1400/07/04

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

بارداری و زایمان بارداری و تولد پیشگیری از عواقب نامطلوب بارداری

پیشگیری از عواقب نامطلوب بارداری

پیشگیری از عواقب نامطلوب بارداری

بیا نی نی: به گزارش دبیرخانه پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران، دکتر اشرف السادات جمال در آستانه برگزاری این کنگره، درباره روش پیش بینی عواقب نامطلوب بارداری، اظهار کرد: زنان بارداری که در معرض خطر ابتلا به عواقب نامطلوب بارداری مانند مسمومیت حاملگی، زایمان زودرس و یا محدودیت رشد داخل رحمی جنین هستند، می توانند با مشورت پزشک معالج خود برای پیش بینی عواقب های احتمالی و تعیین روش های درمانی آن اقدام کنند.

وی افزود: این دسته از زنان می توانند در هفته ۱۱ تا ۱۳ بارداری و یا سه ماهه دوم برای پیش بینی این عواقب اقدام کنند. پیش بینی این مسائل به کمک داپلر (تعیین سرعت جریان خون) در شریان رحم انجام می شود که اگر فرد در این روش مقاومت نشان داد، عواقب احتمالی پیش بینی می شود و برای پیشگیری از بروز آن، اقدام و یا روش های مداخله ای طراحی می شود.

این استاد گروه زنان و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در سه ماهه دوم بارداری علاوه بر داپلر می توان از مارکرهای سرمی نیز استفاده کرد. جمال با بیان این که پیش بینی عواقب نامطلوب بارداری در حال حاضر برای تمام زنان باردار انجام نمی شود، گفت: اگر پزشک معالج بر اساس معاینات، سابقه بارداری های قبلی و خانوادگی و غیره احتمال بروز عواقب را در آنها پیش بینی کرده باشد، می تواند بررسی داپلر شریان رحمی را درخواست کند.

وی اضافه کرد : در مارکرهای سرمی سه ماهه اول مانند PAPP-A , βhCG و در سه ماهه دوم کوآد مارکرها به ما کمک می کنند که تا حدی عواقب نامطلوب را پیش بینی کنیم اما این موارد حساسیت کافی را ندارند. سونوگرافی حجم مایع آمنیوتیک در سه ماهه دوم نیز می تواند عملکرد جفتی را نشان دهد و همراه بیومتری جنین در رشد جنین به ما کمک کند.
پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران از ۱۳ تا ۱۶ مهر ماه در سالن همایش رازی برگزار می شود.

 

منبع: خبرگزاری بیا نی نی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code