1401/09/08

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

تاثیر رفتار مادر بر سلامت روان جنین

تاثیر رفتار مادر بر سلامت روان جنین

تاثیر رفتار مادر بر سلامت روان جنین

 به گزارش گروه اجتماعی مشرق، بسیاری از خانم های باردار در طول دوران بارداری دغدغه های زیادی درباره زیبایی نوزادشان دارند. برخی از سوالات که ذهن آنان را درگیر می کند درباره این موضوع است که چه کنیم یا چه بخوریم که نوزادی زیبا داشته باشیم.

انتقال صفات مادر در دوران بارداری به فرزند

تربیت نه از ۷ سالگی شروع می شود، نه ۳ سالگی و نه چند ماهگی بلکه از دوران جنینی است که همه چیز شکل می گیرد. روایت های بسیاری وجود دارد که در آن بر اهمیت دوران بارداری و سلامت روحی و روانی مادر باردار تاکید شده است.

بنابراین، این دوران نه تنها برای جنین بلکه برای مادر هم بسیار مهم و تاثیرگذار است. درواقع اضطراب یا آرامش روانی مادر در دوران بارداری به جنین منتقل می شود و هر دو را تحت تاثیر قرار می دهد. پس برای این که مادر و جنین هر دو در آرامش و سلامت روحی و جسمی باشند، باید هم مادر و هم اطرافیان او به ویژه پدر نکاتی را در نظر داشته باشند و رعایت کنند.

خواندن سوره های مبارکه مریم و محمد(ص)

«همشهری آیه» نوشت: در اسلام تاکید شده خانمی که فرزندی در راه دارد، تلاوت قرآن را فراموش نکند. البته درباره این که چه سوره هایی از قرآن برای سلامت روان مادر و جنین و همچنین بارداری و وضع حمل آسان، مفید است، روایت های مختلفی نقل شده است.

در کتاب «بحارالانوار» از امام صادق(ع) نقل است که فرموده اند: «خواندن سوره های مبارکه مریم و محمد(ص) در دوران بارداری مفید است.»

نکته دیگری که در این کتاب به نقل از امام باقر و امام صادق(ع) بر آن تاکید شده، این است که خانم ها سعی کنند در طول بارداری تا حد امکان دایم الوضو باشند.

در واقع وضو داشتن نوعی آمادگی برای تقرب به خداوند محسوب می شود و روح ونفس مادر و جنین او را نورانی و روشن می کند. همچنین در روایات متعددی به نقل از امام باقر و امام صادق(ع) به جا آوردن نماز شب به زنان باردار توصیه شده است.

اهمیت صله رحم

در تفسیر «مجمع البیان» به نقل از امام باقر(ع) روایت است: «معنای تقوا از ارحام این است که از قطع صله رحم بپرهیزید.»

بنابراین چنین دستوری به طور مطلق آمده است و افرادی که گمان می کنند در دوران بارداری نباید با دوستان و اقوام رفت و آمد داشته باشند، کاملا در اشتباه اند چرا که صله رحم در روحیه مادر نقش بسیار موثری ایفا می کند.

شرکت در مجلس اهل بیت(ع)

کارشناسان دینی به خانم های باردار توصیه می کنند در مجالس ائمه معصومین(ع) شرکت کنند. در این میان، شرکت در مجلس حضرت سیدالشهدا(ع) و همچنین مشرف شدن به مکان های زیارتی بسیار مهم و موثر خواهد بود. آرامشی که مادر بر اثر حضور در این مکان ها به دست می آورد بر جنین نیز تاثیر خواهد گذاشت.

مادر موثرترین فرد در زندگی هر انسانی

پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت نیز در این باره می نویسد: دوران جنینی بسیار مهم است. اولین ذهنیتی که انسان از زندگی پیدا می کند، در دوران جنینی شکل می گیرد و این ذهنیت در نهایت می تواند باعث موفقیت یا ناکامی باشد.

وقتی می گوییم مادر موثرترین فرد در زندگی فرزند است، در درجه اول به دلیل ارتباط بسیار نزدیک مادر و جنین در دوران بارداری است؛ به طوری که اگر مادر حالت عصبی داشته باشد، این حس به جنین منتقل می شود. برخی نوزادان بعد از به دنیا آمدن ناآرامی هایی دارند که به نظر می رسد بر اثر نگرانی ها و حالت های عصبی مادر در دوران بارداری باشد.

تاثیر مثبت اندیشی مادر بر سلامت روان جنین

جنین از مادر تغذیه می کند پس اگر غذایی که مادر می خورد با لذت باشد، ارتباط های اجتماعی محبت آمیز و دوستانه و دیدی مثبت به همسر، خانواده و زندگی اش داشته باشد، اثر بسیار خوبی بر جنین خواهدگذاشت. بچه هایی که خوب ارتباط برقرارمی کنند و همیشه شادند و لبخند به لب دارند، معمولا مادرانی با افکار مثبت داشته اند.

این مادران در آرامش با جنینشان صحبت و عشق و محبت را به او منتقل کرده اند. احساس لذت مادر از بارداری و حرکت های جنین، به جنین منتقل می شود و این موضوع باعث تامین سلامت روان او خواهد شد. اگر مادر احساس های مثبت داشته باشد، می تواند جنین خود را به سمت داشتن زندگی خوب هدایت کند.

اگر مادر قبل و بعد از تولد فرزندش افکار مثبت نداشته باشد و مرتب دچار ترس و تنش شود در نتیجه فرزندش از عشق، علاقه، اعتمادبه نفس و… محروم می ماند.

 

منبع: مشرق نیوز

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *