1402/03/19

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

همه چیز درباره زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی

همه چیز درباره زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی

زایمان نیلوفر آبی

با جزئیات مهم زایمان به روش نیلوفر آبی یا لوتوس آشنا شوید

بسیاری از خانم ها احساس می کنند که زایمان مدرن دیگر از نظر روحی و معنوی قابل توجه نیست، بنابراین بیشتر به دنبال گزینه های دیگر مانند زایمان به روش لوتوس هستند اما، لازم به یادآوری است که آنچه زایمان را به یک روش کاملاً پزشکی و کنترل شده در بیمارستان تبدیل کرده، میل به کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان بوده است.

اولویت سازمان بهداشت جهانی مراقبت کافی از مادران و نوزادان است و خطر مرگ مادر از یک مرگ در هر ۷۳ زن به یک در ۱۸۰ کاهش یافته است به همین دلیل والدین باید هنگام تصمیم گیری در مورد چگونگی به دنیا آوردن فرزندشان آگاهی لازم را کسب کنند.

زایمان به روش لوتوس چگونه است؟

در این نوع زایمان پس از تولد نوزاد، بند ناف دست نخورده باقی می ماند و بریده نمی شود، کودک تا زمانی که خودش جدا نشود به آن و جفت متصل خواهد ماند. این اتفاق معمولاً بین روز سوم و دهم پس از تولد رخ می دهد.

در تولد لوتوس جفت برای از بین بردن خون باقی مانده نیاز به شستشو دارد و افراد معمولاً آن را در ماده جاذب مانند پوشک می پیچند. همچنین فرد مراقب برای تنظیم رطوبت و جلوگیری از بوی نامطبوع، بند ناف را آغشته به نمک و گیاهان معطر می کند.

زایمان نیلوفر آبی

دلیل نامگذاری تولد نیلوفر آبی یا زایمان به روش لوتوس چیست؟

زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی روشی است که پس از تولد نوزاد بند ناف بریده نمی شود و بند ناف به جفت تا ۳ تا ۱۰ روز متصل است تا زمانی که بند ناف به خودی خود بیفتد. برخی اعتقاد دارند شیوه هایی مانند تولد نیلوفر آبی در تاریخ سنتی است و در برخی فرهنگ های مدرن معمول است.

تجدید حیات مدرن این زایمان در جوامع صنعتی به علت کلر لوتوس در سال ۱۹۷۴ و پس از مشاهده اینکه میمونهای انسان نما، نوزادان خود را از جفت جدا نمی کنند، پدید آمد.

گل نیلوفر در اغلب کشورها نماد باروری، کامیابی، قدرت حاصلخیزی زمین، حمایت از هر موجود زنده، صلح جهانی، زیبایی، تندرستی، مظهر عشق، ریاضت و عبادت می باشد، به همین دلیل این نوع زایمان را نیلوفر آبی می نامند.

اهمیت بند ناف و جفت

بارداری بدون جفت اتفاق نمی افتد، زیرا به عنوان مانع عمل کرده و از حمله سیستم ایمنی بدن مادر به کودک مانند جسم خارجی جلوگیری می کند. اکسیژن و تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک برای رشد از طریق جفت و بند ناف مادر تأمین می شود همچنین آنها قادر خواهند بود از بدو تولد از طریق ریه های خود اکسیژن وارد خون کنند.

بند ناف و جفت

مزایای زایمان لوتوس و به روش نیلوفر آبی

 • اولین مزیت زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی این است که از کم خونی کودک جلوگیری می کند زیرا در عبور خون از جفت خللی ایجاد نخواهد شد ، البته فراموش نشود که از آنجا که بند ناف هنوز متصل است، خطر عفونت وجود ندارد برای همین رعایت نکات حیاتی مرتبط، اهمیت ویژه ای دارد.
 • علاوه بر این انتقال آرام و کم تهاجمی برای کودک از رحم به دنیا در این روش اتفاق می افتد.
 • کاهش آسیب به ناف از مزایای دیگر تولد لوتوس است.

خطرات زایمان به روش نیلوفر آبی

ممکن است از خود بپرسید که چرا زایمان به روش نیلوفر آبی آنقدرها هم خوب نیست و هیچ مدرک علمی به نفع آن به عنوان یک عمل ایمن و مفید وجود ندارد.

چنانچه در این بخش از بیا نی نی اشاره شده است، زایمان به روش نیلوفر آبی خطرناک است و بیشتر متخصصان آن را تایید نمی کنند و تا زمانی که مدرک موجه و گزارشاتی مبنی بر عدم خطر برای نوزادان وجود نداشته باشد توصیه به آن از نظر اخلاقی و عملی امکان پذیر نیست.

بر خلاف انتظار که با نبریدن بند ناف، هیچ خطر عفونی برای کودک وجود ندارد جفت می تواند منبع باکتری شود و مواردی از ابتلا به آمفالیت (عفونت ناف) و سپسیس (عفونت خون) را ایجاد کند.

علاوه بر این، جریان خون کنترل نشده و دائمی از جفت می تواند منجر به زردی (چشم و پوست)، پلی سیتمی (تعداد زیادی گلبول قرمز باعث افزایش ویسکوزیته خون) و ترومبوز شود.

زردی نوزاد

توصیه هایی در مورد تولد نیلوفر آبی

هنگام تصمیم گیری در رابطه با نحوه به دنیا امدن فرزند موارد زیر را به خاطر بسپارید:

 • اطلاعات لازم را از طریق منابع معتبر کسب کرده و شک و تردید، نگرانی را با پزشکی که به او اعتماد دارید برطرف کنید.
 • روش زایمان (طبیعی یا سزارین) به سابقه سلامتی، رشد بارداری و سلامت کودک بستگی دارد.
 • دسترسی آسان به یک مرکز بهداشتی کلیدی است و عملکرد شبکه بهداشت در همه کشورها یکسان نیست. بنابراین ، تا ۴۰٪ از بارداری های کم خطر می تواند در زمان زایمان پیچیده باشد.
 • پزشکان آمادگی برای زایمان را بسیار توصیه می کنند و این شامل برنامه تولد و دوره های قبل از زایمان است.
 • خونریزی پس از زایمان شایع ترین علت مرگ مادران است. مدیریت فعال زایمان یا مرحله سوم زایمان یک مداخله حیاتی برای جلوگیری از این عارضه است.

چه توصیه هایی برای برداشتن بند ناف است؟

بر طبق بیانات کالج پرستار و مامایی آمریکا، بیش از ۵۰ سال برای بستن بند ناف در زمان مناسب بحث شده است. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند قبل از بستن بند ناف یک تا سه دقیقه صبر کنید اما قبلاً اعتقاد بر این بود که بستن زودرس بند ناف در عرض یک دقیقه از تولد برای نوزاد و مادر مفیدتر است.

توصیه کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا این است که قبل از بستن بند ناف حداقل ۳۰ تا ۶۰ ثانیه صبر کنید. اگر نوزاد در نوعی پریشانی به دنیا آمده و نیاز به فوریت پزشکی دارد نیازی به بستن با تاخیر بند ناف نیست.

تولد لوتوس

تولد لوتوس در مقایسه با تاخیر بستن بند ناف

تأخیر بستن بند ناف یعنی روال کلی زایمان در سراسر دنیا اکنون روش توصیه شده در سطح جهانی است و این یک روش استاندارد در بیمارستان ها و زایمان های خانگی محسوب می شود، ابتدا بند ناف را کلامپ کرده تا جریان خون متوقف شود و سپس با بریدن بند ناف کودک را از جفت جدا کنید.

در زمان تولد نوزاد نارس یا کامل تاخیر بستن بند ناف موارد زیر را نشان می دهد:

 • افزایش سطح هموگلوبین
 • بهبود ذخیره آهن در چند ماه اول زندگی
 • بهبود حجم گلبول های قرمز خون
 • بهبود گردش خون
 • کاهش نیاز به انتقال خون
 • کاهش خطر انتروکولیت نکروزان و خون ریزی داخل بطنی
 • با تاخیر در بستن بند ناف، خطر زردی کمی افزایش می یابد و به طور کلی مزایای این روش نسبت به خطرش بیشتر است.

از آنجا که هیچ تحقیق جامعی در مورد تولد نیلوفر آبی انجام نشده است، مشخص نیست که این عمل واقعاً مفید است یا خیر. شاید بستن تاخیر بند ناف کلیه مزایای جفت بعد از زایمان را تأمین کند.

بستن بند ناف

چرا بعضی از خانواده ها زایمان به روش نیلوفر آبی را انتخاب می کنند؟

با توجه به تمام فواید و مزایایی که این روش دارد، دلیل اصلی مادر و پدر برای انتخاب زایمان به روش لوتوس هیچ یک از موارد فوق نیست. آنها این کار را انجام می دهند زیرا تلاش می کنند معنویت را به لحظه تولد بیفزایند.

از دیدگاه تولد لوتوس جفت عضوی مقدس و نمادی از زندگی، باروری و پیوند ناگسستنی بین مادر و کودک است و این عمل از حق مادر و نوزاد برای انتخاب شرایط تولد حمایت می کند.

در زایمان نیلوفر آبی نوزاد باید تصمیم بگیرد که در چه مرحله ای آماده جدایی است. برخی بر این باورند که حفظ جفت و بند ناف مانع از آن می شود که کودک در معرض ضربه جدایی ناگهانی از مادر و عضوی باشد که در دوران بارداری از او محافظت می کرده است به همین ترتیب، والدین گزارش می کنند که وقت بیشتری را با نوزادان خود سپری کنند زیرا حرکت دادن آنها در حالی که هنوز به جفت چسبیده اند دشوار است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *