1401/05/20

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

خانم های باردار با احتیاط سفر کنید

خانم های باردار با احتیاط سفر کنید

خانم های باردار با احتیاط سفر کنید

بیا نی نی: بسیاری از خانم‌های باردار با آغاز دوران بارداری تغییری در برنامه‌های سفر خود ایجاد نکرده و تمامی برنامه‌هایشان را همانند گذشته ادامه می‌دهند اما سوال مهمی مطرح می‌شود: آیا سفر در دوران بارداری برای مادر یا جنین خطرناک نیست؟ آیا نوع وسیله حمل و نقل می‌تواند از تهدید سلامتی مادران باردار و جنین در طول سفر بکاهد؟ آیا سفر با هواپیما بهتر از ماشین است؟

 

بسیاری از مادران باردار با آغاز دوران بارداری هر سفری را فراموش می‌کنند تا به فرزندنشان آسیبی وارد نشود. در این مطلب به نکات احتیاطی و همینطور مشخص کردن سفرهای پرخطر برای مادران باردار پرداخته می‌شود:

مادران بارداری که دارای شرایط زیر هستند باید سفر را به پس از فارغ شدن و تولد نوزادشان موکول کنند: 

  • بارداری‌های پر خطر
  • بارداری‌هایی که با استراحت مطلق همراه هستند
  • بارداری‌های چند قلویی
  • مادرانی که سیگاری بوده یا به بیماری‌هایی مانند کم‌خونی، اختلالات خونی، دیابت، فشار خون، مشکلات قلبی، عروقی و … مبتلا هستند باید از سفر در دوران بارداری پرهیز کنند.

اما چرا سفر در دوران بارداری خطرناک است؟
سفر در دوران بارداری به دلایلی مانند تکان و ضربه‌های مداوم، انتقال سریع‌تر بیماری‌های عفونی یا بیماری‌های مسری، عدم رعایت بهداشت فردی معمولا توصیه نمی‌شود. شرکت‌های هواپیمایی اجازه ورود مادران بارداری که در ماه‌های آخر و پس از هفت ماهگی هستند را صادر نکرده و مادران تنها در صورتی می‌توانند سفر کنند که گواهی پزشک را داشته باشند.

توصیه‌هایی برای سفر با هواپیما
فراموش نکنید، صندلی هواپیماها به دلیل داشتن فضای محدود می‌تواند آسیب و اذیت مادران باردار را به دنبال داشته باشد. به مادران باردار توصیه می‌شود که در طول پرواز از لباس و کفش‌های راحت استفاده کنند. کمربند ایمنی خود را ببندید، شاید احساس کنید بستن کمربند می‌تواند احساس ناخوشایندی برایتان به دنبال داشته باشد اما بستن کمربند می‌تواند ایمنی مادر و فرزند را به دنبال داشته باشد. کمربند ایمنی بایستی زیرشکم و روی ران‌ها بسته شود.
اگر با ماشین شخصی سفر می‌کنید، توصیه می‌شود در فواصل مختلف توقف کرده و به استراحت بپردازید.

 

 

 

عدم مصرف هر گونه الکل یا مواد مخدر
پزشکان و متخصصان معتقدند، هفته‌های ۱۶ تا ۲۸ می‌تواند بهترین دوران برای سفر باشد اما مادران باید به خاطر داشته باشند که سفر در ماه‌های آخر نه تنها می‌تواند زایمان پیش از موعد را به دنبال داشته باشد بلکه  تهدیدی برای سلامت مادر و جنین نیز محسوب می‌شود.

نکاتی مهم در سفر مادران بادار

  • با سوار شدن به هواپیما تشدید حالاتی مانند تهوع یا سردرد وجود دارد.
  • افزایش دردهای زایمان با سفر در دوران بارداری
  • مصرف مرتب آب در طول سفر
  • عدم مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین مثل قهوه یا نوشیدنیهای گازدار
  • پروازهایی که بیش از ۸ ساعت به طول می‌انجامند، می‌توانند ایجاد لخته خون در قسمت‌هایی از پا یا لگن مادران را به دنبال داشته باشند.

توصیه‌هایی لازم برای سوار شدن به هواپیما
درخواست اولویت سوار و پیاده شدن را اعلام کنید.

  • صندلی مادران باردار در کنار راهروها باشد تا بتوانند در سالن قدم زده و از بی‌حرکتی عضلات پاها جلوگیری کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *