1401/11/17

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟

در دوران پریود مدفوع دچار تغییراتی می‌شود که دلایل خاص خود را دارد. اگر می‌خواهید بدانید که علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟ در این مقاله با ما همراه شوید.

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
اینکه مدفوع شما در دوران پریود بدبو شده و دچار تغییراتی می‌شود، یک مسئله شخصی نیست و باید بگوییم که بیشتر خانم‌ها با این مشکل روبرو می‌شوند. درست است که راجع به تغییر بافت مدفوع و بوی آن در دوران پریود کمتر صحبت می‌شود و اهمیتی به آن داده نمی‌شود، اما این یک اتفاق طبیعی است که دلایل خاص خود را دارد. در ادامه به شما خواهیم گفت که علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • چرا در دوران پریود تعداد دفعات دفع بیشتر می‌شود؟
 • علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
 • چرا گاهی در دوران پریود دچار یبوست می‌شویم؟
 • چرا مدفوع کردن در دوران پریود دردناک است؟
 • در صورت مشاهده چه مشکلاتی هنگام دفع در دوران پریود به پزشک مراجعه کنیم؟
 • سؤالات متداول

چرا در دوران پریود تعداد دفعات دفع بیشتر می‌شود؟

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
پروستاگلاندین‌های یکی از مهم‌ترین واسطه‌های شیمیایی در بدن هستند که روی گیرنده‌های سلولی را تحریک کرده و تأثیرات مختلفی ایجاد می‌کنند. درست قبل از شروع قاعدگی، سلول‌هایی که پوشش داخلی رحم را تشکیل می‌دهند، شروع به تولید پروستاگلاندین‌های بیشتری می‌کنند. این مواد شیمیایی ماهیچه‌های رحم را تحریک می‌کنند تا به انقباض و ریختن پوشش داخلی رحم در هر ماه کمک کنند.

اگر بدن شما بیش از نیاز خود پروستاگلاندین تولید کند، این واسطه‌های شیمیایی وارد جریان خون می‌شوند و تأثیر مشابهی روی سایر ماهیچه‌های بدن مانند روده، خواهند داشت. این تأثیر باعث تحریک روده و در نتیجه دفع بیشتر خواهد شد.

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
علت این اتفاق می‌تواند با عادات غذایی قبل از قاعدگی شما مرتبط باشد. بسیاری از خانم‌ها نزدیک به دوران پریود خود میل شدیدی به شیرینی، شکلات و فست‌فودها پیدا می‌کنند. این میل شدید می‌تواند تقصیر هورمون پروژسترون باشد. پروژسترون هورمونی است که به تنظیم پریود شما کمک می‌کند و قبل از چرخه قاعدگی افزایش می‌یابد تا بدن شما را برای بارداری آماده کند.

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
سطح بالای پروژسترون در مرحله قبل از قاعدگی، می‌تواند میل شما را به برخی غذاها شدت بخشد و در برخی موارد شما را به پرخوری وادار کند. علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود نیز به دلیل همین عادات غذایی متفاوت است که دچارش می‌شویم.

برای جلوگیری از این مشکل بهتر است از خوردن شکر و قند بیش از اندازه و غذاهای فست‌فود و فراوری شده قبل از پریود خودداری کنید.

چرا گاهی در دوران پریود دچار یبوست می‌شویم؟

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
برعکس بیشتر خانم‌ها که در دوران پریود دفع بیشتری از حالت عادی دارند، در برخی از افراد دوران پریود با یبوست همراه است. علت این یبوست باز هم به هورمون پروستاگلاندین و تولید کمتر از حد نیاز در دوران پریود برمی‌گردد. کم تولید شدن پروستاگلاندین و سطح بالای پروژسترون در برخی خانم‌ها می‌تواند باعث ایجاد یبوست در دوران پریود شود.

اگر دچار یبوست پریود هستید، افزایش فیبر در رژیم غذایی، ورزش و نوشیدن آب زیاد می‌تواند به حرکت کردن روده‌ها و دفع بیشتر کمک کند.

چرا مدفوع کردن در دوران پریود دردناک است؟

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
برخی از خانم‌ها هنگام دفع در دوران پریود در لگن و شکم خود احساس درد می‌کنند. این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود.

از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یبوست، می‌تواند مدفوع را سفت و دردناک کند
 • دردهای قاعدگی، ممکن است در هنگام مدفوع بدتر شوند
 • اسهال که اغلب با تحریک روده و دروهای لگنی همراه است
 • برخی از بیماری‌های زنان، مانند اندومتریوز و کیست تخمدان
 • بواسیر، این مشکل در دوران پریود ممکن است تشدید شود

در صورت مشاهده چه مشکلاتی هنگام دفع در دوران پریود به پزشک مراجعه کنیم؟

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
برخی از خانم‌ها در دوران پریود دچار مشکلات شدید در دفع می‌شوند و این مشکلات تا پایان پریود با آن‌ها همراه است و فعالیت‌های روزانه آن‌ها را مختل می‌کند. مشکل شدید در دفع هنگام پریود می‌تواند به دلیل وجود یک بیماری زمینه‌ای گوارشی یا زنانه مانند اندومتریوز، فیبروم، کیست‌های تخمدان، سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) یا سندروم روده تحریک‌پذیر باشد که باید نسبت به درمان آن اقدام شود.

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
در صورت مشاهده علائم زیر هنگام دفع در دوران پریود، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود:

 • گرفتگی شدید یا درد شکم هنگام دفع
 • خونریزی مقعدی یا مشاهده خون، روی دستمال هنگام پاک کردن مقعد
 • وجود مخاط در مدفوع

سؤالات متداول


علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
نمی‌توانم تشخیص دهم که گرفتگی عضلات دارم یا نیاز به مدفوع دارم، آیا این طبیعی است؟

این مشکل کاملاً عادی است. به یاد داشته باشید انقباضات رحم و روده توسط پروستاگلاندین‌ها ایجاد می‌شود و تشخیص تفاوت بین این دو را دشوار می‌کند. به‌علاوه، گرفتگی عضلات اغلب با احساس فشار در لگن، کمر و حتی باسن همراه است.

آیا راهی برای جلوگیری از بیرون آمدن تامپون هنگام دفع وجود دارد؟

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
زمانی که شما هنگام اجابت مزاج ماهیچه‌های لگن خود را منقبض می‌کنید، احتمال بیرون آمدن تامپون وجود خواهد داشت و چنین اتفاقی اجتناب‌ناپذیر است. در چنین شرایطی اگر تعویض تامپون برایتان سخت است، می‌توانید از کاپ قاعدگی استفاده کنید.

بعد از هر دفع باید تامپونم را عوض کنم؟

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
اگر هنگام دفع تامپونتان بیرون نیاید، نیازی به این کار نیست. در هر صورت تعویض آن می‌تواند شما را از بروز عفونت در امان نگه دارد. مدفوع حاوی باکتری‌های مضری است و اگر به طور تصادفی و در فرایند دفع، نخ تامپون شما به آن آلوده شود، می‌تواند باعث عفونت واژن شود.

کلام آخر

علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟
همان طور که در پاسخ به سؤال علت بدبوشدن مدفوع در دوران پریود چیست؟ اشاره کردیم، دفع در دوران پریود می‌تواند دچار تغییراتی شود و حتی بوی بدی نسبت به حالت طبیعی داشته باشد و این تغییرات به دلیل ترشح بیشتر هورمون پروستاگلاندین و پروژسترون در این دوران است. پس بهتر است برای جلوگیری از بوی بد مدفوع در این دوران و تغییرات آزاردهنده دیگر، نسبت به عادات غذایی خود توجه بیشتری داشته باشید و در صورت مشاهده علائم غیرطبیعی برای درمان مشکل در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *