1400/09/12

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

خانم‌های باردار با رعایت این ۴ نکته تغذیه‌ای یبوست نمی‌گیرند

خانم‌های باردار با رعایت این ۴ نکته تغذیه‌ای یبوست نمی‌گیرند

خانم‌های باردار با رعایت این 4 نکته تغذیه‌ای یبوست نمی‌گیرند

بیا نی نی: یبوست در دوران بارداری یکی از مشکلاتی است که خانم‌های باردار می‌توانند با انجام تمرین ورزشی آن را کاهش دهند و حتی بهبود ببخشند. اما همان‌طور که همه ما می‌دانیم تغذیه درست، بخش مهمی از درمان بسیاری از بیماری‌ها است. به همین دلیل از زهره شفیعی، کارشناس مامایی درباره نقش تغذیه در بهبود یبوست دوران بارداری پرسیدیم.
شفیعی، درباره یبوست در بارداری و ساز و کار آن می‌گوید: یکی از عوارض شایع دوران بارداری که بیشتر خانم‌ها با آن رو‌به‌رو می‌شوند، مشکل یبوست است. یبوست به دلیل تغییرات آناتومیک و فیزیولوژیک در دوره بارداری، کاهش حرکات دودی روده‌ها ناشی از افزایش هورمون پروژسترون و همچنین انسداد نسبی حاصل از بزرگ شدن رحم اتفاق می‌افتد. یبوست مشکل شایعی در بارداری است اما می‌توان آن را با مصرف کافی مایعات، حرکات ورزشی مناسب و رژیم غذایی تا حد ممکن بهبود بخشید. دو تمرین ورزشی به کاهش یبوست کمک می‌کنند که یکی کشش پهلو و دیگری حرکت پیچ است.

 

نقش مهم تغذیه در پیشگیری از یبوست
این کارشناس مامایی منابع تغذیه‌ای زیر را برای بهبود عارضه یبوست توصیه می‌کند:
مصرف کافی مایعات: نوشیدن روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب،‌مصرف روزانه ۳ سهم میوه و ۴ تا ۵ سهم سبزیجات، نقش مهمی در پیشگیری از یبوست دارند. سبزیجات به دلیل فیبر‌شان به رفع مشکل یبوست کمک می‌کنند.
مصرف نان‌های سبوس‌دار مانند سنگک، تافتون و بربری. سبوس موجود در این نان‌ها به افزایش حرکات دودی روده و کاهش یبوست کمک می‌کند.
حتما همراه با سالاد روزانه‌شان کمی روغن زیتون مصرف کنند.
وعده غذایی صبحانه را جدی بگیرند  و حتما صبحانه مفید و مقوی بخورند.
درمان‌های خانگی یبوست
مصرف یک لیوان آب معمولی (نه گرم و نه سرد) هر روز صبح به‌صورت ناشتا
استفاده از ملیّن ‌های خانگی مانند آلو، انجیر و غیره
مصرف روغن زیتون
در صورت ادامه یبوست، خانم‌ها باید از پودر گل سرخ یا اسفرزه یا Powder gol استفاده کنند. البته باید بدانید که استفاده از این دارو‌ها تنها تا زمانی که یبوست خانم‌ها خوب شود، باید ادامه پیدا کند و بهتر است بعد از آن مصرف آن را کم کرده یا قطع کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *