1401/03/01

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

چگونه ترس کودک از دکتر رفتن را رفع کنیم؟

چگونه ترس کودک از دکتر رفتن را رفع کنیم؟

ترس کودک

با ترس کودک از رفتن پیش پزشک چه کنیم

معمولاً ترس از پزشک در کودکان معمول است ممکن است این ترس کودک به دلیل دردی باشد که شاید کودک به هنگام تزریق واکسن یا انجام آزمایش خون یا نزدیک شدن یک فرد غریبه به محدوده بدن کودک در او به وجود آمده باشد و همین امر باعث به وجود آمدن اضطراب های شدید به محض ورود به محیط های درمانی و دیدن افرادی که دارای روپوش سفید هستند در کودک می گردد که ممکن است با دیدن این صحنه کودک شروع به جیغ زدن و گریه کردن کند

مارسلا جونز، یک پروفسورِ انگلیسی در واشنگتن، می گوید که دخترِ ۳ ساله اش، آمالیا، به محضِ اینکه پا به مطب می گذارد، شروع به جیغ کشیدن می کند. در طولِ چک آپِ ۲ ساله اش، رنجِ او با دیدنِ لباسِ سفید دکتر ها آغاز می شود (آمالیا تزریقاتِ همیشگی اش را انجام می دهد و سپس به طبقه بالا می رود تا تست خونِ خود را انجام دهد. «اما به سه نفر نیاز داریم تا او را سرِ جایش نگه داریم و این بسیار وحشتناک است».
والدین باید چه کار کنند؟ جونز می دانست که دیگر نمی خواهد بارِ دیگر چنین جنگی را داشته باشد؛ بنابراین با دخترش در موردِ اینکه چرا والدین فرزندانشان را نزدِ دکتر می برند و در مطب چه اتفاقاتی می افتد، صحبت کرد.
کارن استفن، نویسنده کتابِ «کتابخانه ای کامل برای تبادل اطلاعات تربیت فرزند»، می گوید صرفِ نظر از علتِ ملاقات با دکتر، آگاهی دادن به کودکان در موردِ اینکه قرار است چه اتفاقاتی بیفتد امری بسیار مهم است. او می گوید:«اغلب، قسمتِ اعظمِ ترسِ کودکان به این دلیل است که نمی دانند باید انتظارِ چه چیزی را داشته باشد».
گاهی اوقات کودکان ممکن است افکارِ اشتباهی در موردِ درمانِ پزشکی داشته باشند. برایِ مثال اگر برنامه های تلویزیونی در موردِ بیمارستان ها را نگاه کرده باشند، ممکن است دکتر ها حوادث و جراحاتِ اساسی را برای آن ها تداعی کنند.

ترس کودک

ترس کودک از پزشک

چگونه به کودکی که از دکتر می ترسد کمک کنیم؟

برایِ مقابله با ترسِ کودکان، والدین باید توضیح دهند که هنگامِ ملاقات با دکتر چه چیزی رخ می دهد. توضیح جزئیات، بسیار کمک کننده است؛ مثلاً:گوشی ای که دکتر برایِ شنیدنِ صدایِ قلبِ کودک از آن استفاده می کند ممکن است سرد باشد، چوبی که دکتر برایِ دیدنِ گلویِ کودک موردِ استفاده قرار می دهد ممکن است زِبر باشد.
والدین همچنین باید الگویی از نگرشی باشند که تمایل دارند کودکانشان آن را بیاموزند. استفن می گوید:«بسیاری از کار هایی که کودکان باید در طولِ زندگیِ خود انجام دهند ترسناکند، اما کودکان به اندازه کافی شجاع هستند که بدونِ آویزان شدن به میزِ غذاخوریِ خانه با ما راه بیایند، ما معمولاً به آن ها دلگرمی داده و می گوییم، کارت را خوب انجام دادی!»
توانایی دریافتِ خدماتِ پزشکی، مهارتِ مهمی در زندگی است که باید کسب شود؛ اما اگر کودکان ترس و اضطرابِ والدینشان را احساس کنند، ملاقات با پزشک را سخت تر از آنچه که واقعاً هست تعبیر و تفسیر می کنند.
پس از ملاقات با پزشک باید چه کنید؟ استفن می گوید:«من زیاد طرفدارِ جایزه دادن نیستم، اما شدیداً طرفدارِ داشتنِ یک تفریح به همراهِ یکدیگر هستم.» و این شیوه ای است که می توانید این مطلب را بیان کنید:«بیا شجاعت و هماهنگیِ تو را جشن بگیریم، به این دلیل که در واقع زمانی که من کاری چالش انگیز را انجام می دهم، دوست دارم آن را جشن بگیرم.»
کمک به کودک جهتِ آماده شدن برایِ ملاقات با دکتر
آیا به زودی قرار است با دکتری ملاقات داشته باشید؟ شما می توانید از این راهکار ها برایِ کمک به کودکِ خود استفاده کنید.
این رویداد را برای کودک عادی کنید. یک جعبه بازیِ لوازم پزشکان را برای کودکتان خریداری کنید و به او اجازه بدهید تا شما و عروسک هایش را معاینه کند.
بسیاری از کتاب های تصویری به کودکان نشان می دهند که باید در حین ملاقات با دکتر انتظار وقوعِ چه اتفاقاتی را داشته باشند.
دروغ نگویید. بله، تزریقِ آمپول درد دارد، اما دردِ آن بسیار زود خوب می شود و این کار برایِ سلامتی طولانی مدت، مهم و ضروری است. استفن توصیه می کند که هیچگاه دروغ نگویید که آمپول هیچ دری ندارد.
آمادگی ایجاد کنید. کودکانِ کوچک تر را به همراهِ خواهر یا برادرِ بزرگترشان به ملاقات های پزشکی ببرید؛ به این ترتیب آن ها می توانند اعمالی که به طورِ معمول توسطِ پزشک انجام می شوند را مشاهده کنند. حتی در ملاقات های پزشکی خودتان نیز اجازه دهید کودکتان شما را همراهی کند. به آن ها اجازه دهید ببینند چه رخ می دهد و شما چگونه عکس العمل نشان می دهید.
یک عروسک را به همراهِ خود ببرید. دکتر می تواند ابتدا آن عروسک را معاینه کند تا کودک در موردِ آنچه که در مطبِ دکتر رخ خواهد داد، احساسِ آرامش و راحتی بیشتری بکند.
از خود اعتماد به نفس بروز بدهید. به کودکتان بگویید:«من می دانم که در مطبِ دکتر به بهترین نحو رفتار خواهی کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *