1400/07/04

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

بوتاکس واژن چیست؟ فواید و مضرات آن

بوتاکس واژن چیست؟ فواید و مضرات آن

بوتاکس یا تزریق ژل به واژن روشی است که از آن برای برطرف کردن مشکلاتی مثل واژینیسموس استفاده می‌کنند. در این مقاله به طور مفصل، درباره‌ی این‌که بوتاکس واژن چیست صحبت کرده و فواید و مضرات آن را نیز با هم بررسی می‌کنیم.

واژینیسموس، نوعی بیماری است که باعث انقباض عضلانی غیرارادی واژن می‌شود. کسانی که این بیماری را دارند، یا اصلاً نمی‌توانند دخول داشته باشند یا این‌که دخول برایشان بسیار دردناک است.
البته خوشبختانه روش‌های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد. یکی از روش‌های درمانی موثر، انجام تمرین کگل است. اما روش‌های دیگری هم هستند که یکی از آن‌ها بوتاکس واژن است.
از این رو در این مقاله قرار است درباره‌ی این‌که بوتاکس واژن چیست و چه فواید و مضراتی دارد، به تفصیل صحبت کنیم.

                                       بوتاکس واژن چیست؟

در این مقاله می‌خوانید:

بوتاکس واژن، یک روش درمانی موثر برای واژینیسموس محسوب می‌شود.

 • بوتاکس واژن چیست؟
 • فواید بوتاکس واژن
 • مضرات بوتاکس واژن
 • بوتاکس واژن چگونه است؟
 • خوابیدن بعد از بوتاکس

بوتاکس واژن چیست؟

واژینیسموس، نوعی بیماری نادر است که باعث گرفتگی غیرارادی عضلات واژن می‌شود.

به احتمال زیاد اکثر شما با بوتاکسی که برای صاف کردن خطوط و چین و چروک‌های صورت استفاده می‌شود آشنا هستید. حتی ممکن است بدانید که از بوتاکس برای درمان میگرن یا تسکین درد ناشی از اختلال مفصل گیجگاهی فکی نیز استفاده می‌شود. اما آیا می‌دانستید که این ماده استثنایی برای درمان واژینیسموس هم ممکن است کاربرد داشته باشد؟
واژینیسموس، نوعی بیماری نادر است که باعث گرفتگی غیرارادی عضلات واژن می‌شود. استفاده از تامپون یا برقراری رابطه‌ی جنسی برای افرادی که این بیماری را دارند، عذاب‌آور، دردناک و حتی در بعضی موارد غیرممکن است.

تا همین اواخر، راه‌های درمان واژینیسموس فقط شامل ترکیبی از مشاوره، فیزیوتراپی، استفاده از دیلاتور و تمرین کگل بود. اما امروزه روش‌های درمانی بسیار پیشرفته‌تری توسعه پیدا کرده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بوتاکس واژن است.
در این روش درمانی همان‌طور که از اسمش پیدا است، به واژن بیمار بوتاکس تزریق کرده و منتظر می‌مانند تا ماهیچه‌های آن فلج شوند. در نتیجه، مشکل انقباض غیرارادی عضلانی آن‌ها برطرف می‌شود.

                                       بوتاکس واژن

فواید بوتاکس واژن

 • واقعاً روش کارسازی است و می‌تواند مشکل واژینیسموس را تا حد زیادی برطرف کند.
 • پروسه‌ی تزریق و ریکاوری بعد از آن تقریباً کوتاه است و سریع انجام می‌شود. در ضمن با این‌که تزریق بوتاکس با سوزن انجام می‌گیرد، اما این سوزن‌ها آن‌قدر کوچک هستند که هیچ ضربه‌ای به اعصاب شما وارد نمی‌کنند. از طرفی چون تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی هستید، هیچ دردی را هم احساس نمی‌کنید.
 • نتایج، خیلی سریع و حدوداً بعد از ۱ هفته خودشان را نشان می‌دهند. پس لازم نیست خیلی منتظر بمانید. (سریع نتیجه می‌گیرید.)
 • نتایج دائمی نیستند. بنابراین اگر از نتایج ناراضی بودید، می‌توانید صبر کنید تا از بین برود و سپس روش درمانی دیگری را انتخاب کنید.
 • به طور کلی روش کم‌خطری است؛ مگر این‌که شرایط جسمانی خوبی نداشته باشید یا کسی که تزریق بوتاکس را برای شما انجام می‌دهد، به قدر کافی حرفه‌ای نباشد. در این مورد اگر به یک متخصص زیبایی باتجربه و ماهر مراجعه کنید، هیچ نگرانی ندارید.

                                       بوتاکس واژن چگونه است؟

مضرات بوتاکس واژن

 • نتایج دائمی نیستند. یعنی اگر از نتایج راضی باشید، مجبور می‌شوید بعد از از بین رفتن آن‌ها پروسه‌ی تزریق بوتاکس را تکرار کنید. که همین ممکن است برای شما خسته کننده یا پرهزینه باشد.
 • ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود. بعضی از افراد به ماده‌ی بوتاکس حساسیت نشان می‌دهند و باید سریعاً به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرند.
 • روشی هزینه‌بر است. خریدن دیلاتور مطمئناً به اندازه‌ی بوتاکس هزینه‌بر نیست. دانلود کردن یک اپلیکیشن کگل از اینترنت و تمرین کردن با آن نیز تقریباً برای شما مجانی درمی‌آید. این روش‌ها به‌تنهایی در بیشتر مواقع برای درمان واژینیسموس کافی هستند.
 • ممکن است به جلسات بیشتری نیاز داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است از نتایج بوتاکس خود راضی نباشید. (نتایج کافی نباشند.) در این شرایط ممکن است لازم باشد دوباره بوتاکس انجام دهید.
 • ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. البته اکثر عوارض جانبی بوتاکس خفیف هستند و ناراحتی شدیدی را ایجاد نمی‌کنند. با این حال بهتر است قبل تصمیم‌گیری نهایی با پزشک خود درباره‌ی تمام عوارض جانبی و خطرات احتمالی بوتاکس صحبت کنید.

                                       خوابیدن بعد از بوتاکس

بوتاکس واژن چگونه است؟

بوتاکس عضلات را شل می‌کند و از آن هم برای اهداف زیبایی و هم برای اهداف درمانی استفاده می‌شود.

بوتاکس در واقع نام تجاری ماده‌ای به نام BoNT-A است که هنگام تزریق، عضلات را شل می‌کند و از آن هم برای اهداف زیبایی و هم برای اهداف درمانی استفاده می‌شود.
برای درمان واژینیسموس، بوتاکس را به همان عضلاتی تزریق می‌کنند که انقباض غیرارادی دارند. ۳ گروه اصلی از ماهیچه‌ها وجود دارند که می‌توانند تحت تاثیر واژینیسموس قرار بگیرند، اما به طور کلی بوتاکس به عضله‌ی بولبوسپونگیوسوس (یعنی ماهیچه‌ای که دهانه‌ی واژن را احاطه کرده است) تزریق می‌شود.

بوتاکس واژن تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. اما این‌که کدام نوع بیهوشی برای شما مناسب‌ است، چیزی است که پزشک شما آن را مشخص می‌کند.
لازم به ذکر است که بهبود شما بعد از عمل حدود ۴ تا ۵ روز طول می‌کشد و اثرات کامل بوتاکس نیز حدود ۱ هفته بعد از عمل مشخص می‌شود. در برخی از موارد، تزریق بوتاکس به تنهایی کافی است تا بیمار بتواند دخول بدون درد داشته باشد. اما در موارد دیگر لازم است که پروسه‌ی درمان با روش‌های درمانی دیگری مثل استفاده از دیلاتورها یا مشاره و تراپی کامل شود.

                                       تزریق ژل به واژن

خوابیدن بعد از بوتاکس

بوتاکس واژن تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

بعد از انجام بوتاکس بهتر است که حداقل ۴ ساعت صبر کنید، بعداً دراز بکشید و بخوابید. دلیلش هم این است که چند ساعت طول می‌کشد تا بوتاکس به طور حسابی در محلی که تزریق شده جا خشک کند و باقی بماند. دراز نکشیدن در این چند ساعت باعث می‌شود که نتایجی که قرار است از بوتاکس بگیرید، به هم نریزد.

جمع‌بندی

در بوتاکس واژن، همان‌طور که از اسمش پیدا است، به عضلات واژن بوتاکس تزریق می‌کنند. این کار باعث می‌شود که این عضلات شل شوند و مشکل انقباض غیرارادی عضلات که در واژینیسموس رخ می‌دهد، برطرف شود. لازم به ذکر است که این روش درمانی نیز مثل هر روش دیگری، فواید و مضراتی دارد.

پیشنهاد ویژه بیا نی نی: لابیاپلاستی چیست و چه مراقبت‌هایی دارد؟

پیشنهاد ویژه بیا نی نی: درمان ناباروری در مردان، وقتی هیچ اسپرمی ندارند!


برای مراجعه به متخصصان زنان و زایمان می‌توانید به کلینیک بیا نی نی سر بزنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code