1401/05/19

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

قوانین تمیزکاری در بارداری

قوانین تمیزکاری در بارداری

قوانین تمیزکاری در بارداری

 

برنامه ریزی کنید
یادتان باشد قرار نیست همه کارهای خانه را تنهایی و به سرعت انجام دهید. شاید بهتر باشد فهرستی از کارهای پیش رو را تهیه کنید و ببینید کدام ‌یک را می‌توان تنها و سر فرصت شروع کرد. اگر طبق این روال خانه را تمیز کنید، دچار آسیب و خستگی‌های مزمن نخواهید شد.
 
هر روز فقط یک کار
بهترین پیشنهاد این است که هر روز را به انجام یک کار اختصاص دهید؛ حتی اگر زمان اضافی برای کارهای دیگر هم داشته باشید. به عنوان مثال؛ مثلا یک روز جارو و تمیز کردن زمین، یک روز گردگیری و شستن ظرف ها و روز بعد شستن و پهن کردن لباسها را انجام دهید، یک روز کابینت‌های آشپزخانه را تمیز کنید، روز بعد کمدها را مرتب کنید… البته دوروبرتان اصلا نباید شلوغ شود تا مجبور به انجام کارهای اضافی نشوید. 
 
تفریح را چاشنی کار کنید
مدام به خودتان یادآوری کنید که قرار نیست به هر قیمتی خانه را برق بیندازید بلکه اولویت شما سلامت خودتان و بچه است پس باید به کارهای خانه به چشم تفریح و سرگرمی نگاه کنید. یادتان باشد به زودی یک موجود فسقلی جلوی دست و پایتان را می گیرد و انجام کارهای خانه را برایتان سخت‌تر می کند. 
 
وضعیت ثابت ممنوع
گاهی اوقات به حدی سرگرم انجام کارهای خانه می شویم که حواسمان به وضیت بدنمان نیست؛ به ویژه شما به عنوان یک خانم باردار باید نباید طولانی مدت در یک حالت ثابت بمانید. بنابراین هر یک نیم ساعت یکبار کار را رها کنید، دراز بکشید و پاهایتان را بالاتر از سطح زمین بگذارید. این استراحت نیم ساعته حالتان را بهتر می کند و مانع از خستگی شما می شود. در این بین مصرف مایعات و میان وعده ها را هم فراموش نکنید.
 
با پزشک مشورت کنید
برخی از خانم ها در دوران باردای دچار وضعیت خاصی می شوند و پزشک به به منظور حفظ سلامت مادر و جنین فرد را از انجام کارهای سنگین منع و استراحت را توصیه می کند. اگر شما هم جزو این افراد هستید باید تا پایان دوران بارداری بی‌خیال کارهای خانه شوید و انجام کارها را به افراد نزدیک یا نیروهای خدمه مطمئن بسپارید چون اولویت شما فرزندتان است و بعد از تولد او می توانید به همه کارها رسیدگی کنید. 
 
توصیه های طلایی
فراموش نکنید هنگام شستن ظرف و … یک چهارپایه کوتاه زیر پایتان بگذارید و آن را هر ۵ دقیقه یکبار بین پای راست و چپ جابجا کنید و هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یکبار به خودتان استراحت دهید. همچنین برای کارهایی مثل درآوردن پرده‌ها و نصب آن و بالا رفتن از نردبان یا چهارپایه و جابجایی اجسام و کارهای سنگین مثل شستن دیوار و سرویس های بهداشتی حتما از دیگران کمک بگیرید. کار با مواد شوینده خطرناک هم که در کل ممنوع است.
 
سمیرا رحمانیان
کارشناس ارشد مامایی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *