1400/10/28

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

توده‌های پستانی در دوران بارداری نشانه‌ی چه هستند؟

توده‌های پستانی در دوران بارداری نشانه‌ی چه هستند؟

توده‌های پستانی در دوران بارداری نشانه‌ی چه هستند؟

بیا نی نی: آیا در سه ماهه‌ی دوم یا سوم خود هستید و سر و کله‌ی یک توده‌ی پستانی در سینه‌تان پیدا شده است؟ خاطرجمع باشید که آن خیلی خوش‌خیم است. در این گزارش می‌توانید آن‌چه باید درباره‌ی این عارضه بدانید و آن‌چه می‌توانید انجام دهید، بخوانید.
اگرچه یافتن یک توده‌ی پستانی می‌تواند ترسناک باشد ( شاید فکر شما مانند بسیاری از زنان فورا به سمت سرطان برود)  خاطر‌جمع باشید که این خیلی ناچیز‌تر از آن است که فکرش را بکنید. ابتلا به سرطان پستان در دوران بارداری بسیار نادر است مخصوصا اگر سن‌تان کمتر از ۳۵ سال باشد. ممکن بسیاری از تغییراتی که در سینه‌های شما اتفاق می‌افتند به دلیل بارداری‌تان برجسته‌تر، سنگین‌تر و محکم‌تر از قبل باشند.
درواقع اگر شما در سه‌ماهه‌ی دوم یا سوم بارداری خود هستید، محتمل‌ترین توضیح برای این توده، مسدود بودن یک مجرای شیر است.
این توده چیست؟
حتی در آغاز سه‌ماهه‌ی دوم بارداری،‌سینه‌های‌تان در حال آماده شدن برای شیر دادن به نوزاد هستند و گاهی اوقات یک مجرای شیر می‌تواند در این فرایند مسدود یا بزرگ شود. چطور می‌توانید اطمینان پیدا کنید؟ مجرا‌های شیر مسدود شده معمولا سفت هستند و توده‌های قرمزی دارند که به لمس کردن حساسند و بعد از چند روز خود به خود برطرف می‌شود. این توده‌ها ممکن است به همین طریق دوباره بروز کنند و شایع شوند.  خبر خوب این است که این  برجستگی‌های دردناک نشانه‌‌ی آن است که بدن‌تان دارد خودش را برای شیر دادن به نوزاد آماده می‌کند و تحقیقات نشان داده‌اند که اگر شما شیر دادن با سینه را انتخاب کنید، ریسک ابتلا به سرطان سینه بعدا در زندگی‌تان کاهش می‌یابد.

 

چه کاری می‌توانید انجام دهید؟
برای بهتر شدن، یک کمپرس آب گرم را به‌طور منظم روی توده‌ها بگذارید یا در هنگام دوش گرفتن، روی آن ناحیه آب گرم بریزید. ماساژ دادن مجرا هم می‌تواند به باز شدن ذخایر شیر و از بین رفتن توده کمک کند. بر مبنای بسیاری از تحقیقات نباید از سینه‌بند‌های اسفنجی استفاده کنید و حتی نباید به مدت طولانی از سینه‌بند استفاده کنید. اگر توده‌خود به خود از بین نرفت یا بدتر شد، باید به پزشک مراجعه کنید و مطمئن شوید که این توده عفونی نباشد.
از کجا متوجه شوید که این توده سرطان سینه است؟
توده‌های سرطان سینه معمولا وقتی اولین‌بار ظاهر می‌شوند،‌دردناک نیستند و خود به خود با ماساژ و آب گرم از بین نمی‌روند. اما اغلب تشخیص توده‌های خوش‌خیم از توده‌های سرطانی حتی برای پزشکان هم دشوار است. چون هنوز هم این امکان وجود دارد که وقتی شما باردار هستید، دچار سرطان سینه شوید.
هر چیز مشکوکی که در سینه‌های‌تان کشف کردید به پزشکتان اطلاع دهید. منتظر نمانید تا بعد از زایمان این توده‌ها را معاینه و چک کنید. چون بافت سینه‌تان متراکم‌تر و برجسته‌تر می‌شود. اما این بسیار مهم است که شما به محض این‌که بتوانید برای تشخیص دقیق این توده به پزشک مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *