خراسان/ من یک دختر ۱۲ساله دارم اصلا به حرفم گوش نمی دهد. فقط کاری که دلش بخواهد انجام می دهد، همیشه می گوید خسته ام. من همیشه هر چه بخواهد برایش فراهم می کنم . لطفا راهنمایی کنید چطوری باید با او رفتارکنم؟
پاسخ
مادر گرامی!
به نظر می‌رسد رفتار دخترتان شما را کلافه کرده است. قطعاً این حس ‌که ندانید علت رفتار دخترتان چیست و در برابر آن چه کاری باید انجام دهید، حس خوشایندی نیست.
ما در ادامه با توجه به نکات خوبی که شما به آن اشاره کردید، مسئله را برای تان شرح می‌دهیم.

مخالفت؛ یکی از علایم بلوغ
با توجه به این‌که گفتید دخترتان ۱۲ سال دارد، باید این موضوع را بررسی کنید ‌که آیا با توجه به مدت زمانی که از شروع این رفتار می‎گذرد، این مخالفت‌ها و ابراز خستگی از علایم و نشانه‌های بلوغ نوجوانی در دخترتان است یا خیر؟
اولین نشانه‌های بلوغ در دختران و پسران خیلی واضح نیست و اگر والدین با آن‌ها آشنا نباشند، تشخیص برای‌شان سخت خواهد بود.
در این خصوص نیاز است از راه‌های مختلف به بررسی این مورد و افزایش اطلاعات خود بپردازید، زیرا اولین علایم بلوغ، تغییر جسمانی است.
وقتی دختران و پسران وارد دوره بلوغ می شوند، تحولاتی در ذهن و جسم‎شان اتفاق می‌افتد که بر اثر تغییرات هورمونی در بدن آن‌هاست.
با شروع بلوغ معمولاً اولین مسئله که والدین مطرح می‌کنند، تغییر ناگهانی رفتار فرزندان است. این تغییرات معمولاً با سرکشی، نافرمانی، افزایش مخالفت‌ و اختلاف نظر همراه است؛ چرا که فرزند، خود را صاحب عقیده و نظر می‌داند و می‌خواهد نظر موافق یا مخالفش را مطرح کند.
در این مورد جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و این رفتارها به شکل گیری هویت او کمک می‌کند.

دلایل ابراز خستگی فرزندان
درباره ابراز خستگی دخترتان، اگر احساس خستگی مداوم را در او می‌بینید، بهتر است با یک پزشک مشورت و موارد مرتبط با این مسئله را بررسی کنید؛ اما اگر او سرحال است و هر زمانی که کاری از او می‌خواهید ابراز خستگی می‌کند، این یک مسئله رفتاری است و باید دلایل آن را بیابید.
در صورتی که چند فرزند دارید، توصیه می‌کنم کارهایی را که قرار است بچه‌ها در خانه انجام دهند به صورت عادلانه تقسیم کنید و هر کاری را به یک نفر بسپارید. همچنین برای کم کردن مقاومت دخترتان می‌توانید چند کار را اعلام کنید تا از بین آن‌ها انتخاب کند؛ وقتی حق انتخاب داشته باشد، هم احساس بهتری دارد و هم بیشتر همکاری می کند.

مدیریت خواسته ‎ها
اگر فرزند شما هر چه بخواهد برایش فراهم کنید، همین کار باعث بروز مسئله می‌شود.
در واقع شما غیرمستقیم انتظار فرزند خود را بالا می‌برید و به او می‌گویید تمام خواسته‌هایش باید انجام شود. در این صورت او تحمل مخالفت و شنیدن کلمه «نه» را ندارد.
این مشکل را نیز می‌توان با گذاشتن قانون‌های کوچک مدیریت کرد؛ برای مثال با تعیین پول توجیبی مشخص در هفته یا در ماه و یا تعیین تعداد دفعاتی که شما می توانید در هفته یا ماه فرزندتان را به تفریح ببرید.
در پایان اگر شما احساس می‌کنید نیاز است در این زمینه بیشتر بدانید، بهتر است با یک مشاور در ارتباط باشید و یا کتاب‌های مرتبط با این مسائل را تهیه و مطالعه کنید.