1401/05/27

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

رفتارهای خطرناک در دوران بارداری

رفتارهای خطرناک در دوران بارداری

رفتارهای خطرناک در دوران بارداری

بیا نی نی: مادران باردار بایستی مراقب جنینهای خود باشند تا فرزندشان پس از تولد با ناهنجاری یا مشکلات متعددی دست به گریبان نباشد. از رفتارهای مهم و پرخطری که سلامت مادر و جنین را تهدید کند، میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 

 

 

استعمال دخانیات
اگر قصد مادر شدن دارید بایستی قبل از باردار شدن، استعمال هرگونه دخانیاتی را ترک کنید. در صورتی که ترک سیگار در سه ماهه اول بارداری به وقوع بپیوندد، جنین تفاوتی با جنین‌هایی که مادرشان دخانیات مصرف نمی‌کنند، نخواهد داشت اما اگر مادران در سه ماهه سوم دوران بارداریشان به ترک سیگار بپردازند باید گفت که این موضوع تاثیرات جبران ناپذیری را بر نوزادان و مادر به دنبال خواهد داشت. از خطرات استعمال دخانیات برای جنین می‌توان به مواردی مانند جدا شدن ناگهانی جفت، تولد نوزادی با وزن کم، مرده‌زایی، عقب ماندگی ذهنی، کم‌خونی، سقط و ناهنجاری متعدد دیگر را نام برد.

 

مصرف مواد مخدر
مصرف داروهای خودسرانهای که در نسخه پزشک وجود نداشتهاند، می‌تواند با مشکلات تنفسی نوزاد آینده، مشکلات مغزی یا حتی زایمان زودرس یا سقط جنین پاسخ داده شوند.

 

 

مصرف مشروبات الکلی
صرف نوشیدنیهای الکلی در دوران بارداری با کاهش عملکرد، هوش و استعداد یادگیری در فرزندان آینده همراه است. به طوری که مطالعات محققان نشان میدهد، فرزندان مادران الکی به نسبت مادرانی که الکل مصرف نمیکنند، از هوش و استعداد ذاتی کمتری برخوردارند. از دیگر مضرات الکل میتوان به مواردی مانند سقط جنین یا کاهش قدرت یادگیری اشاره کرد.

 

مصرف غذای زیاد و افزایش وزن خطرناک
محققان معتقدند مادران باردار نبایستی در دوران بارداری به مصرف بیش از حد غذایی بپردازند که با اضافه وزن همراه است. تفکر اینکه مادران بایستی به جای دو نفر غذا بخورند کاملا تفکری اشتباه و نادرست است. مادرانی که فرزندشان را دوست دارند بایستی از ریتم معمولی زندگی پیروی کنند زیرا مصرف بیش از حد غذا می‌تواند با افزایش وزن جنین نیز در ارتباط باشد که مشکلات متعددی را برای جنین به دنبال خواهد داشت.

 

مصرف داروهای خودسرانه
برای مصرف هرگونه دارویی در دوران بارداری بایستی در ابتدا با پزشک معالج مشورت کرده سپس با استفاده از توصیه‌های پزشکتان به مصرف داروهای مورد نیاز بدنتان بپردازید تا فرزند آیندهتان با مشکلات قلبی، کلیوی و … متولد نشد.

 

 

دوری از آلودگی هوا
محققان توصیه می‌کنند مادران بارداری بایستی خود و نوزادشان را از آلودگی هوا دور کنند و مدتی را از محیط‌های آلوده، امواج، سر و صدا و … دور کنند. نوزادانی که در شرایط آلودگی هوا رشد کنند با مشکلاتی مانند کم شنوایی، ناشنوا و همینطور ناهنجاریهای دیگر متولد می‌شوند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *