08 مرداد 1400

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

تغییری در بدن که میگوید زمان زایمان نزدیک است

علائم زمان زایمان

۱۷ نشانه ی اولیه ای که نشان می دهد زایمان نزدیک است 

این ۱۷ نشانه براساس نظرات متخصصین و مادر ها آورده شده است.شما نمی توانید به طور دقیق حدس بزنید چه زمانی زایمان خواهید کرد اما نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد این زمان نزدیک است که در این قسمت از بیا نی نی ۱۷ مورد از آن ها برایتان ارائه خواهد شد :

۱. ترشح

قبل از آنکه درد زایمان شروع شود؛ ممکن است که ترشحاتی از مثانه را درون لباس زیر خود ببینید که مانند سفیده تخم مرغ نپخته است و دیدن این نشانه به این معنی است که دهانه رحم در حال نرم شدن و باز شدن است .ترشحات دهانه رحم معمولاً به رنگ صورتی بوده و حالت چسبده و ژله ای دارند. وجود این ترشحات طبیعی است اما اگر با خونریزی همراه باشد نشانه خوبی نبوده و مشکل ساز است..در صورت مشاهده خونریزی زیاد حتما به بیمارستان مراجعه کنید. همه خانم های باردار ممکن است که این ترشحات را نداشته باشند.

۲.درد پایین کمر

در اوایل زایمان ممکن است دچار کمر درد شوید که دردی شبیه به درد زمان پریودی خواهد بود. رسیدن به زمان زایمان فشارها و دردهایی را در ناحیه پایین کمر، لگن و مقعد را به وجود می آورد. حس کردن این درد ها در اواخر دوران بارداری به نشانه شروع فاز اول زایمان است.

درد کمر

۳. انقباض براکستون هیکس یا کاذب

داشتن انقباض براکستون هیکس همیشه به نشانه زایمان نیست و ممکن است در طول بارداری نیز رخ دهد . برای شناخت این انقباض کافیست بدانید این انقباض ها با درد همراه نبوده و نظم ندارند و معمولاً در لگن یا جلوی شکم حس می شوند.

با تغییر هورمون های شما دهانه ی رحم انعطاف پذیرتر شده و ممکن است در یک نوع تمرین انقباض شروع به تنش کند . این انقباض های ضعیف بوده و رحم شما برای چند ثانیه سفت می شود ، سپس به حالت قبل باز می گردد.

زمانی که شما مدت زیادی را سرپا ایستاده اید و یا بدنتان با کم آبی مواجه شده باشد ، معمولا انقباض براکستون هیکس بیشتر می شود .بهتر است در این گونه مواقع آب بنوشید،کمی استراحت کرده و بنشینید. اگر نشسته اید، دراز بکشید.

۴.از دست دادن اختیار مدفوع

اگر شما تجربه ی اسهال و یا از دست دادن اختیار مدفوع را در نزدیکی تاریخ تولد نوزاد دارید به این معنی است که زایمان تان نزدیک است .

۵.احساس نیاز به مدفوع کردن

شاید بیشتر اوقات به توالت نمی روید ولی احساس نیاز به رفتن به توالت می کنید .

۶. پاره شدن کیسه آب

ترشحات آب مانند یکی از علائم قطعی است که نشان می دهد زایمان نزدیک است .اگر کیسه آبی که دور نوزاد را پوشانده است پاره شود و مایع آمنیوتیک خارج شود . معمولا با شروع زمان زایمان کیسه آب حاوی مایع آمونیوتیک پاره می شود .

در غیر اینصورت این کیسه توسط پزشک پاره می شود. اگر بعد از پاره شدن کیسه آب دردی احساس نکردید بهتر است به بیمارستان مراجعه کرده تا قبل از شروع انقباض ها ، تحت نظر باشید . اکثر زنان در ۲۴ ساعت آینده پس از پاره شدن کیسه آب زایمان خواهند کرد اما اگر این اتفاق رخ نداد احتمالا به شما توصیه می شود که برای جلوگیری از احتمال عفونت به نوزاد سزارین داشته باشید .

 ۷.فشاری که در زیر به وجود می آید

اکثر مادران این درد را تجربه کرده اند مانند درد پریود و یا درد زیر کمر و به دیگران می گویند که آن ها فشاری را در زیر بدن خود تجربه می کنند که این نشان می دهد سر نوزاد چرخیده است و یا زایمان نزدیک است .

۸.درد های واژینال

درد های واژنی به این معناست که زمان زایمان نزدیک است .احساس درد مانند رعد و برق در واژن و لگن شما ایجاد می شود که به دلیل قرارگیری نوزاد در حالت تولد است و این به این معنی است که دیدار نوزاد نزدیک است و به معنای زمان دقیق زایمان نیست .زایمان ممکن است چند هفته بعد از این درد ها باشد.

۹.بر آمدگی شکم تان افت می کند

به این اتفاق اصطلاحا سبک شدن می گویند و زمانی اتفاق می افتد که سر نوزاد شما به لگن تان گیر می افتد و ممکن است کودک شما درست قبل از شروع زایمان بیفتد و یا ممکن است چند هفته قبل از زایمان چنین اتفاقی رخ دهد .

۱۰.تغییراتی در الگوی خواب

آلیسون ادوارد گفت :زنان در آستانه ی زایمان ممکن است کم خواب شوند و در بعضی موارد حتی نتوانند بخوابند و پس اگر تغییری در الگوی خواب شما پیش آمد درباره ی آن که چگونه استراحت کنید مطالعه کنید .

۱۱.احساسات بیش از حد

تمامی نشانه هایی که زایمان نزدیک است صرفا فیزیکی نیستند مانند بالارفتن احساسات قبل از زایمان .

عاطفی شدن

۱۲.پاک سازی

بیشترین نشانه این است که زایمان در آینده نزدیک اتفاق می افتد نه به صورت قریب الوقوع که در بسیاری از مادران ، تمایل به تمیز کردن و مرتب سازی در مراحل بعدی بارداری وجود دارد.

۱۳.عصبی بودن

یکی از احساسات دیگری که مادران اظهار کردند در زمان نزدیکی به زایمان خود دارند عصبی بودن می باشد .

۱۴. آستر شلوار شما تغییر رنگ می دهد

آستر تشخیصی Amniosense مورد تایید NICE بوده و دارای نوار در وسط آن است که هنگام تماس با مایع آمنیوتیک رنگ را تغییر می دهد و اگر شما یکی از آن ها را بپوشید . در آخر مدت بارداری خود رنگ آن تغییر می کند و این می تواند یک نشانه برای نزدیک بودن زمان پاره شدن کیسه آب و زایمان باشد .

۱۵ .گوش هایتان می درخشد

بسیار خب ؛ این یک نشانه ای نیست که ما بسیار از آن شنیده باشیم ولی یک مادری داریم به نام هلن که در روزهای نزدیک به زایمان خود به دکتر طب سوزنی مراجعه کرده و آن شخص احساس کرده است که گوش های هلن می درخشد و هلن چند روزبعد زایمان کرده است .

فکر می کنیم این امر به این دلیل است که متخصصان طب سوزنی معتقدند طب سوزنی های مختلف در سراسر بدن جریان انرژی به سایر نقاط بدن را هدایت می کند .

۱۶.مادر و یا مادر شوهرتان به شما بگوید که وقت اش رسیده است

زمان زایمان یکی از مواردی است که مادر ها و بزرگ تر ها به خوبی می دانند و تشخیص می دهند .

۱۷. دردها و انقباضات زایمان

مطمئن ترین راه ها برای دانستن زمان زایمان، انقباض های رحم است. با شناخت انقباض های زایمان می توانید در فرصت مناسب به بیمارستان مراجعه کنید. ویژگی این انقباض ها به این صورت است :

  •  ریتم منظمی دارند
  •  معمولاً با پارگی کیسه آب همراه است.
  •  هنگام انقباضات ممکن است ترشحات واژن غلیظ صورتی رنگ مشاهده شود.
  •  کمردرد آزاردهنده و احساس فشار در شکم و لگن وجود دارد.
  •  با فعالیت تشدید می شود و با تغییر در موقعیت برطرف نمی شود.
  •  به تدریج فواصل آن کمتر شده و بیشتر و شدیدتر می شود.
  •  ممکن است با اسهال و درد روده همراه باشد.

 زمان زایمان

چند توصیه مهم به مادران باردار

۱- در ماه آخر بارداری توصیه می شود هیچ وقت تنها نباشید تا در صورت بروز درد زایمان و یا سایر علائم آن، با همراهی اطرافیان خود اقدامات لازم را انجام داده و به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید.

۲- بسیاری از مادران پاره شدن کیسه آب جنین را علامت زایمان می دانند؛ در صورتی که برخی با پاره شدن کیسه آب مواجه نمی شوند و علائم دیگر زایمان برایشان ایجاد می شود. به محض مشاهده علائم زایمان باید فورا خود را به بیمارستان برسانند.

۳- توصیه می شود در ماه آخر بارداری هرگز بار سنگین بلند نکنند و از انجام کارهای سنگین و فعالیت های شدید پرهیز کنند.

۴- مادران باردار می بایست شماره پزشک یا کادر درمان خود را از قبل آماده داشته باشند تا به محض مشاهده هر گونه علامت زایمان، به پزشک خود اطلاع دهند تا راهنمایی های لازم را در اختیار آنها قرار داده و برای انجام زایمان آماده شوند . گاهی اوقات تحرک بیش از حد و یا فعالیت غیر عادی مادران باردار ، برای جنین و مادر خطرناک خواهد بود. بنابراین با استفاده از راهنمایی پزشک می تواند از بروز خطر برای جنین و مادر پیشگیری کرد.

۵- اگر در زمان زایمان ، هنوز وارد فاز زایمان نشده اید، قدم زدن در محوطه بیمارستان و گوش دادن به توصیه های ماما یا پزشک بیمارستان بسیار موثر خواهد بود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code