دلتا/ از آب پیاز می‌توان به‌عنوان یک درمان خانگی بسیار موثر برای ریزش مو در زنان و مردان استفاده کرد که علاوه بر تاثیر شگفت‌انگیزی که دارد ارزان بوده و برای همه افراد به‌راحتی قابل‌ دسترس است.
 محققان طی آزمایش‌هایی که بر روی مواد موثر پیاز انجام داده‌اند به این موضوع پی‌برده‌اند که ترکیبات موجود در پیاز قادرند التهاب در ریشه و فولیکول‌های مو را کاهش دهند. این مکانیسم درواقع همان مکانیسم لیزر درمانی و بعضی داروهای خوراکی ریزش مو است که با کاهش التهاب در ریشه مو به رشد مجدد موها و پرحجم شدن آن‌ها کمک می‌کنند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع رشد مجدد مو تنها با یک پیاز می‌پردازیم.

آیا آب پیاز برای رشد مو موثر است؟
مطالعات علمی نشان می‌دهند که آب پیاز از راه‌های مختلفی به کاهش ریزش مو کمک می‌کند. پیاز سرشار از گوگرد است، که عنصری ضروری برای بدن به شمار می‌رود. گوگرد در اسیدهای آمینه که اجزای تشکیل‌دهنده پروتئین‌ها هستند، یافت می‌شود. پروتئین‌ها به‌ویژه کراتین که غنی از گوگرد است برای داشتن موهای سالم حائز اهمیت هستند.

هنگامی‌که پوست سر را با آب پیاز ماساژ می‌دهیم گوگرد موردنیاز برای تقویت ریشه مو تامین‌شده و ازاین‌رو احتمال ریزش مو کمتر می‌شود. علاوه بر این، گوگرد موجود در پیاز در تولید کلاژن نقش کلیدی دارد و کلاژن نیز به سهم خود به تولید سلول‌های پوستی سالم و رشد مو کمک می‌کند. همچنین اعتقاد بر این است که آب پیاز در تقویت گردش خون موضعی موثر است. استفاده از آب پیاز برای مو و پوست سر می‌تواند خون‌رسانی به فولیکول‌های مو را افزایش دهد که به‌نوبه خود رشد مو را بهبود می‌بخشد.

یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۰۲ با هدف پی‌بردن به مکانیسم تاثیرگذاری آب پیاز در تقویت مو انجام شد. در این تحقیق مشخص شد که آب پیاز برای تقویت مو مفید است و در مردان تاثیر بیشتری نسبت به زنان دارد. با این همه، تحقیقات بیشتری در مورد چگونگی عملکرد آب پیاز و فواید آن برای رشد مو لازم است چراکه بیش از دو دهه از مطالعه ذکرشده سپری‌شده و تحقیقات جدیدی در این زمینه در دسترس نیست.

آب پیازچه مزایایی برای سلامت مو دارد؟
آب پیاز در کاهش ریزش مو موثر است و گاهی نیز درخشندگی و جوانی را به مو بازمی‌گرداند. همچنین آب پیاز از سفیدی زودرس موها جلوگیری کرده و شوره سر خفیف را درمان می‌کند. مهم‌ترین مزایای آب پیاز برای مراقبت از مو شامل موارد زیر است:

تاثیر نسبی در درمان آلوپسی (طاسی)
درمان خارش، التهاب و خشکی پوست سر
کاهش ریزش مو
درمان شوره سر خفیف
جلوگیری از نازک شدن مو
درمان خشکی و شکنندگی مو
جلوگیری از سفید شدن زودرس مو
درمان عفونت پوست سر

 
آب پیاز و تحریک رشد مو
یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ در ژورنال Drug Delivery and Therapeutics منتشر شد، که در آن پتانسیل پیاز در بهبود رشد مو ارزیابی شده است. در این پژوهش محققان یک شامپوی پیاز با استفاده از روش زیر تهیه و بر روی افراد داوطلب آزمایش کردند. محققان از عطرها و اسانس‌ها برای پوشاندن بوی احتمالی عصاره پیاز استفاده می‌کنند.

۱۰۰ گرم پیاز تازه تهیه شد
پیاز به قطعات کوچک خرد شد
با استفاده از غذاساز پیازها به قطعات ریزتر خرد شدند
پیازهای خردشده فشرده شدند و سپس با استفاده از یک پارچه موسلین عصاره صاف شد
عصاره پیاز (معمولا از یک تا سه میلی‌لیتر) به شامپوی طبیعی روغن نارگیل، کرچک و یا اکالیپتوس اضافه شد. محققان دریافتند که ترکیب تهیه‌شده فاقد عوارضی مثل سوزش و التهاب پوستی است و همچنین شامپوی تولیدشده از خواص زیر نیز  برخوردار است:
این ترکیب غنی از مواد مغذی بوده و در تغذیه بهتر فولیکول‌های مو موثر است
در مرطوب شدن پوست و موی خشک اثر مفیدی دارد
رشد مو را تقویت می‌کند
پس از استفاده از شامپو، موها بوی پیاز به خود نمی‌گیرند