توی جشن تولد به همه خوش می‌گذرد، مگر نه؟ خب راستش را بخواهید، نه همیشه. رفتار میزبان و مهمان‌هاست که تعیین می‌کند ترکیب کیک و نوشیدنی و هدیه و عکس و موزیک خوشایند باشد یا آزاردهنده.

 اگر میزبان‌اید؛ دربین دعوت‌شدگان بعضی‌ها ممکن است ارتباط خوبی با یکدیگر نداشته‌باشند، جشن تولد فرصت مناسبی برای تشویق دیگران به کنار گذاشتن کدورت‌ها نیست، بنابراین بهتر است مهمانان‌تان بدانند غیر از خودشان دیگر چه کسانی دعوت‌اند تا بتوانند تصمیم بگیرند و اگر تصمیم‌شان به نیامدن بود، ازطرف شما تحت‌فشار قرار نگیرند.
 اگر مهمان‌اید؛ دور غافل‌گیر کردن را خط بکشید. هدیه‌های سرکاری، کوبیدن کیک توی صورت متولد، تعریف کردن خاطره‌های قدیمی خصوصی و کارهای مشابه، ممکن است جشن را به یک حال‌گیری اساسی تبدیل کند. لازم نیست برای خوش‌گذرانی بیشتر، کار ویژه‌ای انجام بدهید. تبریک و گپ‌وگفت محترمانه معمولی به‌اندازه کافی خوشایند است.
 اگر میزبان‌اید؛ جشن تولد را به جشنواره تبدیل نکنید. پذیرایی زیاد از حد و وادار کردن مهمان‌ها به رعایت تم خاص، صمیمیت را از جشن شما می‌گیرد و آن را به مراسمی پر زرق‌وبرق و تجملی تبدیل می‌کند که صرفا برای نمایش برگزار شده ‌است. شما که قصد خودنمایی ندارید، نه؟
 اگر مهمان‌اید؛ در گرفتن هدیه، سلیقه، سن‌وسال و شرایط فرد متولد را درنظر بگیرید. اگر ممکن است پیش از تولد، از اطرافیان او درباره چیزهای مورد نیاز یا مورد علاقه‌اش پرس‌وجو کنید. هدیه زیادی گران‌قیمت ممکن است متولد را برای جبرانش تحت‌فشار بگذارد و هدیه‌‌های کلی مثل شکلات و گلدان، نشانه سرسری گرفتن و بی‌اعتنایی به سلیقه فرد است.
اگر میزبان‌اید؛ کسانی را که شرایط ویژه‌ای دارند، از دایره دعوت‌شدگان بیرون نگذارید. دوستی که بچه کوچک دارد یا قوم‌وخویشی که مریض است و آشنایی که سن‌وسالی ازش گذشته، اگر نتوانند به دعوت شما پاسخ مثبت بدهند، خودشان این کار را می‌کنند. دعوت نکردن‌شان به‌جای آن‌که به آن‌ها پیام درک شدن بدهد، نشانه‌ طرد شدن است.
 اگر مهمان‌اید؛ فراموش نکنید که جشن تولد قرار است پر از سروصدا و معاشرت باشد، بنابراین اگر خلق‌تان پایین است، کسالت دارید یا از شلوغی معذب می‌شوید، بهتر است شرایط را برای میزبان توضیح بدهید و دعوت را نپذیرید. حالِ گرفته شما می‌تواند کل مهمانی را خراب کند.

نویسنده : الهه توانا|‌ روزنامه‌نگار