1400/09/15

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

خانواده در تربیت فرزندان با نشاط چه نقشی دارند؟

خانواده در تربیت فرزندان با نشاط چه نقشی دارند؟

فرزندان با نشاط

نقش خانواده در تربیت فرزندان با نشاط چیست

خانواده نقش زیادی در تربیت فرزندان ایفا می کند اما آیا می دانید نقش خانواده در تربیت فرزندان با نشاط چیست ؟ آیا می دانید نقش خانواده شاد در سلامت روان فرزندان چقدر است ؟ چواب این سوالات خود را در این بخش از بیا نی نی بیابید.

خانواده در تربیت فرزندان با نشاط نقش موثری دارد

خانواده، اولین و بادوام ترین عامل تکوین شخصیت کودکان و نوجوانان و زمینه ساز رشد جسمانی، اخلاقی، عقلانی و عاطفی آنان است. فرزندان ما در خانواده رشد می کنند، بزرگ می شوند، صفات مثبت و منفی را یاد می گیرند و آنچه را یاد می گیرند به دیگران تعمیم می دهند، بنابراین باید محیطی را در خانواده خود فراهم کنیم تا آکنده از صفا و شادی و نشاط باشد. شادی و خوشحالی دل ها را به هم نزدیک و ترس و بدگمانی را از ما دور می کند، انرژی مثبت را افزایش می دهد، سلامت روانی خانواده را تضمین می کند و خانواده شاد هم جامعه ای شاد و با نشاط و لبریز از صلح و صفا می سازد.انسان موجودی شادی طلب است و هرگز داشتن مال و اموال، نشانه خوشبختی و بی نوایی و فقر نشانه بدبختی نیست.

فرزندان با نشاط

روش های تربیت فرزندان با نشاط

اگر چنین بود ثروتمندان باید شادترین افراد باشند، در حالی که چنین نیست. وقتی که احساس خوبی درباره خود دارید، دیگران هم بهتر از همیشه به نظرتان می رسند، جهان بازتاب و عکس العمل رفتارهای خود ما است. وقتی از خودمان بیزاریم ، از آنچه در اطراف مان می گذرد هم بیزار می شویم. وقتی عشق می ورزیم تمامی جهان در نظرمان دوست داشتنی است. دوست بداریم و بدانیم که یکی از کلیدهای شادی و خرسندی، تمرکز ذهن بر لحظه های حال است که باید بر شادی متمرکز شویم . « آبراهام لنیکن» می گوید:«اغلب مردم تقریباً به همان اندازه شاد هستند که انتظارش را دارند .»
شاد بودن می تواند یکی از بزرگترین مبارزات ما در زندگی باشد و لازمه شاد زیستن هم، جستجوی زیبایی ها و خوبی ها است. شادی برای انسان ها یک ضرورت است که به زندگی معنای بخشد و فرد را به آینده ای روشن، امیدوار می کند و در عین حال عواطف منفی مانند ناکامی، نگرانی و ترس، را بی اثر می سازد .
با رسیدن به شادی بهتر، می توانیم با مسائل و مشکلات زندگی روبرو شویم و به حل مشکلات خود بپردازیم، در صورتی که با غم و اندوه نه فقط مشکلی حل نمی شود، بلکه بر مشکلات قبلی مان می افزاییم. شادی در زندگی انسان ها می تواند از رشد و نمو بیماری ها پیشگیری کند و همچنین نشاط در زندگی در برنامه ریزی های اقتصادی وا جتماعی نیز آثار فراوان دارد . داشتن خانواده ای شاد سبب می شود فرزندانی شاد و با نشاط داشته باشیم که پیوسته در همه زمینه ها موفق شوند و از این طریق است که بذر شادی و شادمانی را درجامعه خود می کاریم. یکی از راه های شاد بودن در زندگی، رضایت و خشنودی در برابر قضا و قدر الهی است. حضرت علی (ع) می فرماید :
اگر به مقدرات الهی راضی شدید، زندگی شما شیرین و گوارا می شود .
راه ها و شیوه های کسب احساس شادمانی در زندگی، از این قرار است :
* هرگز از پرسیدن باز نمانیم
* احساس ناامیدی را از خودمان دور کنیم .
* ضعف های خودمان را بپذیریم و نقاط قوت خود را تقویت کنیم .
* از مطلق گرایی دور کنیم و با خودمان صادق باشیم .
* در گذشته زندگی نکنیم و در زمان حال شنا کنیم .
* در کمک کردن به دیگران پیشقدم و گذشت داشته باشیم .
* مانند کوه استوار باشیم و بیشتر به زندگی مان برسیم .
* یادگیری را فراموش نکنیم و روی مواردی که کنترل آن ها را داریم متمرکز شویم و به هنگام روبرو شدن با واقعی ناگوار نیز با تسلط بر محیط بکوشیم شادی های از دست رفته را دوباره به محفل وجودمان دعوت کنیم .
غم و افسردگی مسری است و از اینرو وقتی قیافه ما اندوهناک است، دیگران هم افسرده و ناراحت می شوند و همینطور وقتی شاد باشیم، چهره دیگران شاد می شود . بنابراین به هنگام ناراحتی بهتر است جمع را ترک کنیم و قدم بزنیم .

فرزندان با نشاط

با روش های تربیت فرزندان با نشاط آشنا شوید

خانواده های شادتر و ویژگی هایی دارند که عبارتند از :
ـ شکر گزار و قدردان نعمت های خدا هستند و می دانند که شکرگذاری شادمانی را به همراه دارد
ـ تفکر مثبت دارند و از امور خود ارزیابی مثبت می کنند .
ـ خود را با دیگران مقایسه نمی کنند .
ـ قناعت کردن را در زندگی یک اصل مهم می شمارند .
ـ به عهد و پیمان خود پایبندند .
ـ از زحمات یکدیگر قدردانی می کنند و فرزندانی شاد و سلامت دارند و همسران از زندگی خود راضی هستند .

چند راه دیگر برای داشتن فرزندانی شاد

پدر و مادر شاد و خوشحالی باشید .
شاید این خیلی بدیهی به نظر برسد، ولی ارزش تکرار کردن را دارد. کلید داشتن فرزندی شاد، شاد بودن است. منظورمان این نیست که خوش گذران یا بی خیال باشید، ولی داشتن حس اعتماد به نفس، هدفمندی و معنا داشتن زندگی، به والدین کمک می کند تا دیدگاه مثبتی داشته باشند و شکرگذار باشند و جنبه مثبت قضایا و موقعیت ها و نقاط مثبت افراد را ببینند .
حضور داشته باشید .
بهترین کاری که پدر و مادر می توانند برای فرزندشان انجام دهند این است که افکار کاری را کنار بگذارند و از زمانی که در کنار فرزندانشان هستند واقعاً لذت ببرند و حواسشان به چیزهای دیگر پرت نشود. کیفیت زمانی که برای فرزندانتان می گذارید مهم است نه کمیت آن .

سرزنده باشید .
شوخی کردن با فرزندتان باعث می شود که او آماده موفقیت اجتماعی شود. وقتی والدین با فرزندتان شوخی می کنند و با آنها بازی می کنند و لحظات خوشی دارند، در واقع بچه یاد می گیرد که اجتماعی شود و ارتباط برقرار کند و فکر خلاقی داشته باشد. اگر کمدین نیستید، حداقل می توانید صداهای مختلف را تقلید کنید یا با فرزندتان ترانه بخوانید و خوش باشید .
استراحت بدهید .
مجبور کردن بچه ها به انجام ورزش یا رفتن به کلاس موسیقی شما را وسوسه می کند، زیرا مهارت های آنها را ارتقا می دهد. ولی باید گزینه های دیگری هم به آنها بدهید. کارشناسان و روانپزشکان می گویند چیزی که بچه های امروزی ندارند، بازی است. والدین باید تلفن های همراهشان را خاموش کنند و کار و برنامه های خود را فراموش کنند و فقط با فرزندان خود بازی کنند .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *