زمانی که وارد هواپیما می شوید و یک سفر طولانی در پیش دارید، احتمالاً می‌دانید که باید از ابتدا تا انتهای سفر را استراحت کنید اما اگر بچه کوچک همراه تان باشد، شرایط برایتان سخت می شود.
 
ترسیم صورت حیوانات
شما می توانید برای کودکتان صورت حیوانات مختلف را ترسیم کنید یا آواهای آن ها را تکرار کنید. انجام این کار باعث می شود که او حیوانات را بهتر بشناسد.‌ روی یک برگه، صورت، چشم، بینی و دهان حیوانات مختلف را برای فرزندتان بکشید یا عکس حیوانات را به او نشان دهید.

ساخت دستبند
شما می توانید برای کودک خود دستبند هایی با رنگ های مختلف را درست کنید. می توانید تعدادی نخ را با خود به هواپیما ببرید و از طریق آن ها با فرزندتان دستبند بسازید تا سرگرم شود.


نمایش عروسکی
چندین اسباب بازی کوچک را با خودتان به داخل هواپیما ببرید و نمایش کوتاه و کوچکی برای فرزندتان ترتیب دهید و او را سرگرم کنید.

نوشتن یادداشت های مختلف
یک دسته کاغذ را با خودتن ببرید و از کودک تان بخواهید که چیزی روی آن ها بنویسد یا اشکال مختلف را روی کاغذ دربیاورد؛ بعد قالب آن اشکال را از روی کاغذ برش دهید و آن را به پنجره یا میز جلوی خود بچسبانید.

عروسک های انگشتی
اگر عروسک های انگشتی دارید، آنها را با خودتان به سفر ببرید؛ درغیر اینصورت نوک هر انگشت صورت های ریز بکشید. حالا هر یک از انگشتان یا عروسک های خود را نام گذاری کنید و داستانی را برای کودک تان تعریف نمایید.

خوردن میان وعده
می توانید میز جلوی کودک را آماده کنید و تعدادی خوراکی یا میوه مقابل او بگذارید و به او یاد دهید که چگونه برای خودش میان وعده داشته باشد و با خوراکی‌ های مختلف و رنگ های متفاوت آشنایش کنید و اهمیت داشتنِ زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب را برایش توضیح دهید.

پازل
کافی است که یک عدد پازل با خودتان به داخل هواپیما ببرید. آن را به کودک بدهید و از او بخواهید که تکه ها را کنار هم گذاشته و معما را حل کند.


بازی های تخته ای آهنربایی
بازی مار و پله و منچی که روی تخته های آهنربایی تعبیه شده اند و مانع از افتادن مهره ها خواهند شد؛ بسیار کارآمد بوده و فرزندتان را سرگرم می کند.

ساخت هواپیما با چوب بستنی
برای این کار؛ به تعدادی چوب بستنی و چسب نیاز دارید. از کودک تان بخواهید چوب ها را مرتب کند، یک هواپیما درست کند و شما آنها را به هم بچسبانید.

ساختِ هواپیمای کاغذی
با استفاده از یک کاغذ هواپیما بسازید و مراحل ساخت را به کودکتان هم نشان دهید؛ پس از رسیدن به مقصد؛ با او بازی کنید تا شاهد پرواز هر چند کوتاه کاردستی شما باشد.

خواندن شعرهای کودکانه
تمرین شعرهای مهد کودک ساده‌ترین راه برای مشغول نگه داشتن یک کودک است، اما مطمئن شوید که صدای شما زیاد نیست زیرا ممکن است باعث مزاحمت مسافران دیگر شود.

خمیربازی
یک مقدار از خمیر بازی کودکتان را با خود به هواپیما ببرید تا با آن شکل های مختلفی درست کرده و بازی کند. این کار مطمئناً کوچولوی شما را هیجان زده خواهد کرد.

فلش کارت
فلش کارت را می توانید به عنوان یک کار مفید برای فرزند تان انتخاب کنید و آن را برایش به داخل هواپیما ببرید. اجازه دهید که کودک موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کند. فلش کارت را با یک تصویر به او نشان دهید و بخواهید که نامش را بگوید.

بازی با آهنربا
کافی است که یک جفت آهنربا را با خودتان همراه کنید تا کودک را برای مدت طولانی سرگرم و درگیر نگه دارید. به او اجازه دهید با این آهنرباها بازی کند و سطوح مختلف یا اشیایی که آهنربا را جذب می کنند را کشف نماید.

حدس حرف نوشته شده
با انگشت خود روی پشت کودک تان حرفی را بکشید و از او بخواهید حرف نوشته شده را حدس بزند. هر بار که کودک آن را اشتباه حدس زد، دوباره نقاشی بکشید. وقتی درست حدس زد، نوبت اوست که روی پشت شما نقاشی بکشد.

دفتر رنگ آمیزی
دفتر رنگ آمیزی یکی از بهترین کارهایی است که می‌ توانید برای کودکان داخل هواپیما انجام دهید و شرایط را برایش طوری فراهم کنید که کاملا سرگرم‌کننده باشد؛ کافیست که یک جعبه مداد رنگی و یک دفتر نقاشی را به همراه داشته باشید.

بازی حافظه
می توانید لیستی از اجسام یا نام مکان ها یا غذاها را انتخاب کنید؛ سپس به نوبت از کودکتان سوالات را بپرسید. مثلاً این که نام ها را به ترتیب حفظ کرده و بگوید؛ که انجام این کار باعث تقویت حافظه می شود و یک کار سرگرم‌کننده برای داخل هواپیما است.

سنگ؛ کاغذ و قیچی
سنگ، کاغذ و قیچی بازی است که نیاز به هیچ وسیله اضافه ای ندارد و خیلی راحت می توانید در هر محیطی از جمله هواپیما آن را انجام دهید‌‌.

گل یا پوچ
یک جسم ریز را داخل دست تان پنهان کنید و از کودک بخواهید که تشخیص دهد کدام دستتان پر و کدام دست تان خالی است. این بازی به شدت معروف است و خیلی راحت داخل هواپیما انجام داده می شود.

بازیِ آینه
برای این بازی، از کودک تان بخواهید هر کاری که شما انجام می دهید را او هم تکرار کند و بالعکس؛ هر کاری که او انجام داد را تقلید کنید. این بازی خنده دار و سرگرم‌کننده است.