1403/04/23

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

معنای واقعی این ۸ رفتار عجیب کودکان چیست؟

معنای واقعی این ۸ رفتار عجیب کودکان چیست؟

گاهی اوقات به نظر می رسد که بچه ها وسوسه می شوند که خوراکی های عجیبی مانند خاک گلدان را بخورند. برای بزرگسالان، این کارها و بسیاری از کارهای دیگر که کودکان انجام می دهند ممکن است عجیب و غیرقابل توضیح به نظر برسد.

معنای واقعی این ۸ رفتار عجیب کودکان چیست؟

برای مثال، ممکن است تعجب کنید که چرا کودکتان قبل از خواب سر خود را به تخت می‌کوبد. اما در واقع دلیلی وجود دارد که کودکان این کارها را انجام می دهند. در ادامه برخی از این رفتارهای عجیب را برای شما توضیح می دهیم و نگران نباشید، بسیاری از کودکان این کارها را انجام می دهند!

۱. بند آمدن نفس

کودک ممکن است هنگام گریه کردن، ناگهان تا ۱ دقیقه نفس نکشد، سفت شود، رنگش کبود شود و حتی برای چند دقیقه غش کند. باور کنید یا نه، در واقع چیزی نیست که آنها بتوانند کنترل کنند. این حالت ها ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتند که کودک شما عصبانی یا ناراحت باشد و یا دچار ترس، شوک یا درد شده باشد. این حالت اگرچه ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما معمولاً بی ضرر است و در سن ۴ یا ۵ سالگی متوقف می شود.

۲. مدام لباس هایشان را در می آورند

بچه ها وقتی برهنه هستند خجالت نمی کشند. بنابراین برای آنها مشکلی نیست که لباس های خود را در هر زمان و هر مکان در بیاورند. آنها ممکن است این کار را انجام دهند زیرا لباس هایشان ناراحت است یا به این دلیل که احساس گرما می کنند. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است آنها لباس خود را در بیاورند این است که آنها به تازگی یاد گرفته اند که این کار را به تنهایی انجام دهند، بنابراین این یک مهارت جدید است که باعث می شود آنها احساس استقلال بیشتری کنند.

۳. نوشیدن آب حمام

کودکان ممکن است درک نکنند که آب حمام با آب آشامیدنی متفاوت است. از آنجایی که کودکان در طول حمام بازی می کنند، آب بخشی از آن است، بنابراین ممکن است فکر کنند که نوشیدن آن سرگرم کننده است.

۴. کوبیدن سر هنگام خواب

برخی از کودکان هنگام به خواب رفتن یا نیمه شب سر خود را به نرده تخت، بالش یا تشک می کوبند. حدود ۱۵ درصد از کودکان این کار را انجام می دهند. در حالی که برخی آن را یک اختلال می‌دانند، برخی دیگر معتقدند که این یک نوع رفتار آرام‌بخش است، مثل مکیدن شست. در هر صورت، معمولاً بی ضرر است و خود به خود متوقف می شود، بنابراین نیازی به درمان نیست.

۵. وارد کردن برخی اشیا به گوش، بینی و چشمانشان

کودکان دوست دارند دنیا را کشف کنند. بنابراین وقتی چیزهای کوچکی را در گوش، بینی و چشمان خود می کنند، در حال آزمایش اشیاء مختلف هستند. آنها فقط می خواهند ببینند چگونه کار می کنند و چه اتفاقی ممکن است برایشان بیفتد.

۶. خوردن چیزهای عجیب و غریب

از حشرات گرفته تا خاک، کودکان تقریباً هر چیزی را می توانند بخورند. آنها می خواهند چیزهای جدیدی را کشف کنند و چه راهی بهتر از استفاده از گیرنده های چشایی برای انجام این کار؟

۷. کشیدن موهایشان

کودکان زیر ۲ سال ممکن است موهای خود را بچرخانند یا بکشند تا خود را آرام کنند یا شاید حوصله شان سر رفته است. در ۳ سالگی، آنها متوجه واکنش والدین خود به این موضوع می شوند و ممکن است بخشی از رفتار جلب توجه یا عصبانیت باشد. در کودکان بزرگتر، کشیدن مو می تواند نشانه ADHD نیز باشد.

۸. تمایل به خواندن چندباره‌ی یک کتاب

گوش دادن به داستانی که از قبل ماجرای آن را می دانند، به کودکان احساس کنترل داشتن می دهد و این کنترل به آنها احساس راحتی می دهد. آنها می دانند که والدینشان قرار است قبل از رفتن به رختخواب برای آنها کتاب بخوانند و می دانند که داستان چگونه پیش می رود، بنابراین آرام می شوند و به خواب می روند.

آیا فرزند شما این کارها را انجام می دهد؟ واکنش شما چیست؟ آیا فرزند شما کار دیگری انجام می دهد که به نظر شما عجیب باشد؟ لطفا تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید!


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *