1402/07/05

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

چند باید نباید مهم برای والدین کلاس اوّلی ها

چند باید نباید مهم برای والدین کلاس اوّلی ها

والدین کلاس اولی ها

نکات مهمی که والدین کلاس اوّلی ها باید رعایت کنند

با فرا رسیدن ماه مهر و بازگشایی مدارس بسیاری از والدین نگران فرزند کلاس اولی خود هستند. کودکی که شش سال در کنار مادر و خانواده اش بوده و با ورود به مدرسه می خواهد از خانواده جدا شده و وارد محیط نا آشنا و افراد ناشناخته ای شود.

این وضعیت برای کودک بسیار ترسناک و برای والدین نگران کننده است. کودک برای گذراندن کلاس اول بدون استرس به کمک والدین نیاز خواهد داشت بنابراین والدین دارای فرزند کلاس اوّلی باید نکات مهمی که در این بخش از خانواده پلاس بیا نی نی آورده ایم را بدانند.

پسر بچه

کودک خود را نترسانید

بسیاری از والدین قبل از رفتن کودک به مدرسه با گفتن جملاتی مانند بگذار مدرسه بروی ،آنجا درستت می کنند یا حالا این کار را بکن وقتی رفتی مدرسه به معلمت می گویم یا کی مدرسه شروع می شود تو بروی و چندساعتی نباشی … ذهنیت بدی از مدرسه و معلم ها در کودک ایجاد می کنند و سبب می شوند که کودک فکر کند معلم منتظر خطا او است تا او را تنبیه کند.

هرگز کودکتان را از مدرسه، درس، معلم یا هم کلاسی هایش نترسانید. قبل ازشروع مدرسه بچه را به مدرسه ببرید تا با محیط مدرسه آشنا شوند واحساس غریبگی نکنند سرویس های بهداشتی آبخوری کلاسها وحیاط مدرسه را کامل به بچه نشان دهید.

کودک را مشتاق مدرسه نمایید

والدین کلاس اولی ها باید با صحبت های خود کودک را مشتاق مدرسه کنند. مثلا برای کودک خاطرات مثبت و بامزه ی دوران دبستان خود را بگویید. هیچ گاه برای اینکه کودک کاری را انجام ندهد او را از مدرسه و معلم نترسانید.

معلم را همیشه مهربان جلوه کنید تا کودک از راه عطوفت جذب محیط ودرس شود.به کودک بگویید در محیط مدرسه که محیطی شاد وصمیمی است همراه با معلمان مهربان و دوستان کلی شادی و خوشی در پیش دارند. خواندن کتاب داستانهایی در این زمینه میتواند بسیار مفید باشد ویا کودکان بزرگ تر که تجربه مدرسه را دارند.

کودکان

روزهای اول کودکتان را همراهی کنید

جدایی از والدین و گذراندن چندین ساعت در محیط نا آشنای مدرسه و معلم و دانش آموزان برای کودک دلهره آور است پس حتما در روزهای اولی که کودکتان می خواهد به مدرسه برود، او را همراهی کنید تا احساس آرامش و امنیت نماید.

هرگز کودک را به زور نباید از خانواده مخصوصا مادر دور کرد و مادر باید تا جایی که کودک بتواند پذیرای محیط جدید باشد در کنارش بماند این وضعیت ممکن است در بعضی از کودکان در عرض چند روز ودر برخی ماه ها طول بکشد که در اینجا وظیفه ی والیا مدرسه و والدین است که با صبوری با آن کنار بیایند. همچنین وقتی فرزند کلاس اولی تان به منزل بر می گردد لازم است حداقل یکی از والدین اش در انتظار او باشند.

ابتدایی ترین کارها را به کودک یاد دهید

والدین برای آماده نمودن کودکانشان برای رفتن به مدرسه و آموزش باید ابتدایی ترین کارها را به اویاد بدهند. گرفتن مداد ،فاصله از دفتر حدود چهل تا چهل وپنج سانت، مستقیم جلو دفتر نشستن،ممنوع کردن نوشتن در حال دراز کش روی شکم، سعی بر نوشتن پشت میز وصندلی از قبیل کارهایی هستند که والدین باید به کودک یاد دهند.

والدین نباید پیش از دبستان خود اقدام به آموزش فرزندش برای خواندن نوشتن کنند زیرا کودک پس از ورود به مدرسه آموزش ها را تکراری می داند و شیطنت کرده و نظم کلاس را به هم می زند و یا دیگر به درس گوش نمی دهد و عادت به گوش نکردن در او نهادینه شده و افت تحصیلی زیاد پیدا می کند.

پدر و فرزند

مقرارت مدرسه را به کودک یاد دهید

قبل از ورود به مدرسه به کودک نحوه ی اطاعت از معلم و مقرارت مدرسه را بگویید. مثلا باید بگویید که یک دانش آموز خوب باید سر ساعت در مدرسه حاضر شود و در کلاس آرام بنشیند و به حرف های معلم خود گوش دهد.

بگذارید خود کودک لوازم تحریر را انتخاب کند

برای ایجاد اشتیاق در کودک قبل از رفتن او به مدرسه او را برای انتخاب کیف و کفش و لوازم التحریر به بازار ببرید و بگذارید خود کودک لوازم تحریر را انتخاب کند اما دقت کنید که وسایل ولوازم التحریر مناسب باشد.

استفاده از مدادهای بزرگ تر از حد استاندارد با یک سر مدادی بزرگ تسلط نوشتن را از بچه می گیرد.پاک کن نیز باید نرم باشد با کوچکترین فشار پاک کند دفتر ها بهتر است کم برگ باشد زیرا بعد زمان کوتاهی کثیف ونا فرم می شود. کیف بزرگ برای کودک مناسب نیست.

مداد رنگی

به تغذیه کودک رسیدگی کنید

گرسنگی در کودکان آنها را بدخلق و عصبی می کند پس به تغذیه او هم رسیدگی کنید. صبحانه هم فراموش نشود و تغذیه سالم و مناسبی مانند میوه یا لقمه ای نان و پنیر و گردو را با او همراه کنید. تغذیه خوب در یادگیری کودک تاثیر فراوان دارد.

به کودکتان یاد بدهید چگونه دوست پیدا کند

اگر می خواهید کودکتان اجتماعی شود، به او طریقه دوست یابی را توضیح دهید. به کودکتان یاد بدهید که از همان ابتدا کودکان باهوش و با ادب را شناسایی کند و با آنها دوست شود تا خیالتان از بابت دوستان کودک راحت شود.

مرتب بودن را به کودک بیاموزید

به کودکتان یاد دهید که وسایل خود را تمیز و مرتب نگه دارد و یاد بدهید که باید دقت کند تا لباس هایش را کثیف و نامرتب نکند. هرگز کودک خود را با لباس هایی نامرتب به مدرسه نفرستید. شستن مرتب دستها کوتاه کردن مو وناخن پوشیدن لباس پاکیزه و مرتب از مهم ترین اموزش های اولیه کودکان است.

پسر بچه

استفاده از لوازم مدرسه را به کودک یاد دهید

نحوه استفاده از کیف و گذاشتن وسایل در کیف و جمع کردن مدادها و پاک کن و مداد تراش را به کودکتان یاد بدهید. نگهداری از لوازم و وسایل را به او بیاموزید. به کودک یاد دهید که اگر وسایل یا لوازم تحریر خود را در مدرسه گم کرد، گریه نکند و با کمک معلم به دنبال آن بگردد.

در انجام تکالیف کودک نکات زیر را رعایت کنید

  • برای انجام تکالیف نظارت داشته و گاه برنامه ریزی کنید.
  • برای درس خواندن و نوشتن مشق و تکالیف به کودک خود فشار نیاورید.
  • استعداد و توانمندی های کودک را هر چه زودتر بشناسید.
  • در انجام تکالیف نباید بالای سر بچه بنشیند زیرا کودک وابسته به مادر شده و بدون کمک مادر نمی تواند کلمه ای بنویسد.
  • مچ دست و انگشتان کودک ضعیف است پس به او استراحت دهید.
  • از مقوله تشویق برای انگیزه دادن به بچه ها زیاد استفاده کنید اما این تشویق نباید حالت رشوه پیدا کند.
  • از مقایسه نابه جا خود داری کنید.
  • هیچ وقت جواب و حل مسئله را مستقیم به بچه ندهید.
  • به معلم اعتماد کنید زیرا معلم از همه بهتر می داند از چه روشی به بچه ها آموزش دهد.
  • از آموزش های نا همسو وخودسر بپرهیزید.

مشق نوشتن

رقابت کردن را به کودک یاد دهید

دست به مقایسه های تخریب کننده نزنید و به کودکتان یاد بدهید با خودش رقابت کند و هر روز نسبت به روز پیش چیزی بیاموزدو حسادت یا رقابت مخرب با همکلاسی ها نداشته باشد. پس از اینکه کودک شما نسبت به روز قبل درس یا مهارت جدیدی را آموخت او را تشویق کلامی و نوازش کنید.

در جلسات مدارس شرکت کنید

شرکت در جلساتی که مدارس برای والدین برگزار می کنند، برای آموختن روشی که تدریس می کند، الزامی است. با شرکت در این جلسات روش تدریس معلم به شما آموزش داده می شود و با یادگیری این روش کودک بین دو روش شما و معلم خود سر در گم نخواهد شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *