1400/09/17

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

نحوه رفتار با کودکان مبتلا به بیماری لک و پیس

نحوه رفتار با کودکان مبتلا به بیماری لک و پیس

بیماری لک و پیس

با کودکان مبتلا به بیماری لک و پیس چگونه رفتار کنیم

بیماری ویتیلیگو که در زبان فارسی به آن بیماری لک و پیس گفته می شود، یک مشکل پوستی است که در آن سلول های بافت های بدن، رنگدانه های طبیعی خود را از دست می دهند و به این ترتیب در مناطق در معرض دید مانند دست ها، صورت، گردن و غیره لکه های سفید رنگی شکل می گیرد. این بیماری علاوه بر مشکلات پوستی وزیبایی روی اعتماد به نفس مبتلایان نیز تاثیر جدی داردکه در این مطلب درباره نحوه رفتار با این بیماران آشنا می شوید.

رفتار با کودکان مبتلا به بیماری لک و پیس چگونه باید باشد

هفت ماه پیش رنگدانه بخش هایی از پوست بدنش در نواحی شکم و دستان رنگ باختند و سفید شدند. هراس تمام وجود والدین کودک را فراگرفته است. نگرانی های آنها تنها به خوب شدن یا نشدن بیماری محدود نمی شود. نحوه رفتار و واکنش های دیگران با دخترشان و تاثیر این رفتارها روی اعتماد به نفس و سلامت روان کودک، دغدغه آنها را چند برابر کرده است .این ترس آنها را به سمت رفتارهای وسواس گونه در مراقبت از کودک سوق داده است آنچنان که به گفته متخصصان گاهی خود والدین بیش از دیگران در بروز مشکلات روحی و روانی برای کودک نقش دارند .
یک دکترای روان شناسی بالینی، متخصص در زمینه کودک و نوجوان، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و یک دکترمتخصص پوست و عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان در این زمینه به نکات مهم و قابل تعمقی اشاره می کنند که دانستن آنها برای هرکدام از ما بسیار مفید است، چرا که ریسک ابتلا به بیماری ویتیلیگو یا لک و پیس برای تمامی افراد وجود دارد .

ابتلا به بیماری لک و پیس پایان دنیا نیست
نکته بسیار مهم در رابطه با افراد مبتلا به بیماری لک و پیس، مراقبت از سلامت روان این افراد است.اگر فرد در سنین کودکی به این بیماری مبتلا شود، برخی والدین با رفتارهای اشتباه خود برعزت نفس و اعتماد به نفس کودک خود تازیانه های جبران ناپذیری می زنند که چه بسا جای زخم این تازیانه ها هیچ وقت خوب نشود .اما این فقط والدین نیستند که در بروز مشکلات روحی فرزندشان نقش دارند، بلکه رفتار هرکدام از ما با این کودکان با هر نسبتی اعم از فامیل، دوست یا حتی یک رهگذر بر سلامت روان آنها تاثیر بسیار دارد .
والدین و مراقبان اصلی این بچه ها باید بپذیرند ابتلا به این بیماری یک فاجعه و پایان دنیا نیست و فرزندشان می تواند آینده خوب و موفقی داشته باشد .والدین در صورتی می توانند به فرزند خود کمک کنند که خود بیاموزند چگونه می توانند برای او الگوی مناسب و قدرتمندی باشند و ابتدا خود باید پذیرای مشکل به وجود آمده باشند .والدین می توانند با کلام و رفتارهای خود به کودک بگویند حتی با وجود این بیماری، او یک فرد توانمند با استعدادها و قابلیت های فراوان است و می تواند زندگی موفق و دلخواه خود را داشته باشد .
رفتارها و جملات مثبت را تکرار کنید
اغلب موارد گمان می شود گفتن جملات مثبت یا انجام رفتارهای موثر به میزان محدود، کافی است. در صورتی که دریافت نتایج مفید و موثر حاصل از بیان جملات و رفتارهای مثبت نیازمند تکرار مداوم و هر روز است تا الگوهای مثبت ملکه ذهن کودک شوند.کودک باید به این باور برسد ابتلای او به این نقص تاثیری بر توانمندی های او ندارد. بازی درمانی علمی تحت نظر روان شناسانی که در این زمینه آموزش دیده اند، در حفظ سلامت روان این کودکان بسیار موثر است .

بیماری لک و پیس

علت بیماری لک و پیس در کودکان

با فرهنگ باشیم
نگاه های خیره، متاثر، ترحم برانگیز، ترس از تماس به همراه پرسش های مکررافراد در مکان های مختلف همچون مترو، اتوبوس و… از جمله رفتارهای مخرب و آزاردهنده ای است که معمولا کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری لک و پیس با آن مواجه می شوند. در صورتی که این کارها بر اعتماد به نفس کودک تاثیر زیادی می گذارد. بنابراین بسیار باید مراقب فرهنگ رفتاری و گفتاری خود با این بیماران و دیگران باشیم .

بیماری بدون درد
بیماری ویتیلیگو جزو بیماری های نادری است که فرد با ابتلا به آن دچار درد و آزار جسمی نمی شود و پوست فقط رنگدانه های خود را در نواحی ای از بدن همچون دور چشم، دور دهان، انگشتان دست، پا، زانوها و آرنج ها از دست می دهد. هر چند امکان بروز بیماری در سایر بخش های بدن همچون مخاط لب، پلک چشم و چه بسا کل بدن وجود دارد، اما سرایت بیماری به کل بدن کمتر از یک است. درصد شیوع بیماری، نیم تا ۲ درصد است و جنسیت در آن نقشی ندارد. امکان بروز این بیماری خود ایمن در هرسنی وجود دارد، ولی شایع ترین سن ابتلا به آن زیر ده سال و ۲۰ تا ۴۰ سال است .
علت بیماری و مراقبت ها
شایع ترین علت شناخته شده در بروز این بیماری، زمینه های ژنتیک است. ابتلای فرزند خانواده به بیماری، به معنای ابتلای والدین یا سایر اعضای خانواده نیست .محافظت در برابر نور آفتاب بسیار مهم است، چرا که می تواند باعث تشدید بیماری شود. به همین دلیل استفاده مرتب و مداوم از ضدآفتاب برای این افراد ضروری است. همچنین صدمات پوستی مانند بریدگی ها، سوختگی ها و مصرف برخی داروها می تواند باعث تشدید بیماری شود .
درباره این بیماری نیز تصورات غلطی وجود دارد. گاهی شنیده می شود مصرف همزمان برخی غذاها، شوک های روانی حاد مانند مرگ یکی از اقوام و حتی دست دادن و روبوسی با مبتلایان در بروز و انتقال بیماری موثر است؛ در صورتی که هیچ از این موارد در علم پزشکی به اثبات نرسیده است و فرد در ابتلا به بیماری دخالتی ندارد.ضمن آن که این بیماران هیچ گونه ممنوعیت غذایی ندارند .نکته قابل توجه این که بیماری اصلا قابل انتقال نیست و ترس از ابتلا به آن باعث بروز رفتارهای ناشایست با کودکان و بزرگسالان مبتلا می شود .

خط آخر درمان
این بیماری در ۶۰ درصد موارد با کمک درمان های دارویی و روش های متداولی همچون مصرف کورتن های موضعی، لیزردرمانی، پیوند پوست در موارد نادری که لک بسیار کوچک است و بیماری پیشرونده نیست، قابل درمان است .
نکته بسیار مهم درباره جراحی های احتمالی مربوط به مبتلایان به بیماری لک و پیس آن است که این افراد همیشه مجاز به انجام جراحی نیستند؛ چون سیستم ایمنی در بروز این بیماری دخیل است، بنابراین هر آسیبی به پوست می تواند باعث فعال شدن و گسترش بیماری شود. بنابراین این افراد حتما قبل ازعمل جراحی غیرضروری مانند جراحی های زیبایی با پزشک خود مشورت کنند .در مواردی که ضایعات خیلی گسترده است و بیش از ۹۰ درصد سطح بدن فرد را فراگرفته، از داروهایی استفاده می شود که پوست های تیره بدن روشن شده و پوست یکدست سفید شود .
سلول درمانی جدیدترین روش درمانی است که حدود ۳۰سال است در دنیا ودر ایران حدود ده سال است، انجام می شود. استفاده از این روش خط آخر درمان است و اگر روش های درمانی دیگر منجر به شکست شود، فرد تحت سلول درمانی قرار می گیرد . ۶۰ درصد تا ۸۰ درصد افراد از این روش درمانی پاسخ مثبت دریافت کرده اند .
شاید شما هم شنیده باشید اغلب متخصصان پوست، درمان این بیماری را غیرممکن می دانند، در صورتی که متخصصان فعال در حوزه سلول درمانی این ادعا را تکذیب می کنند و معتقدند امکان درمان برخی بیماران با کمک این روش در کل دنیا ازجمله ایران وجود دارد و مبتلایان نسبت به بهبود بیماری خود صبور و امیدوار باشند؛ چرا که درمان این بیماری زمانبر و طولانی مدت است.این بیماری در همه جای دنیا پذیرفته شده است حتی بسیاری از فعالان حوزه مد بدون آن که نگران قضاوت دیگران باشند، در حال فعالیت هستند .

روش های طبیعی برای مقابله با لک و پیس

برخی ترکیبات طبیعی روی پوست تاثیر خوبی دارند و باعث کاهش لک ها می شوند. البته باید بدانید که تاثیر این روش های خانگی در افراد مختلف متفاوت است. اما بهتر است برای رسیدن به نتایج مثبت ناامید نشوید و به درمان ادامه دهید .

بیماری لک و پیس

 بیماری لک و پیس در کودکان چگونه درمان می شود

پاپایا

این ماده ی غذایی حاوی مواد مغذی است که باعث فعال شدن دوباره ی ملانوسیت ها شده و ملانین تولید می کنند. برای اینکار یک برش میوه ی پاپایا را تهیه کنید و آن را داخل مخلوط کن میکس کنید. خمیر به دست آماده را به طور مستقیم روی پوست بگذارید. اجازه دهید خمیر روی پوست خشک شود. برای رسیدن به نتایج بهتر این کار را به طور منظم (دو بار در روز) انجام دهید. با نوشیدن آب این میوه نیز می توانید تاثیر آن را چند برابر کنید .

خاک رس قرمز

خاک رس قرمز حاوی مس است. این ترکیب به احیای رنگدانه های پوست کمک می کند. علاوه بر این، خاک رس به بهبود جریان خون کمک کرده و باعث می شود که پوست سالم تر بماند. می توانید دو قاشق غذاخوری خاک رس قرمز را با یک قاشق غذاخوری آب زنجبیل مخلوط کنید. خمیر را روی مناطق مبتلا به لک و پیس قرار داده و بعد از ۱۵ دقیقه شستشو دهید .

زردچوبه

زردچوبه یک ادویه ی مفید است که برای بهبود پوست تاثیر مثبتی دارد، چون این ادویه ی طلایی مانند یک رنگدانه ی طبیعی عمل می کند. به نیم کیلو زردچوبه، یک چهارم کیلو ریشه ی زنجبیل و آب ۵ عدد لیموترش نیاز دارید. تمام ترکیبات را داخل ظرف ریخته، مخلوط کنید و داخل یخچال قرار دهید. قبل از هر وعده ی غذایی، دو قاشق از این ترکیب پرخاصیت را میل کنید. روش دیگر این است که دم کرده ی زردچوبه را تهیه کنید و به طور مستقیم روی پوست تان قرار دهید .

عدس آبی

عدس آبی یک گیاه کوچک آبزی است که معمولا در دریاچه ها و برکه ها رشد می کند و برای مقابله با لک و پیس مفید است. مشکل این است که به دست آوردن این گیاه چندان ساده نیست. اگر در مناطقی زندگی می کنید که به این گیاه دسترسی دارید، می توانید آن را له یا آسیاب کرده تا خمیر شود و سپس یک قاشق عسل به آن اضافه کنید. بعد از هر وعده ی غذایی، یک تا دو قاشق از این خمیر را میل کنید .

زنجبیل

این ریشه ی پرخاصیت شهرت زیادی دارد و برای مقابله و بهبود لک و پیس نیز موثر است. می توانید یک ریشه ی زنجبیل را یا یک قاشق کوچک روغن خردل و یک نوک انگشت زردچوبه ترکیب کنید. برای این کار لازم است که ریشه ی زنجبیل را له کنید و با روغن خردل و پودر زردچوبه مخلوط کنید. این خمیر را به طور مستقیم روی مناطق دچار لک و پیس قرار داده و بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شستشو دهید .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *