1401/05/27

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

۵ سوال مهم مادران درباره بارداری

۵ سوال مهم مادران درباره بارداری

5 سوال مهم مادران درباره بارداری

نی‌نی سایت: با شروع دوران بارداری، سوالات بسیاری ذهن مادران باردار را به خود مشغول می‌کند که گاهی اوقات نگرانی و همین طور تشویش ذهنی آنها را به دنبال دارد، اما در این مطلب به برخی از سوالات مهم پرداخته می‌شود تا مادران با خیال آسوده‌تری بتوانند دوران بارداری را پشت سر بگذارند.

وزن جنین به چه مواردی بستگی دارد؟
وزن جنین به عواملی مانند وزن مادر قبل از دوران بارداری، رژیم غذایی مادر در دوران بارداری، جثه بدنی مادر، استرس، مصرف سیگار، الکل، ابتلا به دیابت، وراثت و …بستگی دارد. اما به طور کلی وزن نوزادان در هنگام تولد بین ۲ تا ۳ کیلوگرم است.

سقط جنین در هفته چندم بارداری رخ می‌دهد؟
مادران در هفته‌های اول بارداری با وقوع هر اتفاقی از خود می‌پرسند: «آیا فرزندم سقط شده؟» و با پریشانی نزد پزشک معالج خود می‌روند. اما بهتر است نکاتی را درباره سقط جنین بدانید:

  • سقط با علائمی نظیر خونریزی‌های زیاد و واضح، دردهای وحشتناک زیر شکم، انقباضات زیر دل، دردهای کمر و … بروز می‌کند.
  • سقط معمولا تا هفته ۱۲ بارداری بروز می‌کند و درصد سقط پس از دوازده هفتگی بسیار کم و  نادر است مگر اینکه به دلایل به خصوصی رخ دهد.
  • سقط کامل تا قبل از ۸ هفتگی و سقط ناقص بین ۸ تا ۱۲ هفتگی رخ می‌دهد. (سقط کامل بدین معناست که با سقط جنین تمام جفت و غیره از بدن مادر خارج می‌شوند اما در سقط ناقص بخشی از جفت باقی می‌ماند و بایستی با کمک کورتاژ از بدن مادر خارج شود.)
  • از دلایل مهم در سقط جنین می‌توان به مواردی مانند: سن بالاتر از چهل سال در مادر، بیماری‌هایی نظیر کم کاری تیروئید، دیابت، مصرف سیگار، الکل، قرار گرفتن در برابر اشعه ایکس، مواد سمی، گازهای بیهوشی، فیبروم، چسبندگی رحم، عوامل ارثی و … را اشاره کرد.

 

 

نگرانم که زایمان زودرس داشته باشم
زایمان زودرس به زایمان قبل از هفته ۳۷ بارداری گفته می‌شود که با علائمی نظیر کمردرد، دردهای شکمی، خونریزی، درد در ناحیه لگن و … بروز می‌کند. انقباضات رحمی باعث می‌شود تا دهانه رحم زودتر از موعد باز شده در نتیجه نوزاد نارس متولد شود. اما هر انقباضی به معنای انقباضی که منجر به زایمان زودرس می‌شود، نیست؛ برخی از انقباضات به معنای انقباضات زایمانی هستند. برخی از انقباضات نیز با راه رفتن آهسته از بین می‌روند و باز شدن دهانه رحم و زایمان زودرس را به دنبال ندارند.

از عواملی که باعث زایمان زودرس می‌شوند، می‌توان به مواردی مانند عفونت، ملتهب بودن رحم، مشکلات جفت، ناهنجاری گردنه رحم، جراحی‌هایی که به اجبار در دوران بارداری و در نواحی مانند تخمدان، آپاندیس و کیسه صفرا انجام می‌شوند، کمبود وزن یا اضافه وزن مادر، سن مادر، شوک‌های عصبی، مصرف مواد مخدر، سیگار، الکل و … را نام برد. اما مادران برای پیشگیری از زایمان زودرس بایستی به استراحت، بهداشت فردی، تغذیه و عوامل محیطی که باعث عصبانی شدن، افزایش نگرانی، دلشوره و … در آنها می‌شوند، دقت داشته باشند.

اهمیت لمس شکم و صحبت با جنین
علاوه بر مادران، پدران نیز باید با جنین صحبت کرده و ارتباط کلامی و حسی را با فرزندشان برقرار کنند زیرا صحبت کردن و لمس شکم مادر نه تنها می‌تواند با افزایش هوش جنین همراه شود بلکه دایره لغات شنیداری و همینطور رشد بهتر مغزی را به دنبال دارد. پدران بایستی برای صحبت کردن با جنین، دهان خود را به شکم مادر نزدیک کرده و با لمس شکم مادر به صحبت با جنین بپردازند. صحبت‌ها می‌تواند شامل قصه خواندن، تعریف وقایع روزمره، گوش دادن به موسیقی، لالایی خواندن،  نوازش کردن و … باشد. این روش می‌تواند آرامش مادران و جنین را به دنبال داشته باشد .

روابط زناشویی تهدیدی برای سلامت جنینم است؟
بسیاری از مادران باردار نگران هستند که روابط زناشویی‌شان تهدیدی برای سلامت جنین باشد در صورتی که اگر باداری معمولی و عادی داشته باشید، روابط زناشویی مشکلی را برای جنین ایجاد نخواهد کرد. اما در مادرانی که سابقه سقط، زایمان زودرس، خونریزی، پارگی زودرس پرده جنین، سابقه فشار خون و … را دارند بایستی با پزشک یا ماما مشورت کنند. روابط زناشویی حتی در سه ماهه سوم بارداری نیز می‌تواند انجام شود در صورتی که نزدیکی در شرایط و وضعیت مناسبی باشد که به شکم مادر فشاری را وارد نکند.

برخی از خانم‌ها در ماه‌های اول بارداری با کاهش میل جنسی و برخی نیز با افزایش میل جنسی مواجه می‌شوند که در زنان مختلف متفاوت است و بایستی از سوی پدران مورد توجه قرار گیرد. اگر بعد از انجام نزدیکی، احساس کردید که جنین شما در حال تکان خوردن است، نگران نباشید زیرا این حرکت می‌تواند به دلیل تغییر در وضعیت بدن مادر که به خاطر افزایش فشار خون یا ضربان قلب بوده صورت گرفته باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *