1401/05/23

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید

اگر درگیر عفونت واژن هستید یا می‌خواهید از ابتلا به آن پیشگیری کنید و همه چیز درباره عفونت واژن را بدانید، این مقاله را از دست ندهید.

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید
می‌توان گفت عفونت واژن یا واژینیت یکی از مشکلات شایع در بین زنان است که هر زن به طور متوسط حداقل یک بار درگیر آن می‌شود. عفونت واژن به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود و برخی از بیماری‌ها و ویروس‌های مربوط به دستگاه تناسلی زنان نیز می‌توانند آن را ایجاد کنند یا این مشکل را شدت ببخشند. اگر شما هم نگران سلامتی خود هستید و می‌خواهید همه چیز درباره عفونت واژن در زنان را بدانید، با ما همراه شوید.

در این مقاله می‌خوانید:

 • عفونت واژن یا واژینیت چیست؟
 • علائم عفونت واژن یا واژینیت
 • انواع عفونت واژن و دلایل ایجاد آن‌ها
 • انواع عفونت واژن چگونه درمان می‌شود؟

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید
آمارهایی که توسط متخصصین زنان و زایمان گزارش شده است، نشان می‌دهد یک سوم زنان حداقل یک بار دچار عفونت واژن یا واژینیت می‌شوند. این آمارها نشان از رواج این مشکل در بین زنان دارد. میزان ابتلا به این عفونت در سال‌های باروری یعنی از اواخر نوجوانی تا اوایل دهه چهل در زنان شایع‌تر است. در ادامه همه چیز درباره عفونت واژن را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

عفونت واژن یا واژینیت چیست؟

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید
عفونت واژن یا واژینیت می‌تواند در اثر رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها یا ویروس‌ها در داخل و اطراف واژن و فرج (ناحیه اطراف واژن) ایجاد شود. برخی از این باکتری‌ها به صورت طبیعی در واژن شما وجود دارند و هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کنند. اما اگر برخی عوامل شرایط را در واژن تغییر دهند و روند سالم آن را مختل کنند، این باکتری‌ها خارج از کنترل رشد خواهند کرد و باعث عفونت این ناحیه و اطراف آن می‌شوند.

عفونت واژن معمولا به دلیل رشد بیش از حد باکتری‌های موجود در واژن یا ورود برخی از انواع قارچ‌ها، انگل‌ها یا ویروس‌ها به محیط واژن، ایجاد می‌شود.

هنگامی که شما به عفونت واژن مبتلا می‌شوید، می‌توانید علائم مختلفی را از خود نشان دهید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

علائم عفونت واژن یا واژینیت

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید
در برخی موارد عفونت‌ واژن علائم مشهودی ایجاد نمی‌کند و خاموش خواهد ماند. اما این کاملا به نوع عفونت و شرایط بدن فرد وابسته است.

از جمله علائم عفونت واژن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خارش و سوزش واژن
 • احساس درد و ناراحتی در قسمت واژن و اطراف آن
 • پوست ملتهب، برافروخته یا متورم در اطراف واژن و فرج
 • تغییر در میزان ترشحات واژن
 • تغییر رنگ ترشحات واژن
 • درد یا سوزش در هنگام ادرار
 • درد در حین رابطه جنسی نفوذی واژینال
 • خونریزی واژینال یا لکه بینی

ممکن است شما در صورت ابتلا به عفونت واژن فقط یک یا چند مورد از علائم ذکر شده در بالا را داشته باشید. اگر علائم شما ظرف چند روز از بین نرفت یا بدتر شد، بهتر است برای تشخیص و درمان به یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی زنان مراجعه کنید.

انواع عفونت واژن و دلایل ایجاد آن‌ها

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید
عفونت واژن یا همان واژینیت بسته به دلایل ایجاد آن، دارای انواع مختلفی است. با وجود این که علائم بیشتر این عفونت‌ها شبیه به هم است نمی‌توان از روی علائم، نوع آن را تشخیص داد و برای شناسایی نوع عفونت باید به متخصص زنان مراجعه کرد.

از جمله انواع عفونت واژن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

واژینوز باکتریال

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید
اغلب باعث ترشحات غیر معمول با رنگ مایل به سفید، سبز یا زرد می‌شود. این ترشحات می‌تواند بوی ماهی مانندی می‌دهد که بعد از رابطه جنسی واژینال قوی‌تر خواهد شد. در این نوع عفونت ممکن است متوجه خارش زیادی نشوید.

دلایل ابتلا:

در برخی شرایط، عواملی باعث می‌شوند که رشد باکتری‌های طبیعی موجود در محیط واژن بیش از حد طبیعی شود. از جمله این عوامل می‌توان به رابطه جنسی دهانی و واژینال در شرایط غیر بهداشتی یا نامناسب اشاره کرد.

عفونت‌ قارچی واژن

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید
این نوع عفونت معمولاً با خارش واژن و فرج، درد و سوزش همراه است. در برخی موارد نیز ممکن است فرد شاهد تورم در لابیا یا قسمت بیرونی واژن نیز شود. ترشحات واژن در طی این عفونت معمولاً به صورت سفید و توده‌ای خواهد بود که بافتی شبیه به پنیر دلمه‌شده دارد.

دلایل ایجاد:

عفونت قارچی واژن معمولا توسط نوعی قارچ به نام «کاندیدا آلبیکنس» ایجاد می‌شود. عوامل مختلفی از جمله مصرف طولانی مدت آنتی‌بیوتیک‌ها، تغییرات هورمونی، سیستم ایمنی ضعیف و استرس، همگی می‌توانند باعث کاهش تعداد باکتری‌های مفید موجود در واژن شوند که این شرایط منجر به رشد قارچ‌ها در محیط واژن خواهد شد.

تریکومونیازیس

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید
این عفونت به طور معمول باعث خارش واژن و بوی ماهی مانند، همراه با ترشحات کف آلود و زرد مایل به سبز می‌شود. در این نوع عفونت نیز ممکن است تورم و التهاب واژن و فرج مشاهده شود. از علائم دیگر ابتلا به عفونت تریکومونیازیس می‌توان به درد در هنگام رابطه جنسی واژینال، درد زیر شکم و سوزش و درد در هنگام ادرار اشاره کرد.

دلایل ایجاد:

از جمله عوامل ابتلا به عفونت تریکومونیازیس می‌توان به رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی بدون کاندوم، استخر آلوده، استفاده از حوله مرطوب یا لباس زیر مرطوب اشاره کرد.

این نوع عفونت معمولا توسط نوعی انگل تک یاخته به نام «تریکوموناز» ایجاد می‌شود. بیشتر افراد با داشتن رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی بدون کاندوم به این نوع عفونت مبتلا می‌شوند.

با این حال، برخی از شواهد نشان می‌دهد که عوامل دیگری مانند استخر آلوده، نشستن روی سطح مرطوب و آلوده، استفاده از حوله مرطوب یا لباس زیر مرطوب، می‌تواند باعث ابتلا به این عفونت شود.

واژینیت آتروفیک

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید
واژینیت آتروفیک را نمی‌توان به طور دقیق نوعی از عفونت واژن دانست. اما این مشکل می‌تواند شانس ابتلا به عفونت‌های واژن و UTI را افزایش دهد. در واژینیت آتروفیک ممکن است علائمی را که شبیه علائم سایر عفونت‌ها هستند مانند خارش واژن، سوزش، خشکی و تغییرات در ترشحات، مشاهده کنید.

دلایل ایجاد:

این مشکل معمولا در اثر کاهش سطح استروژن و در نتیجه آن خشکی و نازک شدن پوست واژن ایجاد می‌شود. این مشکل بیشتر در خانم‌های یائسه یا باردار دیده می‌شود اما عوامل دیگری مانند مصرف قرص ضد بارداری، دوش واژینال، استفاده از مواد شوینده قوی و  مصرف داروهایی که سطح هورمون استروژن را در بدن کاهش می‌دهند نیز خطر ابتلا به این عفونت را افزایش خواهند داد.

انواع عفونت واژن چگونه درمان می‌شود؟

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید
درمان عفونت واژینال بسته به نوع آن و عامل ایجاد عفونت متفاوت است. در چنین شرایطی بعد از مشاهده علائم و مراجعه به متخصص زنان، پزشک ابتدا با معاینه و انجام برخی آزمایش‌ها، عامل ایجاد عفونت را شناسایی می‌کند. سپس نسبت به نوع عفونت درمان مناسب را آغاز خواهد کرد.

 • برای عفونت باکتریایی، مترونیدازول یا کلیندامایسین به صورت کرم یا ژل تجویز می‌شود.
 • برای عفونت‌های قارچی، کرم‌ها یا شیاف‌های ضد قارچ تجویز خواهد شد.
 • برای عفونت تریکومونیازیس، معمولا از قرص مترونیدازول یا تینیدازول استفاده می‌شود.
 • برای درمان واژینیت آتروفیک، کرم یا قرص استروژن برای درمان خشکی شدی واژن و سوزش آن تجویز می‌شود.

  در طی مدت درمان بهتر است از انجام کارهایی که عفونت واژن را تحریک می‌کنند مانند استفاده از شوینده‌های قوی و معطر، استفاده از تامپون و پدهای معطر و دوش واژینال، اجتناب کنید.

همچنین متخصصین زنان در طول دوره درمان توصیه می‌کنند که از هرگونه عاملی که رشد این عفونت‌ها در ناحیه واژن را تشدید می‌کنند، اجتناب کنید. از جمله این عوامل می‌توان به استفاده از شوینده‌های قوی و معطر، استفاده از تامپون و پدهای معطر و دوش واژینال اشاره کرد.

کلام آخر

همه چیز درباره عفونت واژن، تمام آنچه باید بدانید
در این مقاله سعی داشتیم تا همه چیز درباره عفونت واژن را که می‌تواند سطح آگاهی شما را نسبت به این مشکل افزایش دهد، در اختیارتان قرار دهیم. همان‌طور که اشاره کردیم عفونت واژن یا واژینیت انواع مختلفی دارد و برای تشخیص عامل ابتلا و نوع عفونت، بهتر است به محض مشاهده علائم به متخصص زنان مراجعه کنید. فراموش نکنید که چکاپ‌های مرتب به همراه رعایت نکات بهداشتی خصوصا هنگام رابطه جنسی، می‌توانند خطر ابتلا به این عفونت‌ها و عوارض آن‌ها را کاهش دهند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *