1403/04/27

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

تکنیک بهتر درس خواندن دانش آموز بیش فعال

تکنیک بهتر درس خواندن دانش آموز بیش فعال

دانش آموز بیش فعال

افراد بیش فعال چطور میتوانند بهتر درس بخوانند؟

اگر فرزند شما هم مبتلا به بیش فعالی است، بسیار مهم است که مکانی راحت را برای مطالعه و تمرکز او پیدا کنید؛ البته تکنیک هایی هستند که کمک می‌ کنند تا با این چالش بهتر مقابله کنید. مغز کسی که بیش فعال است، به طور مداوم کار می کند و وقفه ندارد و شرایطی که ساده به نظر می رسد، برایش خیلی پیچیده هستند. به خاطر همین شما حتما باید تکنیک هایی که در این بخش از بیا نی نی معرفی خواهیم کرد را بیاموزید تا بتوانید به بچه های بیش فعال تان در بهتر درس خواندن، کمک کنید.

تقسیم وظایف بزرگ به وظایف کوچکتر

وقتی که وظایف را برای بچه ها تقسیم می کنید، آنها راحت تر می توانند تمرکز کنند و توجه خود را معطوف نگهدارند. تکنیک های مختلفی وجود دارد؛ مثلا تکنیک پومودورو اینگونه است که در عرض ۲۵ دقیقه فعالیت و مطالعه، ۵ دقیقه به فرزندتان استراحت دهید. در واقع انجام این کار باعث می‌ شود تا ذهن او یک وظیفه بزرگ را به چند وظیفه کوچک؛ اما راحت تر تقسیم کرده و بهتر عمل کند.

درس خواندن

هر چقدر زودتر، بهتر

فرزندتان باید یاد بگیرد که نباید تا آخرین لحظه روز صبر کند تا بخواهد فعالیت خود را کامل کند یا مثلاً نباید کار خود را به آخرین روز های هفته موکول کند. بهتر است که کار خود را تدریجی انجام دهد؛ اما از همین الان شروع کند.

استراحت

فعالیت بیش از حد با مغزی که بیش فعال است و مدام به دنبال انجام یک کار می باشد، خیلی روش خوبی برای این نوع اختلال نیست. بسیار مهم است کاری کنید که او تعادل داشته باشد. لحظاتی او را تشویق به استراحت کنید، از حواس پرتی ها دورش کنید تا انرژی کافی را برای خود جمع کند و بتواند کارهایش را با کیفیت تر به انجام برساند.

کمک و مشاوره

می توانید از تجربیات دیگران در این زمینه کمک بگیرید و اطلاعات کافی را جمع‌آوری کنید. شما مجبور نیستید که همه مشکلات را خودتان به تنهایی حل کنید، بلکه بهتر است که از فردی متخصص کمک بگیرید.

دانش آموز

زمان دادن به او

به کودک تان فشار نیاورید. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید، این است که کاری کنید تا او از فرایند کارِ خود لذت ببرد؛ پس با عجله، مشکلات را چند برابر نکنید، او را با کسی مقایسه نکنید و حتما فرصت بدهید.

پیدا کردن مکانی مناسب

بدونِ شک فراهم کردنِ شرایط محیطی راه حلی کلیدی برای تمرکز هستند. بسیار مهم است محلی را پیدا کنید که محرک های کمتری داشته باشد تا فرزندتان در آن جا احساس راحتی کند و بتواند تمرکز کافی داشته باشد.

پیدا کردن تکنیک مورد علاقه برای مطالعه

سطح هوشی افراد متفاوت است. بعضی از افراد هنگامی که گوش می کنند، بهتر یاد می گیرند اما بعضی دیگر بصری هستند و نیاز به تکنیک های دیگر دارند؛ بنابراین بسیار مهم است تکنیک مؤثر و مورد علاقه او را بشناسید تا درس خواندن برایش راحت ‌تر شود.

مطالعه دانش آموزان

نظم در استفاده از داروها

اگر فرزندتان از دارویی استفاده می کند، بسیار مهم است که درمانش را مداوم پیش ببرد. مصرف داروها را فراموش نکنید. با پیگیریِ روند درمان؛ ذهن فرزندتان را آرام کنید تا بتواند در امتحان بهتر عمل کند.

انجام تکنیک های ریلکسیشن در هنگام مطالعه

لازم است که گاهی در درس خواندن فرزندتان وقفه بیندازید و کاری کنید که برای مدتی استراحت کند و از درس دور باشد. تکنیک های ریلکسیشن و تنفس را آموزش دهید و همراه با او انجامش دهید که به شدت در افزایش تمرکز مؤثر خواهد بود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *