1401/05/23

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

پاسخ به سوالات ماه‌های اولیه مادران باردار

پاسخ به سوالات ماه‌های اولیه مادران باردار

پاسخ به سوالات ماه‌های اولیه مادران باردار

نی‌نی سایت: بارداری را به جرات می‌توان یکی از دوران‌های انقلابی برای زنان دانست که از نظر فیزیکی و روحی با تغییرات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند. با آغاز دوران بارداری سوال‌های بسیاری به ذهن مادران هجوم می‌آورد که گاهی اوقات با برهم خوردن آرامش مادران همراه است. در این مطلب به برخی از مهم‌ترین سوالات مادران پاسخ داده می‌شود:

از چه زمانی می توانم متوجه شوم که باردار هستم؟
سه روز پس از تاخیر افتادن عادت ماهانه‌تان به داروخانه مراجعه کرده و «بی بی چک» تهیه کنید. «بی بی چک»، یکی از روش‌های تشخیص بارداری است که مکانیزم عمل آن تعیین غلظت هورمون 
HCG در ادرار فرد مشکوک به بارداری است. زنان برای اطلاع از بارداری با روش «بی بی چک» باید ادرار خود را در ظرف تمیزی مانند لیوان یکبار مصرف بخصوص صبح هنگام جمع آوری کرده سپس نوار تست را از پاکت خارج کرده و تا خط مشخص شده ماکس داخل لیوان ادرار فرو ببرند. چند ثانیه صبر کنید سپس نوار را از داخل لیوان خارج کرده و به طور افقی روی دهانه ظرف ادرار قرار دهید. در صورتی که جواب مثبت باشد دو نوار رنگی در نواحی کنترل و پایین تر از آن ظاهر می‌شوند اما اگر جواب منفی باشد تنها یک نوار رنگی ظاهر می‌شود. اما شدت رنگ بستگی به زمان بارداری دارد و برای اطمینان بیشتر توصیه می‌شود آزمایش خون بدهید.

برای تشخیص بارداری، آزمایش خون بهتر است یا ادرار؟
هر دو آزمایش خوب و مفید هستند و از دقت یکسانی برخوردارند. اگر به هر دلیلی تمایلی به آزمایش خون ندارید، می‌توانید آزمایش ادرار را جایگزین آن کنید.

آغاز حالت تهوع
مادران باردار از ماه دوم بارداری با حالت تهوع روبرو می‌شوند که در برخی از خانم‌ها نسبت به سایرین شدیدتر است بخصوص صبح هنگام اما در طول روز بهتر شده و از شدت آن کاسته می‌شود. حالت تهوع از هفته ششم یا حتی چهارم بارداری آغاز شده و به مرور در هفته‌های بعدی شدت می‌یابد. این حالت تا هفته چهاردهم بارداری با مادران باردار همراه است اما با سپری شدن ماه‌های بعدی از شدت آن کاسته می‌شود اما در برخی از مادران حالت تهوع حتی تا ماه‌های پایانی زایمان نیز ادامه پیدا می‌کند.

تمایل به خوابیدن زیاد
خواب طولانی در سه ماهه اول بارداری کاملا طبیعی است زیرا در این دوران بدن احساس خستگی بیشتری داشته و نیاز به استراحت و همینطور خواب بیشتری دارد. اما پس از سپری شدن این زمان و شکل‌گیری جفت، بدن خون بیشتری تولید کرده و قلب با سرعت بیشتری به پمپاژ خون می‌پردازد. اما در ماه‌های بعدی، مادر با اختلالات خواب مواجه خواهد شد و قادر به خوابیدن نخواهد بود.

 

تکرر ادرار
تکرر ادرار جزو شایع‌ترین علائم اولیه بارداری است که در هفته ششم بارداری آغاز می شود. علت تکرر ادرار را می‌توان در افزایش حجم خون در دوران حاملگی دانست که سبب افزایش تعداد دفعات مراجعه به دستشویی می شود. بزرگ تر شدن رحم نیز در ادامه ماه‌های بارداری به مثانه فشار وارد کرده که با تکرر ادار پاسخ داده می‌شود. برخی از مادران در سه ماهه دوم بهبود یافته و از تعداد دفعات مراجعه به دستشویی آنها  کاسته می‌شود اما برخی تا پایان سه ماهه دوم بارداری همچنان با تکرر ادرار روبرو هستند. 

اهمیت مصرف فولیک اسید در دوران بارداری
مصرف روزانه آهن برای زنان باردار می‌تواند در کاهش کم وزنی نوزادان و همینطور مشکلات خونی آنها موثر باشد به همین دلیل پزشکان به مادران توصیه می‌کنند تا در دوران بارداری به مصرف فولیک اسید بپردازند. مادران باردار بایستی مصرف این مکمل را تا سه ماهگی ادامه داده و روزانه در حدود ۴۰۰ میکروگرم از آن را مصرف کنند. این ویتامین که فولات نیز نامیده می‌شود حاوی انواعی از ویتامین های گروه «ب» است که در بدن نقش‌های مهمی را ایفا می‌کنند. برای مثال، می‌توان به تقویت سیستم عصبی و همینطور عملکرد بهتر خون‌رسانی بدن را نام برد. کمبود این ماده در بدن با مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی، پوکی استخوان و همینطور نواقص مادرزادی بروز می‌کند. 

ویار دوران بارداری
ویار دوران بارداری به معنای کمبود ویتامین، فیبر یا مواد مورد نیاز برای بدن است. مادران باردار باید به ویارهای خود توجه داشته تا بتوانند نیازهای بدن به مواد مختلف را تامین کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *