خانمی ۳۳ ساله‌ام. زندگی خوبی با شوهرم داریم و یکدیگر را دوست داریم. مشکل اصلی من، سلیقه ضایع شوهرم است که آبروی‌مان را می برد. او وسایل و چیزهایی را برای خانه انتخاب می‌کند که از مد رفته یا اصلا قشنگ نیست. چه کار کنم که هم ناراحت نشود و هم این مشکل حل شود؟
پاسخ مشاور
مخاطب گرامی، متاسفانه تصور بیشتر مردم از همسر، کسی است که دقیقا آن چیزی باشد که ما دلمان می‌خواهد. تمام رفتارها، نظرات و سلیقه‌اش باید همان گونه باشد که خودمان می‌پسندیم. واقعیت امر این‌گونه آرمانی نیست. ما فردیت افراد را فراموش می‌کنیم. اصلا قرار نیست دو نفر عینا مانند یکدیگر باشند. بله، زمان ازدواج بهتر است دو نفر از نظر فرهنگی، اعتقادی و … با یکدیگر هم کفو باشند اما همین کفویت الزاما شباهت صددرصدی دوطرف نیست. با این مقدمه، چند توصیه به شما داریم.
    به شوهرتان نگویید آبروی‌مان را بردی
گفته‌اید مشکل اصلی من، سلیقه ضایع شوهرم است که آبروی‌مان را برده است. گفتن این جمله به شوهرتان، ماجرا را به یک بحران تبدیل می‌کند. برعکس باید به او بگویید که تو را دوست دارم حتی با تفاوت سلیقه‌ها. نکته مهم این است که زن و شوهر نباید اختلافات سلیقه‌ای را در حوزه محبت و صمیمیت بین خودشان دخالت دهند چراکه این اختلاف‌نظرها در همه خانواده‌ها هست و نباید منجر به بحران و کدورت شود.
    او را از سلیقه‌تان مطلع کنید
ویژگی‌های زنان و مردان  را بشناسید. بسیاری از اختلاف سلیقه‌ها با همسرتان از جنسیت شما نشئت می‌گیرد و همان‌طور که می‌دانید ساختار فیزیکی و روان‌شناختی مرد و زن متفاوت است و طبعا نگاه آن‌ها به موضوعات فرق می‌کند. با این حال، فرصت‌هایی فراهم کنید تا سلیقه شما را کشف کند. در زمان مناسب از علایق‌تان صحبت کنید و همچنین هنگامی که همسرتان طبق سلیقه شما رفتار می‌کند، از او تشکر کنید تا این رفتار در او تقویت شود. توصیه می‌شود که مثلا برای خرید وسایل خانه، با هم مشورت کنید و حتما از او بخواهید که این کار را  باهم انجام دهید.
    برای ضایع‌بودن سلیقه‌اش، سخت‌گیری  نکنید
هنگام اختلاف سلیقه، گفت‌وگو  کنید تا به توافق برسید. گاهی این اختلاف سلیقه بین زوج ها مربوط به مسائل اساسی و مهم است که باعث تعارض بین آن‌ها می‌شود. در این موقع حل خوب یک مسئله می‌تواند کشتی زندگی را به ساحل آرامش برساند. برای حل یک مسئله؛ این مراحل را در نظر داشته باشید: زمان و مکان مناسبی را برای گفت‌وگو انتخاب کنید تا بتوانید با آرامش با هم صحبت کنید؛ بیان اختلاف سلیقه‌ها در حضور دیگران نباشد؛ مسئله‌تان را روشن و واضح تعریف کنید؛ راه‌حل‌هایی را که به ذهن‌تان می‌رسد، بیان کنید؛ برای خرید بعضی وسایل طبق سلیقه‌اش هرچند از نظر شما ضایع است، سخت‌گیری نکنید؛ بهترین راه‌حلی  که بیشترین سود و کمترین هزینه را دارد و مورد توافق هر دو طرف است، انتخاب کنید و هر دو به اجرای آن متعهد شوید و در این مسیر یاریگر یکدیگر باشید.
نویسنده : فریبا البرز| ‌ کارشناس‌ارشدمشاوره‌خانواده