

یک نقطه آرام و ساکت برای کودک خود درنظر بگیرید تا او هنگام نوشتن تکالیفش کاملا حواسش جمع باشد.
مراقب باشید مواردی که حواس او را پرت می کند، مانند، تلویزیون و موسیقی، در محیط وجود نداشته باشد. برای به حداقل رساندن رفت و آمدها، اجازه ندهید کودکان کوچک تر مزاحم بزرگ ترها شوند.

۲- برای هر کودک فضای مربوط به خودش را ترتیب دهید

به منظور به حداقل رساندن جروبحث و حواس پرتی، برای هر یک از کودکان خود، فضایی منحصر به خودشان در نظر بگیرید تا با توجه کامل تکالیف شان را انجام دهند.

۳- هنگام انجام تکالیف، فناوری را دور نگهدارید

هنگام انجام تکالیف مدرسه ، کودکان نباید از موبایل و تبلت و یا هر نوع فناوری که حواس آنها را به جایی دیگر معطوف می کند، استفاده کنند.

۴- برنامه ای منظم برای او آماده کنید

اگر کودک تان برنامه منظم روزانه داشته باشد، خود به خود به سراغ کارهایش می رود. می توانید بین برنامه های او، زنگ تفریح هم اختصاص دهید.

مثلا می توانید به او بگویید پس از مدرسه می تواند یک ساعت استراحت کند و به سراغ تکالیفش برود.هر کدام از تکالیفش را هم که انجام داد، ۱۵ دقیقه استراحت کند و سپس به سراغ کار بعدی برود.

تکالیف مدرسه

علاقمند کردن کودکان به تکالیف مدرسه

۵- توقعات تان را از او روشن و مشخص بیان کنید

کودکان باید بدانند که نسبت به تکالیف شان از آنها چه انتظاراتی دارید. با آنها در این خصوص با حوصله صحبت کنید. برای او مرز تعیین کنید و در خصوص قوانین تان نیز ثابت قدم باشید.

۶- از او تعریف و تمجید کنید

کودکان از اینکه کاری کنند شما به آنها افتخار کنید لذت می برند. البته می توانید هر از گاهی برای اینکه انگیزه او را در انجام دادن تکالیفش افزایش دهید، برای او جایزه ای تهیه کنید. البته این کار نباید دایما صورت گیرد تا تاثیرگذار باشد.
وقتی کودک تان تکالیف خود را به خوبی انجام می دهد، به او بگویید از اینکه مرتب و منظم و فعال است، به او افتخار می کنید.
خیلی مهم است به طور دقیق و واضح به او بگویید که به چه دلیل از او راضی و خشنود هستید.

۷- هرگز به او رشوه ندهید

رشوه دادن بدترین روشی است که برخی از والدین به کار می برند. در این صورت کودکان صرفا به منظور به دست آوردن امتیازات مادی کاری را انجام می دهند و هرگز از خود کار لذت نمی برند و حتی ممکن است، درس های شان را نیز یاد نگیرند. رشوه دادن فقط انگیزه کودکان را از بین می برد.

۸- گاهی اوقات برخی از رفتارهای نامناسب را نادیده بگیرید

توجه زیاد نشان دادن به کودکان، مثلا زمانی که تکالیف شان را انجام نمی دهند و یا کاری را که وقتش نیست، انجام می دهند، آن رفتار نامناسب را تشدید می کند. بنابراین در این گونه مواقع، صبوری به خرج داده و آرام بمانید. هرگز عصبانیت به خرج ندهید.

۹- انجام تکالیف، مسئولیت اوست، نه شما

خیلی مهم است که کودک تان از همین زمان، مسئولیت های خود را بشناسد. مثلا اگر دفتر یا کتابش را در مدرسه جا گذاشت، اگر خودش راه حلی پیدا کرد، عالی است اما اگر نتوانست، شما به او کمک نکنید و بگذارید با عواقب سهل انگاری خود روبه رو شود.

۱۰- اگر لازم است، بگذارید کودک تان توبیخ شود

اگرچه این لحظات هم برای شما و هم برای او دردناک و سخت خواهد بود، اما او باید در قبال کارهای خود احساس مسئولیت کند و با پیامدهای اعمالش رو به رو شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *