1400/09/12

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

رشد و تقویت توانایی های کودک ۳۲ ماهه + تغذیه

رشد و تقویت توانایی های کودک ۳۲ ماهه + تغذیه

رشد کودک 32 ماهه

رشد کودک ۳۲ ماهه و آنچه شما باید به عنوان والدین بدانید و توجه کنید 

پیشتر در بخش بررسی نکات مهم رشد کودک بعد از تولد در بیا نی نی تا رشد کودک در سی و یک ماهی پرداختیم و حالا تعدادی از تغییرات کلیدی (و ثابت) را از کودک دو سال و ۸ ماهه خواهیم گفت. 

سی و دو ماهگی کودکان

دانستنی هایی از کودکان ۳۲ ماهه و نکاتی ضروری

رشد فیزیکی کودک ۳۲ ماهه:

در ۳۲ ماهگی، کوچولوی شما در مورد محیط اطراف خود بیشتر فعال و کنجکاو شده است او شروع به یادگیری مهارت پریدن و تعادل می کند. او علاقه مند به پریدن روی مبلمان است و تلاش می کند از پله ها به شکل برعکس پایین بیاید. در رشد فیزیکی کودک خود دخالت کنید او را به پارک یا حیاط ببرید، جایی که به راحتی بدود و بازی کند در این ماه مهارت های حرکتی رشد می کنند و کودک از یک دست برای گرفتن اجسام استفاده می کند. 

توسعه فیزیکی کودک 32 ماهه

رشد جسمانی کودک ۳۲ ماهه

نکات کودک ۳۲ ماهه:

 • بهترین راه افزایش این مهارت ها این است که برای کودک لوازم هنری درخور سن تهیه کنید.
 • او همچنین از بازی با بلوک و پازل لذت می برد.
 • خیس کردن جا می تواند یک مشکل برای کودک نو پای شما باشد. در صورت نیاز، تخت را با ورقه های پلاستیکی یا محافظ ها بپوشانید. برای جلوگیری از حوادث بیشتر،در طول شب کودک را به دستشویی ببرید.

 رشد جسمی کودک 32 ماهه

حقایقی از رشد کودک ۳۲ ماهه

چه زمان درباره کودک ۳۲ ماهه به پزشک مراجعه کنید:

تاخیر در پیشرفت های کودک نوپای خود را مشاهده کنید، مانند عدم توانایی دویدن یا بالا رفتن از پله ها. در صورت بروز این امر، با متخصص اطفال مشورت کنید.

رشد شناختی کودک ۳۲ ماهه :

شما از تشخیص رنگ کودکان متعجب خواهید شد ؛ هوش کودک را با تشخیص اجسام تشویق کنید با کودک، اجسام مختلف بسازید که نه تنها پیشرفت مغز او را تقویت می کند، بلکه باعث تسریع برقراری ارتباط می شود. در این سن، او با مداد رنگی شگفت زده می شود. در ابتدا، نقاشی های او ممکن است در قالب تصادفی باشد. اما همانطور که رشد می کند، تصاویر خاص تر می شوند. 

 رشد کودک 32 ماهه

رفتار مناسب با کودک ۳۲ ماهه و رشد شناختی کودک

نکات کودک ۳۲ ماهه:

 • شما همچنین می توانید از کودک بخواهید که به شما کمک کند تا کاغذ را در یک خط مستقیم برش دهید (مطمئن باشید که قیچی ایمن باشد!)
 • همه چیز را بشمارید و البته الفبا را از طریق آهنگ، بازی و حتی ابزارهای بصری تمرین کنید.
 • رشد مغز کودک خود را از طریق فعالیت های حسی، مانند مجسمه سازی،یا شناسایی صداهای حیوانات تحریک کنید.

 حرکات کودک 32 ماهه

شناخت کودک ۳۲ ماهه از محیط اطراف

چه زمان در مورد کودک ۳۲ ماهه به پزشک مراجعه کنید:

 • هر کودک به طور متفاوتی و با سرعت خود می آموزد، بنابراین می دانید که چه چیزی برای فرزندتان مناسب تر است.
 • اگر فرزند شما به نظر می رسد با شمارش یا شناسایی اشکال و رنگ ها مشکل دارد، زمان آن است که با متخصص اطفال مشورت کنید.

 کودک سی و دو ماهه

کودک ۳۲ ماهه و نگرانی های آن

رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۳۲ ماهه :

در این سن، کودک نوپای در حال رشد شما ممکن است ترجیح دهد به تنهایی و یا با یک فرد دوستانه بازی کند ؛ حسن همکاری و ارتباط او را تشویق کنید، حتی اگر او ترجیح می دهد تنها با مادر و پدر بازی کند . برای ایجاد روابط دوستانه با کودکان دیگر نیاز به زمان دارد او ممکن است در بین دوستان نقش رئیس را بازی کند و یا کاملا برعکس آن اتفاق بیافتد.

 مهارت کودک 32 ماهه

رشد عاطفی در کودکان ۳۲ ماهه

نکاتی جالب از کودک ۳۲ ماهه:

 • برای کمک به او در این مرحله، سعی کنید روابط خوب و همدلی را به وجود آورید.
 • در مورد معنای یک دوست با او صحبت کنید.
 • او همچنین ممکن است به راحتی در شب بترسد، اما به محض اینکه شروع به دانستن تفاوت بین واقعیت و خیال میکند، با هدایت شما، شجاعتر میشود.
 • گذشته از تقویت مهارت های حرکتی او، هنر و صنایع دستی نیز می تواند راهی برای سنجش احساسات باشد بنابراین اجازه دهید او این کاررا انجام دهد، بدون دخالت بیش از حد.

 بازی با کودک 32 ماهه

دانستنی هایی از رشد کودک ۳۲ ماهه

چه زمان در مورد کودک ۳۲ ماهه به پزشک مراجعه کنید:

اگر فرزند شما رفتارهای عصبی مانند سر و صدا را نشان میدهد ، نگران نباشید این ،معمولا فقط از روی کنجکاوی است، به عنوان راهی برای آزمایش محدودیت هایش مراقب باشید، اگر بارها این روش را انجام دهد شاید توانایی برقراری ارتباط ندارد. توجه داشته باشید اگر کودک بسیار خجالتی است، یا تماس چشم برقرار نمیکند نیز به پزشک مراجعه کنید.

 رفتار کودک 32 ماهه

کودک ۳۲ ماهه و شناختش از اطرافیان

رشد گفتار و زبان کودک ۳۲ ماهه :

در این زمان، کودک به اسم خود واکنش نشان میدهد. آنها همچنین با جنسیت آشنا هستند کودک نوپای کنجکاو شما نیز می تواند گاهی اوقات در داستان های ساده و مکالمات شرکت کند.ممکن است کودک زمانی که شما خیلی مشغول هستید، حواستان را پرت کند. اما این تنها راهی است که می تواند توجه شما را جلب کند.

 حرف زدن کودک 32 ماهه

نحوه صحبت کردن کودک ۳۲ ماهه

نکاتی از کودکان ۳۲ ماهه:

 • ارائه گزینه ها به او کمک می کند تا نوعی کنترل را بازیابی کند. اگر کودک در این سن شروع به گریه می کند، تنها راه برقراری ارتباط است.
 • او را تشویق کنید که نیازهایش را بیان کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، سعی کنید طبیعی برخورد کنید و او را در آغوش بگیرید.
 • او را تشویق کنید که از کلمات استفاده کند.

 کودک در سی و دو ماهگی

تقویت بیان در کودکان ۳۲ ماهه

چه زمان درباره کودک ۳۲ ماهه به پزشک مراجعه کنید:

هنگامی که فرزند شما با تلفظ کلمات و هجی های خاص درگیر است ، بهتر است با پزشک متخصص اطفال یا پاتولوژیست صحبت کنید تا بهترین نحوه ارتقاء مهارت های ارتباطی او را بدانید.اگر فرزند شما بسیار آرام باشد و حتی به خانواده و دوستانتان نیز پاسخ می دهد، با پزشک خود صحبت کنید.

 بیان در 32 ماهگی

مشکلات گفتار و بیان کودک ۳۲ ماهه

بهداشت و تغذیه کودک ۳۲ ماهه :

در این مرحله اشتهای کودک متناسب با روند رشد او است بنابراین اگر او به اندازه کافی بخورد، میزان رشد او نیز افزایش خواهد یافت. شما باید به کودک خود انواع غذای مغذی با رنگ های مختلف را برای افزایش اشتها ارائه دهید. 

رژیم غذایی باید بر اساس چهار گروه غذایی اصلی باشد :گوشت (۲ اونس)، ماهی، مرغ یا تخم مرغ (۱ قطعه) داده شود. شیر (۱/۲ فنجان)، پنیر (۱ برش) و سایر محصولات لبنی؛ میوه ها (۱/۳ فنجان) و سبزیجات (۲-۳ قطعه) و نان (۱ تکه) سیب زمینی (۱/۳ فنجان)، برنج (۱/۳ فنجان) یا غلات (۱/۲ فنجان). 

قد کودکان در این سن از ۸۶.۴ تا ۱۰۰.۴ سانتی متر و وزن آنها ۱۰.۸ تا ۱۷.۴ کیلوگرم است. 

واکسیناسیون کودک را در این سن از پزشک متخصص اطفال بخواهید، واکسن های هپاتیت A، واکسن مننگوکوک و واکسن پلاسکچر پنوموکوک (PPSV) بر اساس تاریخ پزشکی و بیماری کودک شما ضروری است. 

قد کودک 32 ماهه

تغذیه کودک ۳۲ ماهه

نکاتی دانستنی از کودک ۳۲ ماهه:

 • توجه داشته باشید که خوردن بیش از حد در این سن ممکن است موجب چاقی شود، بنابراین بهتر است که نسبت ها و محتوای تغذیه ای را مدیریت کنید. 
 • در مورد خواب، آنها در حال حاضر آماده هستند تا از گهواره به رختخواب بروند اما صبور باشید، چون وقفه خواب می تواند اتفاق بیفتد تا زمانی که کوچولوی شما به این تغییرات عادت کند.

 کودک دو تا سه سال

برنامه غذایی کودک ۳۲ ماهه

چه زمان درباره کودک ۳۲ ماهه به پزشک مراجعه کنید :

 • اگر فرزند شما به نسبت به سن دچار کم وزنی است، به یک متخصص اطفال مراجعه کنید.
 • اگرچه برای کودکان نوپا طبیعی است که با دور شدن از گهواره دچار مشکل خواب شوند ، اگر دچار خستگی مفرط یا هیستریک شدند، با پزشک خود مشورت کنید. 
 • در نهایت، عجله نکنید اگر چه این نقاط عطف پیرامون ۳۲ ماهگی برای والدین هیجان انگیز است، مهم است بدانید که هر کودک رشد و شکوفای منحصر به فرد دارد صبور باشید و حمایت کنید.
 • کودک در حال رشد به آن نیاز دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *