1400/09/12

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

سرطان های شایع در کودکان را بشناسید

سرطان های شایع در کودکان را بشناسید

سرطان در کودکان

شایع ترین انواع سرطان در کودکان

سرطان بیماری است که متاسفانه فقط به سراغ بزرگترها نمی آید بلکه کودکان را هم درگیر میکند.اگرچه بروز سرطان میان کودکان نادر است، اما بر اساس گزارش ها، تعدادی از سرطان ها در جنینی تا ۱۹ سالگی شایع ترند که در صورت تشخیص سریع، امکان پاسخ به درمان در آنها افزایش می یابد. در ادامه با شایع ترین سرطان در کودکان آشنا خواهیم شد.

با سرطان های شایع در کودکان آشنا شوید

۱.Leukemia حدود ۳۰ درصد از تمام سرطان های کودکان را تشکیل می دهد که اکثر آنها مبتلا به لوسمی لنفوبلاستی حاد (ALL) و بعضی مبتلا به لوسمی میلوئید حاد (AML) هستند .Leukemia ( سرطان مغز استخوان و خون ):Leukemia حدود ۳۰ درصد از تمام سرطان های کودکان را تشکیل می دهد که اکثر آنها مبتلا به لوسمی لنفوبلاستی حاد (ALL) و بعضی مبتلا به لوسمی میلوئید حاد (AML) هستند. علایم ممکن است شامل درد استخوان و مفصل، خستگی، ضعف، رنگ پریدگی، خونریزی یا کبودی، تب، کاهش وزن و سایر علایم باشد .

۲.تومورهای مغزی و سیستم عصبی مرکزی:این سرطان ها دومین سرطان های پرشیوع در کودکان هستند که شامل حدود ۲۶ درصد سرطان های دوران کودکی می شوند . Neuroblastoma:حدود ۶ درصد از سرطان های دوران کودکی را تشکیل می دهد و معمولا در نوزادان و کودکان خردسال ایجاد می شود. در ابتدا در سلول های عصبی رویان یا جنین در حال رشد یافت می شود. تومور wilms (توموری که بر کلیه ها تاثیر می گذارد) اغلب در کودکان ۳-۴ ساله یافت می شود .

۳.لنفومای هاجکین و غیرهاجکین : معمولا در گره های لنفاوی ظاهر می شود و می تواند روی مغز استخوان و سایر اعضای بدن نیز تأثیر بگذارد. علایم شامل کاهش وزن، تب، عرق، خستگی و تورم غدد لنفاوی زیر پوست در گردن، زیر بغل یا کشاله ی ران می باشد .

سرطان در کودکان

سرطان خون یکی از شایع ترین انواع سرطان در کودکان

۴.Rabdomyosarcoma: این نوع سرطان رایج ترین نوع سارکوما در بافت نرم کودکان است و حدود ۳ درصد از سرطان های دوران کودکی را تشکیل می دهد. این نوع سرطان می تواند در هر ناحیه ای از بدن، از جمله سر و گردن، کشاله ی ران، شکم، لگن یا در دست یا پا شروع شود .

۵.Retinoblastoma (سرطان چشم):حدود ۲ درصد از سرطان های دوران کودکی را تشکیل می دهد. معمولا در کودکان بالای ۲ سال رخ می دهد و به ندرت در کودکان بالای ۶ سال دیده می شود . Retinoblastoma اغلب هنگامی تشخیص داده می شود که والدین یا پزشک متوجه می شوند چشم کودک، به ویژه در عکس هایی که از فلش استفاده می شود، غیرعادی به نظر می رسد .

۶.سرطان استخوان : سرطان هایی که در استخوان ها شروع می شوند اغلب در کودکان بزرگ تر و نوجوانان رخ می دهند، اما می توانند در سنین کمتر نیز رشد کنند و حدود ۳ درصد از سرطان های دوران کودکی را تشکیل می دهند .

پیش بینی سرطان کودکان
دکتر Kelly می گوید :

اگرچه میزان بقا بهبود یافته است، اما ما شاهد افزایش تدریجی سرطان در کودکان هستیم. ممکن است یک دلیل این باشد که ما سرطان را به ویژه در کودکانی که شرایط ارثی خاصی دارند زودتر تشخیص می دهیم. برای نمونه سندرم داون، که می تواند خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش دهد. کودکانی که تجربه ی پیوند عضو یا شیمی درمانی داشته اند نیز ممکن است در خطر باشند. و چون ما با حساسیت بیشتری مراقب سلامتی آن ها هستیم احتمال تشخیص سرطان در سنین پایین تر بیشتر است .
تشخیص زودهنگام همراه با کاهش سمیت درمان برای به حداقل رساندن عوارض جانبی، به کودکان سرطانی کمک می کند نتایج درمانی بهتری تجربه کنند و شانس زنده ماندن آن ها را افزایش می دهد .تیم های درمان در Roswell Park شامل روان شناسان، کارکنان اجتماعی و گروه های یکپارچه ی کارورزی پزشکی برای آموزش مداوم و حمایت از بیماران، خانواده ها و سایر پرستاران هستند .

سرطان در کودکان

درباره سرطان های شایع در کودکان چه می دانید

مشاوره ی غذایی
سگ های درمانی، برای کمک به بهبود روحیه و رفاه بیشتر
برنامه ی آموزشی مدرسه برای بازگشت راحت تر بیماران کم سن به مدرسه

دکتر Kelly می گوید :
پیگیری وضعیت در طول عمر برای کودکان مبتلا به سرطان حیاتی است. ما اغلب متوجه می شویم که بعد از مدتی، بیماران برای بازبینی های منظم مراجعه نمی کنند. این کار به دوره ی ماه عسل تشبیه می شود. هنگامی که کودکان احساس بهبودی می کنند، متوجه نمی شوند که چقدر ضروری است که آزمایش های سالانه با متخصصان سرطان را ادامه دهند. ما پیشنهاد می کنیم افرادی که در کودکی سرطان داشته اند آزمایشات سالانه در طول عمر را ادامه دهند تا مطمئن شویم نشانه یا علایم بازگشت یا عوارض وجود ندارد یا تشخیص اشتباه رخ نداده است .

۲ سرطان شایع دیگر در کودکان

تومور ویلمز یا نفروبلاستوم

تومور این سرطان معمولا در یک کلیه ایجاد می شود و به ندرت دو کلیه را تحت تاثیر قرار می دهد .

بروز این تومور بیشتر در کودکان ۳ تا ۴ ساله می باشد و معمولا کودکان بالاتر از شش سال، کمتر به این تومور مبتلا می شوند .

این تومور حدود پنج درصد از سرطان های دوران کودکی را به خود اختصاص می دهد و علائمی مانند تب ، درد، تهوع و کم اشتهایی دارد .

سرطان سلول های زایا

این نوع سرطان به علت رشد تومور در سلول های تولیدمثلی کودک می باشد که به سلول های تولیدکننده تخمک و اسپرم متاستاز می کند (پخش می شود) و آنها را سرطانی می کند .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *