1401/11/17

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

یبوست در قاعدگی و چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟

یبوست در قاعدگی و چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟

یبوست در قاعدگی، برای خیلی از خانم‌ها یک وضعیت نرمال است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در این مقاله به شما می‌گوییم که چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد.

یبوست در قاعدگی و چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟

یبوست در قاعدگی، برای خیلی از خانم‌ها یک وضعیت نرمال است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در این مقاله به شما می‌گوییم که چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • یبوست در قاعدگی
 • یبوست در قاعدگی چرا اتفاق می‌افتد؟
 • چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟
 • چگونه از ایجاد یبوست در قاعدگی جلوگیری کنیم؟
 • سایر مشکلات گوارشی که باید مراقب آن‌ها بود
 • چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟
 • خلاصه

یبوست در قاعدگی
یبوست و سایر تغییرات در حرکات روده، درست قبل و در طول قاعدگی، اتفاقی بسیار رایج است که معمولا در نتیجه تغییرات طبیعی در سطح هورمون‌ها اتفاق می‌افتد.
درست است که یبوست در دوران قاعدگی ناراحت‌کننده است، اما نسبتا طبیعی است. تا زمانی که علائم نگران‌کننده دیگری مثل خون در مدفوع، یا درد شدید نداشته باشید، نباید نگران باشید.
برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر دراین‌باره ادامه این مطلب را بخوانید.

یبوست در قاعدگی و چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟
یبوست در قاعدگی چرا اتفاق می‌افتد؟
مانند بسیاری از علائم قاعدگی، پزشکان کاملا مطمئن نیستند چه چیزی باعث یبوست در طول دوره پریود می‌شود. اما مثل بسیاری از علائم دیگر، نوسانات در هورمون‌های پروژسترون و استروژن احتمالا یک عامل مهم است. شرایط زمینه‌ای هم می‌تواند نقش داشته باشد.

تغییرات هورمونی
قبل از شروع قاعدگی، پروژسترون در بدن شما جمع می‌شود که باعث کندی سیستم گوارش می‌شود و احتمالا درست قبل و در طول دوره قاعدگی یبوست ایجاد می‌کند.

سندرم روده تحریک‌پذیر و آندومتریوز، می‌توانند باعث ایجاد یبوست در طول قاعدگی، به‌ویژه در چند روز اول شوند.

برخی از پزشکان هم معتقدند افزایش مقصر واقعی استروژن است، نه پروژسترون.

شرایط زمینه‌ای
برخی از شرایط سلامتی هم خطر ابتلا به یبوست را در طول دوره قاعدگی افزایش می‌دهد. مثلا سندرم روده تحریک‌پذیر و آندومتریوز، می‌توانند باعث ایجاد یبوست در طول قاعدگی، به‌ویژه در چند روز اول شوند.
در صورتی که عادت ماهانه بسیار دردناکی دارید، ممکن است یبوست هم شایع‌تر باشد.

یبوست در قاعدگی و چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟
چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟
یبوست، مشکل ناراحت‌کننده‌ای است، حالا تصور کنید در دوران قاعدگی هم رخ بدهد. در کنار سایر علائم قاعدگی، واقعا عذاب‌دهنده می‌شود. با این حال اقداماتی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها در مدیریت یبوست در قاعدگی و به حداقل رساندن تاثیر آن در زندگی روزمره خود انجام دهید.

فیبر بیشتری بخورید
فیبر به افزایش اندازه مدفوع کمک می‌کند که در حرکت آسان روده در سیستم گوارش شما موثر است. این ویژگی به‌ویژه در طول دوره قاعدگی، بسیار اهمیت دارد.
برخی از غذاهای ضد یبوست که می‌توانید در طول دوره قاعدگی خود مصرف کنید، عبارتند از:

 • سیب
 • لوبیا
 • عدس
 • سبزی‌های برگ‌سبز
 • غلات کامل

افزایش سریع مصرف فیبر می‌تواند باعث ایجاد گاز و نفخ شود، بنابراین زمانی که می‌خواهید فیبر بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، این کار را به آرامی انجام دهید.

یبوست در قاعدگی و چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟
آب بیشتری بنوشید
اگر آب کافی دریافت نکنید، ممکن است در طول دوره قاعدگی خود دچار یبوست شوید. به خاطر داشته باشید که می‌توانید آب را هم از غذاهایی مثل سوپ و میوه‌های آبدار دریافت کنید، هم از نوشیدنی‌ها.
اگر از نوشیدن آب ساده خسته شده‌اید، آب گرم با لیمو یک درمان خانگی محبوب برای یبوست است. اگر از طرفداران آب گازدار هستید، خب آب گازدار را امتحان کنید. نوشیدنی‌های گازدار ممکن است به یبوست کمک کنند.

اگر از نوشیدن آب ساده خسته شده‌اید، آب گرم با لیمو یک درمان خانگی محبوب برای یبوست است. اگر از طرفداران آب گازدار هستید، خب آب گازدار را امتحان کنید.

ورزش کنید
ورزش باعث بهبود حرکات فیزیکی روده‌ها و محتویات آن‌ها می‌شود. بله! می‌دانیم زمانی که با گرفتگی عضلات و سایر علائم قاعدگی مواجه هستید، پیدا کردن انگیزه برای ورزش بسیار سخت است، اما حتی یک پیاده‌روی ملایم ۲۰دقیقه‌ای هم می‌تواند کمک بزرگی برای رفع یبوست باشد.

مدفوع‌تان را نگه ندارید!
اگر معمولا مدفوع خود را نگه می‌دارید، سعی کنید این عادت را ترک کنید.
اگر سعی کنید مدفوع خود را نگه دارید، فقط باعث بدتر شدن یبوست می‌شوید. در نهایت وقتی می‌خواهید مدفوع کنید، مدفوع شما سفت‌تر و عبور آن سخت‌تر و دردناک‌تر می‌شود.

یبوست در قاعدگی و چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟
ملین را امتحان کنید
می‌توانید ملین‌ها را بدون نسخه از هر داروخانه‌ای خریداری کنید، اما شاید بهتر باشد قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است پزشک یک نوع خاصی از ملین را برای نیازهای شما توصیه کند.
گاهی اوقات ملین‌ها ممکن است باعث شوند به مصرف آن‌ها عادت کنید، بنابراین دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی را مطالعه کنید تا از مصرف زیاد یا طولانی‌مدت آن‌ها خودداری کنید.
اگر به دنبال شرایط طبیعی‌تری هستید، ملین‌های طبیعی را امتحان کنید.

چگونه از ایجاد یبوست در قاعدگی جلوگیری کنیم؟
اگر به طور منظم با یبوست پریود سر و کار دارید، اقداماتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند از یبوست در دوران قاعدگی پیشگیری کنید:

روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی را امتحان کنید
روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی باعث می‌شوند هورمون‌های شما در سطوح ثابت بمانند که همین موضوع باعث می‌شود از یبوست و سایر مشکلات گوارشی جلوگیری شود. قرص‌های پیشگیری از بارداری علاوه بر پیشگیری از بارداری، فواید دیگری هم دارد، اما برای همه افراد مناسب نیستند.

برای جلوگیری از یبوست، مصرف غذاهای فرآوری‌شده، غذاهای پرچرب، قند و نشاسته را کاهش دهید.

پیش از مصرف این داروها با پزشک خود مشورت کنید.

از مصرف محرک‌های غذایی خودداری کنید
برای جلوگیری از یبوست، مصرف غذاهای فرآوری‌شده، غذاهای پرچرب، قند و نشاسته را کاهش دهید. در صورت امکان، این غذاها را با محصولات تازه و غلات کامل جایگزین کنید. با نزدیک شدن به دوره قاعدگی، برخی از نوشیدنی‌های کافئین‌دار را با چای و دمنوش‌ها جایگزین کنید. مصرف الکل را قطع کنید.

یبوست در قاعدگی و چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟
پروبیوتیک مصرف کنید
برخی از افراد، مصرف پروبیوتیک‌ها را برای درمان یبوست و سایر مشکلات گوارشی مفید می‌دانند. سعی کنید غذاهای غنی از پروبیوتیک را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این غذاها شامل ماست یونانی ساده با میوه، کیمچی و سبزیجات است.

با پزشک خود مشورت کنید
بدون توجه به این‌که بیوست ملایم یا شدید است، معمولی است، یا باعث ناراحتی شما می‌شود، با پزشکتان درباره آن مشورت کنید تا او درمان های اضافی از جمله مصرف دارو را توصیه کند.

یبوست در قاعدگی و چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟
سایر مشکلات گوارشی که باید مراقب آن‌ها بود
تجربه مشکلات گوارشی غیر از یبوست در طول قاعدگی هم معمول است. ممکن است اسهال، نفخ، گاز یا هر سه مورد را تجربه کنید.
این مسائل به دلیل پروستاگلاندین‌ها اتفاق می‌افتد. پروستاگلاندین‌ها، هورمون‌هایی هستند که به انقباض رحم کمک می‌کنند و باعث ریزش پوشش داخلی رحم می‌شوند که نتیجه آن پریود شدن شماست. پروستاگلاندین‌ها همچنین می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم گوارشی شما بشوند.
برای کمک به رفع مشکلات گوارشی، این کارها را امتحان کنید:

 • نوشیدنی‌های شیرین، یا کافئین‌دار را محدود کنید و هیدراته بمانید.
 • مصرف غذاهای سرشار از سدیم را کاهش دهید.
 • مصرف غذاهایی را که باعث ایجاد گاز می‌شوند، کاهش دهید.
 • از داروهای بدون نسخه برای اسهال یا نفخ استفاده کنید. «لوپرامید»، یکی از این داروهاست.

یبوست در قاعدگی و چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟
اگر حرکات روده شما در عرض چند روز پس از شروع قاعدگی به حالت عادی بازمی‌گردد، دلیلی برای نگرانی در مورد یبوست در طول قاعدگی وجود ندارد.
اما اگر مشکلات گوارشی دوره پریود، مانع از زندگی روزمره شما می‌شود یا بیش از سه روز طول می‌کشد، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید مشکل دیگری وجود ندارد.
اگر این مشکلات را تجربه می‌کنید، از پزشک کمک بگیرید:

 • دوره‌های پریود بسیار دردناک
 • خون در مدفوع
 • کمردرد
 • خونریزی شدید در طول قاعدگی
 • درد ضربان‌دار در لگن و قسمت بالای پاها
 • مشکلات گوارشی مداوم و شدید در طول قاعدگی و سایر مواقع
 • حالت تهوع و استفراغ در طول قاعدگی
 • این علائم می‌تواند نشان‌دهنده اندومتریوز باشد.

یبوست در قاعدگی و چگونه می‌توان یبوست در قاعدگی را کنترل کرد؟
خلاصه
همان‌طور که متوجه شدید، تغییرات هورمونی، یا مشکلات زمینه‌ای می‌تواند باعث یبوست و سایر مشکلات گوارشی در طول دوره پریود شود. اگر دوره‌های پریود دردناک، خون در مدفوع، خونریزی شدید یا مشکلات گوارشی مداوم و شدید را تجربه می‌کنید، حتما باید با پزشک مشورت کنید، در غیر اینصورت بهتر است با مصرف فیبر، هیدراته ماندن و پرهیز از غذاهای پرچرب و فست‌فودها از یبوست در دوره قاعدگی پیشگیری کنید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک بیا نی نی سر بزنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *