1402/09/14

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

مقابله با مشکلات پوست و مو پس از زایمان

مقابله با مشکلات پوست و مو پس از زایمان

مقابله با مشکلات پوست و مو پس از زایمان

 

متخصص پوست و مو دلیل ایجاد این لک ها را افزایش هورمون های استروژن و پروژسترون می داند و می گوید: زنانی که پوست تیره دارند، بیشتر مستعد ملاسما یا لک حاملگی هستند ضمن این که آفتاب نیز آن را تشدید می کند.

برخی از بانوان در دوران حاملگی متوجه این لک ها می شوند، اما برخی نیز پس از دوران حاملگی به این لک ها پی می برند.

قاعدگی های طبیعی، قرص های ضدحاملگی و حاملگی میزان هورمون استروژن و پروژسترون را در بدن بالامی برد. همچنین زمانی که فرد مستعد در معرض آفتاب قرار می گیرد، این لک ها بیشتر نمایان می شوند.

وی با بیان این که افرادی که با این مشکل روبه رو هستند باید بعد از بارداری برای درمان آن اقدام کنند، می گوید: بهترین راه جلوگیری از این لک ها استفاده منظم از ضدآفتاب و پوشش بدن است.

این متخصص پوست همچنین به استفاده از کلاه های ضدآفتاب و داروهای روشن کننده ای که در دوران شیردهی می تواند مورد استفاده قرار گیرد، توصیه می کند.

استاد دانشگاه ایران نیز به برخی مشکلات پوستی که در زنان باردار به وجود می آید و پس از زایمان نیز برجا می ماند، اشاره می کند.

وی یکی از این مشکلات را جوش هایی می داند که از قبل از بارداری در صورت برخی از بانوان وجود داشته و در زمان بارداری به علت این که مصرف دارو قطع شده تشدید می شود.

دکتر انصارین می گوید: بانوان باید این جوش ها را تا پایان بارداری تحمل کنند، البته بعد از آن هم به علت شیردهی مصرف هر دارویی مجاز نیست و باید با احتیاط دارو تجویز شود.

وی همچنین به چرب شدن پوست اشاره می کند که می توان با استفاده از شیرپاک کن ها و شوینده ها این چربی را کم کرد.

این متخصص پوست و مو یکی دیگر از مشکلات پوستی دوران بارداری و پس از زایمان را ترک هایی می داند که به علت کشیده شدن پوست در نواحی مانند شکم، ران ها و سینه ها به وجود می آید.

وی می گوید: در برخی خانم ها این ترک ها تیره تر از سایر نواحی است و ممکن است با خارش همراه باشد که همین خارش هم در مواردی باعث افزایش ترک ها می شود.

دکتر انصارین معتقد است: این عارضه درمان قطعی ندارد حتی لیزر هم در این مورد کاربرد ندارد. اما در دوران بارداری با بستن گن و برخی ماساژها می توان آنها را کم کرد و پس از زایمان نیز با استفاده از برخی کرم ها ترک ها را کمرنگ کرد.

وی به خشکی پوست دست ها و ایجاد برخی حساسیت های پوستی پس از زایمان اشاره می کند و آن را ناشی از شستشوی زیاد دست ها با مواد شوینده می داند و به خانم ها توصیه می کند از دستکش نخی در زیر دستکش های پلاستیکی استفاده کنند، از شستشوی زیاد با آب داغ پرهیز کنند و زیاد هم وسواس نداشته باشند، اما اگر این مشکل ادامه یافت باید از پزشک متخصص کمک بگیرند.

موهایی که زیادی عمر کرده اند


یکی دیگر از مشکلاتی که پس از پایان حاملگی و در فاصله حدود ۳ ماه پس از زایمان بانوان را درگیر می کند، ریزش موی آنهاست.

در هر روز حدود ۵۰ تا ۷۰ تار موی هر فرد سالم می ریزد، اما در دوران حاملگی به علت تغییرات هورمونی که در بدن رخ می دهد موها هم بیشتر عمر می کنند و کمتر می ریزند. به همین دلیل بیشتر خانم ها از موهای خود در دوران بارداری رضایت دارند. اما پس از بارداری و در فاصله حدود ۳ ماه پس از زایمان موها شروع به ریزش می کنند.

بیشتر مادران بر این باورند که شیردهی دلیل اصلی ریزش موی آنهاست، اما دکتر اعتمادزاده دراین باره می گوید: زمانی که فرد باردار می شود، به دلیل ساختار فیزیولوژیک بدن ریزش مو کم می شود. اما پس از زایمان و زمانی که هورمون های حاملگی از بین می رود و بدن به حالت عادی برمی گردد در ماه های سوم و چهارم بعد از زایمان موهایی که مدت زمان بیشتری عمر کرده اند، شروع به ریزش می کنند.

وی به مادران اطمینان می دهد که این یک پدیده فیزیولوژیک است و نباید به عنوان یک بیماری به آن نگریسته شود.

در عین حال دکتر انصارین یکی دیگر از دلایل ریزش موها را زایمان های غیرطبیعی و تاثیر داروی بیهوشی می داند. البته این متخصص پوست و مو به کم شدن استراحت مادر و افزایش استرس وی نیز به عنوان یکی دیگر از دلایل افزایش ریزش مواشاره دارد.

دکتر اعتمادزاده نیز در عین حال به این نکته اشاره می کند که ممکن است تغذیه نامناسب دوران بارداری و همچنین شیردهی این ریزش مو را تشدید کند.

دکتر اعتمادزاده می گوید: در بدن زنان نوعی چربی به نام چربی قهوه ای وجود دارد که توان لازم برای بارداری و شیردهی را برای آنها فراهم می کند. این نوع چربی در کسانی که وزن و اندام متناسبی دارند انرژی لازم برای ۴ ماه شیردهی را فراهم می کند. اما شیردهی مادران معمولاتا ۲ سال ادامه می یابد و اگر تغذیه مناسب نباشد، جایگزینی صورت نمی گیرد. بنابراین توان مادر کاهش می یابد و این موضوع می تواند باعث تشدید ریزش مو شود.

وی به آهن به عنوان یکی از مهم ترین مواد مورد نیاز زنان باردار و مادران اشاره می کند و ادامه می دهد: زنان در حین زایمان خون زیادی از دست می دهند به همین دلیل نیاز بیشتری به آهن دارند و باید قرص های آهن و مولتی ویتامین هایی را که در دوران بارداری مصرف می کردند پس از زایمان نیز ادامه دهند.

البته وی به این نکته نیز اشاره می کند در صورتی فرد دچار کم خونی نباشد، نیازی به قرص آهن ندارد.

دکتر اعتمادزاده تاکید می کند: ریزش مو پس از زایمان دوره خاصی دارد و ممکن است ۳ تا ۴ ماه ادامه یابد البته عوامل زمینه ای مانند تغذیه نامناسب، کمبود مواد مغذی و شیردهی آن را تشدید خواهد کرد و ممکن است باعث شود ۵ تا ۳۰ درصد موها نیز دوباره رشد نکنند.

اما دکتر انصارین معتقد است: اگر خانم ها اقدام به درمان مشکل ریزش موی خود کنند، مطمئنا مدت زمان کمتری با این مشکل روبه رو هستند و می توانند ریزش مو را کم کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *