1401/11/18

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

علت تپش قلب در بارداری چیست؟

علت تپش قلب در بارداری چیست؟

تپش قلب در دوران بارداری و ضربان‌های نامنظم می‌تواند نگران‌کننده باشند، اما معمولا مضر نیست. در این مقاله متوجه می‌شوید که علت تپش قلب در بارداری چیست؟

علت تپش قلب در بارداری چیست؟

تپش قلب در دوران بارداری و ضربان‌های نامنظم می‌تواند نگران‌کننده باشند، اما معمولا مضر نیست. در این مقاله متوجه می‌شوید که علت تپش قلب در بارداری چیست؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • تپش قلب در بارداری چیست؟
 • علت تپش قلب در بارداری چیست؟
 • تپش قلب در بارداری چقدر شایع است؟
 • علائم تپش قلب در بارداری چیست؟
 • چه چیزی باعث تپش قلب بارداری می‌شود؟
 • تپش قلب در بارداری و جنسیت جنین
 • تپش قلب در ماه آخر بارداری
 • تشخیص علت تپش قلب در بارداری
 • درمان تپش قلب در بارداری
 • برای تپش قلب در بارداری چی بخوریم؟ نوشیدن آب زیاد
 • آیا می‌توان از تپش قلب در دوران بارداری جلوگیری کرد؟
 • آیا تپش قلب در بارداری خطرناک است؟
 • چه زمانی به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید؟
 • تنگی نفس در بارداری
 • علت تنگی نفس در بارداری چیست؟
 • برای تنگی نفس در بارداری چه کنم؟
 • خلاصه

علت تپش قلب در بارداری چیست؟
تپش قلب در بارداری چیست؟
تپش قلب باعث می‌شود احساس کنید که قلبتان خیلی سریع می‌تپد. در این شرایط، ضربان قلب شما ممکن است تند یا کند شود.

علت تپش قلب در بارداری چیست؟
تپش قلب در بارداری بسیار شایع است. در دوران بارداری، مقدار خون در بدن شما به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. قلب شما سخت‌تر کار می‌کند تا خون اضافی را در سراسر بدن شما و همچنین در بدن جنین پمپاژ کند. این کار اضافی می‌تواند منجر به تپش قلب شود.
اگر چه ممکن است تپش قلب، هشداردهنده باشد، اما اغلب تپش قلب در بارداری خطرناک نیست و معمولا بعد از زایمان از بین می‌رود. تپش قلب به ندرت، می‌تواند نشانه یک مشکل جدی سلامتی مانند ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی) باشد. اگر تپش قلب همراه با درد قفسه سینه، مشکل تنفسی، سرگیجه یا گیجی است، فورا به پزشک کمک کنید.

علت تپش قلب در بارداری چیست؟
تپش قلب در بارداری چقدر شایع است؟
تپش قلب در دوران بارداری بسیار رایج است، به‌ویژه هنگامی که به سه ماهه سوم بارداری خود وارد می‌شوید و جنین به رشد خود ادامه می‌دهد، رواج بیشتری دارد. همانطور که جنین بزرگ‌تر می‌شود، برای سالم ماندن به خون اضافی نیاز دارد.
اگر قبل از باردار شدن، آریتمی یا نوع دیگری از بیماری قلبی داشتید، احتمال بروز علائم در دوران بارداری بیشتر است. 

علائم تپش قلب در بارداری چیست؟
ضربان قلب نامنظم، یکی از علائم تپش قلب است. ممکن است احساس کنید که قلب شما ضربان نامنظم دارد و یک‌باره سرعتش بالا و پایین می‌آید. همچنین ممکن است به نظر برسد که قلب شما برای یک یا دو ثانیه می‌ایستد. برخی از بیماران هم از حسی مثل کوبش قلب، نام می‌برند.

علت تپش قلب در بارداری چیست؟
چه چیزی باعث تپش قلب بارداری می‌شود؟
در دوران بارداری، تغییرات زیادی روی کل بدن شما، از جمله قلب و عروق خونی، اتفاق می‌افتد. در طول دوران بارداری، حجم خون شما تقریبا ۵۰درصد افزایش می‌یابد یعنی قلب شما برای پمپاژ خون باید سخت‌تر کار کند. مقدار زیادی از این خون را به جنین در حال رشد شما می‌فرستد.
عوامل زیادی می‌توانند خطر تپش قلب را در دوران بارداری افزایش دهند که عبارتند از:

۱- کم‌خونی (تعداد کم گلبول‌های قرمز خون)
کم‌خونی معمولا به دلیل تغییرات خونی در دوران بارداری بر افراد باردار تاثیر می‌گذارد. مایعات در خون بیشتر از تعداد گلبول‌های قرمز افزایش می‌یابد که می‌تواند منجر به کم‌خونی شود.

۲- اضطراب و افسردگی
تپش قلب می‌تواند در صورت استرس زیاد، یا احساس اضطراب رخ دهد.

کافئین موجود در قهوه و شکلات و غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات، سدیم (نمک)، قند یا چربی هستند، می‌توانند باعث تپش قلب شوند.

۳- کافئین
کافئین موجود در قهوه و شکلات و غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات، سدیم (نمک)، قند یا چربی هستند، می‌توانند باعث تپش قلب شوند.

۴- کم‌آبی و عدم تعادل الکترولیت
الکترولیت‌ها مواد معدنی هستند که ریتم قلب شما را کنترل می‌کنند.

۵- اضافه‌وزن و چاقی
افرادی که قبل از بارداری و در طول آن وزن اضافی دارند، در معرض خطر افزایش ضربان قلب نامنظم و سایر بیماری‌های قلبی هستند.

علت تپش قلب در بارداری چیست؟
۶- تغییرات هورمونی
تغییرات هورمونی مانند تغییر در هورمون استروژن که در دوران بارداری اتفاق می‌افتد، می‌تواند باعث تپش قلب شود.

۷- هیپوگلیسمی (قند خون پایین)
هیپوگلیسمی بیشتر در سه ماهه اول اتفاق می‌افتد.

۸- افت فشار خون
افت فشار خون، یک بیماری شایع در دوران بارداری است.
به ندرت، تپش قلب ناشی از یک بیماری یا اختلال است، این بیماری‌ها عبارتند از: مشکلات ریتم قلب (آریتمی)، در موارد نادر حمله قلبی، نارسایی قلبی یا کاردیومیوپاتی، التهاب عضله قلب، مشکلات دریچه قلب و مشکلات تیروئید مانند پرکاری تیروئید.

علت تپش قلب در بارداری چیست؟
تپش قلب در بارداری و جنسیت جنین
علت تپش قلب شما مواردی است که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم. جنسیت جنین، تغییری در تپش قلب شما ایجاد نمی‌کند.
شما اغلب می‌توانید ضربان قلب جنین را در جلسات سونوگرافی و معاینه بشنوید. پزشک متخصص زنان و زایمان می‌تواند ضربان قلب جنین را از هفته ششم تا هشتم بارداری اندازه‌گیری کند.
میانگین ضربان قلب جنین بین ۱۱۰ تا ۱۶۰ضربه در دقیقه است و زمانی که کودک فعال است ضربان او تغییر می‌کند. ضربان قلب برخی از نوزادان کندتر یا سریع‌تر از حد متوسط است. اما این موضوع هیچ ربطی به جنسیت کودک ندارد.

در دوران بارداری، قلب شما سخت‌تر کار می‌کند تا خون اضافی را در سراسر بدن شما و همچنین در بدن جنین پمپاژ کند. این کار اضافی می‌تواند منجر به تپش قلب شود.

تپش قلب در ماه آخر بارداری
همان‌طور که اشاره کردیم در دوران بارداری، قلب شما سخت‌تر کار می‌کند تا خون اضافی را در سراسر بدن شما و همچنین در بدن جنین پمپاژ کند. این کار اضافی می‌تواند منجر به تپش قلب شود. برخی از خانم‌ها از همان ماه‌های نخست، تپش قلب را حس می‌کنند، اما برخی از خانم‌ها در سه ماهه سوم بارداری و به‌ویژه در ماه آخر بارداری دچار آن می‌شوند که اگر به دلیل شرایط سلامتی، یا ناراحتی قلبی نباشد، جای نگرانی ندارد.

تشخیص علت تپش قلب در بارداری
پزشک، شما را معاینه می‌کند و به قلب شما گوش می‌دهد. برای بررسی یک بیماری زمینه‌ای، ممکن است آزمایش خون هم تجویز شود. در این آزمایش، کم‌خونی، عفونت و کمبود ویتامین و مشکلات دیگر بررسی می‌شود.
همچنین ممکن است از شما نوار قلب گرفته شود.

علت تپش قلب در بارداری چیست؟
درمان تپش قلب در بارداری
اغلب اوقات، تپش قلب در دوران بارداری نیازی به درمان خاصی ندارد. اگر گهگاه رخ دهد و ناشی از یک بیماری قلبی یا سایر مشکلات سلامتی نباشد، ممکن است پزشک فقط تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی را توصیه کند که شامل این موارد است:

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل می‌تواند به جنین شما آسیب برساند و خطر تپش قلب را افزایش دهد.

۱- برای تپش قلب در بارداری چی بخوریم؟ نوشیدن آب زیاد
در دوران بارداری هیدراته ماندن ضروری است. بدن شما به مایعات اضافی نیاز دارد تا به شما و جنینتان کمک کند سالم بمانید. در دوران بارداری از مصرف الکل و نیکوتین خودداری کنید. سیگار کشیدن و نوشیدن الکل می‌تواند به جنین شما آسیب برساند و خطر تپش قلب را افزایش دهد.

۲- محدود کردن کافئین، قند و چربی
قهوه و شکلات می‌توانند تپش قلب را بدتر کنند. در روز، فقط یک فنجان قهوه بنوشید و شکلات و سایر غذاهای شیرین یا کافئین‌دار را در حد اعتدال مصرف کنید. غذاهای حاوی چربی یا سدیم (نمک) بالا را محدود کنید.

علت تپش قلب در بارداری چیست؟
۳- استفاده از تکنیک‌های آرام‌سازی
اگر تپش قلب دارید، تنفس عمیق از طریق بینی به شما کمک می‌کند. انجام مدیتیشن هم موثر است.
اگر عارضه قلبی یا سایر شرایط سلامتی دارید که باعث تپش قلب می‌شود، پزشک، یک برنامه درمانی بی‌خطر را به شما پیشنهاد می‌کند.

۴- قرص تپش قلب
داروهایی برای کمک به حفظ ریتم قلب در دسترس هستند. پزشک، خطرات احتمالی مصرف داروها را برای شما و کودکتان در نظر می‌گیرد. اغلب در سه ماهه اول از تجویز این داروها اجتناب می‌شود، چون در این مدت، اندام‌های کودک در حال رشد هستند.

گاهی اوقات، پزشک داروهای مسدودکننده بتا را برای درمان تپش قلب تجویز می‌کند. پزشک درباره این دارو و هر روش درمانی دیگری به شما توضیحاتی ارائه خواهد کرد.

گاهی اوقات، پزشک داروهای مسدودکننده بتا را برای درمان تپش قلب تجویز می‌کند. پزشک درباره این دارو و هر روش درمانی دیگری به شما توضیحاتی ارائه خواهد کرد.

آیا می‌توان از تپش قلب در دوران بارداری جلوگیری کرد؟
ممکن است نتوانید از تپش قلب در دوران بارداری جلوگیری کنید، اما می‌توانید خطر ابتلا به آن را با انجام این کارها کاهش دهید:
رژیم غذایی متعادل داشته باشید و از غذاهایی که دارای چربی، کربوهیدرات، نمک یا شکر زیاد هستند اجتناب کنید.
اگر اضطراب یا افسردگی دارید، تحت درمان قرار بگیرید.
کافئین را محدود کنید و الکل ننوشید. اگر سیگار می‌کشید، با پزشک در مورد طرحی برای ترک سیگار صحبت کنید.

علت تپش قلب در بارداری چیست؟
آیا تپش قلب در بارداری خطرناک است؟
همان‌طور که اشاره کردیم، تپش قلب در بارداری به ندرت خطرناک است، اما باید با پزشک خود صحبت کنید تا بتواند سلامت شما را تحت نظر داشته باشد.
اگر همراه با تپش قلب، این مشکلات را تجربه می‌کنید، فورا با پزشک تماس بگیرید:

 • درد، یا ناراحتی قفسه سینه
 • دشواری در تنفس، تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی
 • سرگیجه یا گیجی
 • از دست دادن هوشیاری یا غش
 • تورم شدید در اندام‌ها به‌ویژه پاها
 • خستگی غیرمعمول، یا ناگهانی

چه زمانی به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید؟
اگر این شرایط را دارید، به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید:

 • سابقه بیماری قلبی
 • سابقه بیماری قلبی در خانواده
 • سابقه تپش قلب
 • سابقه بیماری‌هایی که روی تپش قلب شما تاثیر می‌گذارد

  علت تپش قلب در بارداری چیست؟
  تنگی نفس در بارداری
  علاوه بر تپش قلب، ممکن است در سه ماهه اول بارداری، شروع به تجربه تنگی نفس کنید. در سه ماهه دوم و سوم، با بزرگ‌تر شدن جنین، تنگی نفس ممکن است افزایش یابد.

  علت تنگی نفس در بارداری چیست؟
  هورمون‌های بارداری، مغز شما را تحریک می‌کنند تا فرکانس و عمق نفس‌هایتان را افزایش دهد، بنابراین اکسیژن بیشتری برای رشد کودکتان دریافت می‌کنید. این هورمون‌ها همچنین باعث متورم شدن مویرگ‌های دستگاه تنفسی شما می‌شوند و ماهیچه‌های ریه و لوله‌های برونش را شل می‌کنند.
  در ادامه بارداری، رحم شما با رشد دیافراگم به سمت بالا فشار می آورد که توانایی ریه‌ها را برای انبساط کامل در هنگام نفس کشیدن محدود می‌کند و باعث می‌شود تنگی نفس پیدا کنید.

  علت تپش قلب در بارداری چیست؟
  برای تنگی نفس در بارداری چه کنم؟
  شما نمی‌توانید این علامت رایج بارداری را به طور کامل تسکین دهید، اما کارهایی وجود دارد که انجام آن‌ها علائم را کاهش می‌دهد:

  • تا جایی که می‌توانید صاف بایستید. وضعیت مناسب به ریه‌های شما کمی فضای بیشتری می‌دهد تا کار خود را انجام دهند.
  • روی پهلوی چپ خود بخوابید. خوابیدن به پهلوی چپ بهترین راه برای گردش خون در دوران بارداری است.
  • خیالتان راحت باشد. هنوز هم می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهید، یا حتی ورزش کنید. فقط به بدنتان گوش دهید و زیاد به خودتان فشار نیاورید.

  خلاصه
  تپش قلب، یکی از عوارض رایج بارداری است که به دلیل سخت‌تر کار کردن قلب برای پمپاژ خون رخ می‌دهد و مقدار آن در ماه‌های آخر بارداری بیشتر می‌شود. اگر سابقه ناراحتی قلبی نداشته باشید، تپش قلب، مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید. ممکن است پزشک راهکارهایی را برای بهبود سبک زندگی به شما پیشنهاد کند که تپش قلب را کاهش دهد.

  برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک بیا نی نی مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *