«رمکو پاسفی‌یر»، اولین حضور در رقابت های جام‌جهانی در قطر و در شروع دهه چهارم زندگی‌اش را تجربه خواهد کرد
رمکو پاسفی‌یر، دروازه‌بان اول هلند در جام جهانی، با ۳۹ سال سن فرصت ثابت بازی کردن در جام جهانی ۲۰۲۲ را پیدا کرده و یکی از جالب‌ترین بازیکنان جام جهانی خواهد بود.هلندِ فن‌خال خاص است، این گلر ۳۹ ساله خاص‌تر. تصور کنید دروازه‌بانی ۳۹ ساله هستید که بخش بیشتر یا تقریبا تمامی دوران فوتبالی‌تان را در تیم‌های متوسط بازی کرده‌اید. در این وضعیت، ثابت  بازی کردن در جام جهانی قطر و محافظت از دروازه تیم ملی کشورتان که از جمله مدعیان قهرمانی به حساب می‌آید، واقعا شگفت‌انگیز خواهد بود. این داستان رمکو پاسفی‌یر است. دروازه‌بان اول هلند در جام جهانی قطر که برای اولین بار بازی در یک جام جهانی را تجربه خواهد کرد و فقط دو  بازی ملی دارد . فوتبالیستی که سن برایش فقط یک عدد است و با جنگندگی موفق شده است خودش را به لوئیس فن‌خال تحمیل کند.

    زندگی شگفت‌انگیز این دروازه‌بان هلندی
«پاسفی‌یر» سال‌ها در باشگاه توئنته و سپس هراکلس دروازه‌بانی می‌کرد و بعد از پیوستن به آیندهوون که یکی از باشگاه‌های بزرگ هلند بود بیشتر از او  به عنوان دروازه‌بان دوم استفاده می شد،اما نقطه عطف در زندگی فوتبالی پاسفی‌یر در اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی اتفاق افتاد. زمانی که او   ویتس را ترک کرد و به آژاکس پیوست. داستان انتقال او به آژاکس هم جالب و شگفت‌انگیز است. بزرگ‌ترین باشگاه هلندی زمانی به فکر استخدام پاسفی‌یر افتاد که دروازه‌بان اول این تیم،  اونانا، که سنگربان اول بی چون و چرای آژاکسی‌ها بود، در یک پرونده دوپینگ گرفتار شد و با حکم قطعی یک سال محرومیت دیگر قادر به ایستادن درون دروازه تیمش نبود. این جا بود که مدیران آژاکس پاسفی‌یر ۳۸ ساله را به خدمت گرفتند. او بعد از پیوستن به آژاکس خیلی زود توانست حمایت هواداران را به دست آورد و زمانی که در ترکیب اصلی قرار گرفت با ارائه چند نمایش عالی از جمله در چمپیونزلیگ، خودش را به عنوان سنگربان اول آژاکس مطرح کرد.
    بازیکنی که تصمیم داشت ناامید نشود!
شگفت‌انگیزترین اتفاق در زندگی فوتبالی پاسفی‌یرثابت بازی کردن  در آژاکس نبود؛ چرا که چند ماه بعد لوئیس فن‌خال او را به تیم ملی هلند دعوت کرد تا برای اولین بار در عمرش ملی‌‌پوش شود. اولین بازی‌های ملی او در لیگ ملت‌های اروپا مقابل لهستان و بلژیک انجام شد. فن‌خال از همان زمان معتقد بود که این دروازه‌بان ۳۹ ساله باید در جام جهانی گلر تیمش باشد، ولی لیگ ملت‌ها فرصتی عالی بود تا او ریسکی را که کرده بود از نزدیک ارزیابی کند. به این دلیل که فن‌خال به جای یاسپر سیلسن و مارک فلکن در لیگ ملت‌ها او را به میدان فرستاد و پاسفی‌یر در مقابل تیم‌های قدرتمند بلژیک و لهستان دروازه‌اش را بسته نگه داشت و با واکنش‌هایی استثنایی ثابت کرد گزینه‌ای مطمئن برای جام جهانی است. با این که هنوز به طور رسمی اعلام نشده است که فن‌خال در جام جهانی کدام یک از سه دروازه‌بان منتخب خود را به عنوان گلر اول به میدان خواهد فرستاد، ولی رسانه‌های هلندی و نزدیکان به تیم ملی این کشور مطمئن هستند رمکو پاسفی‌یر با پیراهن شماره ۲۲ در قطر محافظت از دروازه لاله‌های نارنجی را به عهده خواهد داشت.البته هر اتفاقی که بیفتد، همین که او برای اولین بار شانس حضور در تورنمنت جام‌ جهانی را دارد، میوه صبر، تلاش، ناامید نشدن، جاه‌طلبی و … اوست که حالا در آستانه ۴۰ سالگی‌اش ثمر داده است.
برای نوشتن این مطلب از «بیا نی نی» کمک گرفته شده‌ است