بیا نی نی/ خواص موز برای کودکان موضوع مورد بحث ماست. موز یک میوه سرشار از انرژی مغذی است. موز شامل منگنز، ویتامین B6، ویتامین C، فیبر، پتاسیم، آهن، ویتامین A و مواد مغذی دیگر است یه خوراکی کم چرب است.
قند، فروکتوز و ساکاروز طبیعی موجود در موز، باعث افزایش انرژی می شود. کودک شما می تواند به شدت از این میوه بهره مند شود ؛ موز بسیار شیرین و است و در تمام طول سال در دسترس است.
موز میوه ایده آلی برای نوزادان بعد از ۶ ماهگی است. نوزادانی که آمادگی خوردن مواد غذایی جامد را دارند می توانند با این میوه شروع کنند. مواد مغذی موجود در موز نه تنها برای بزرگسالان بلکه برای نوزادان و کودکان نوپا نیز مفید است.

۱. خواص موز برای کودکان: ورود راحت به معده
موز به دلیل بافت نرمی که دارد می‌تواند به راحتی از گلو پایین برود و به راحتی وارد معده شود. به دلیل طعم شیرینی هم که دارد بسیاری از نوزادان آن را دوست دارند و به راحتی می‌خورند که می‌تواند انرژی زیادی را برای‌شان فراهم کند.
۲. مصرف آسان موز برای نوزادان
به عنوان یک مادر به خوبی می‌دانید که بهتر است همیشه باید برای نوزادتان غذایی را همراه داشته باشید و در صورت گرسنه‌ شدنش از آن استفاده کنید، اما ممکن است در بعضی از محل‌ها شرایط استفاده از غذاهای کمکی پردردسر را نداشته باشید.
در این مورد موز انتخاب خوبی است که به دلیل راحت کنده شدن پوست آن می‌توانید همه‌ جا آن را به همراه داشته باشید.
۳. فواید موز برای کودک: از بین برنده یبوست
یبوست مشکلی است که امکان بروز آن در بسیاری از نوزادان وجود دارد. موز دارای فیبر زیادی است که می‌تواند آب زیادی را وارد مدفوع کند و دفع آن‌ را راحت‌تر می‌کند. در این‌جا بهتر است موز را به صورت له شده به کودک بدهید.
۴. خواص موز برای نوزاد: از بین برنده اسهال
اگر بروز اسهال به دلیل وجود ویروس باشد استفاده از موز می‌تواند آن را کنترل کند و آن را از بین ببرد اما در این زمینه حتما از پزشکتان کمک بگیرید تا به درستی شما را راهنمایی کند.
پس در صورتی که کودک شما بعد از شش ماهگی قرار دارد و به دنبال پاسخ سوال از کی به نوزاد موز بدهیم هستید؛ یکی از موارد آن در زمانی است که نوزاد اسهال دارد.
۵. موز دارای موادمغذی بسیار برای کودکان
موز حاوی موادی مثل پتاسیم، کلسیم، منیزیم، فسفر، گوگرد، آهن و مس است که برای رشد نوزاد بسیار ضروری است. این مواد می‌توانند به بهبود فعالیت قلب و عضلات بدن کمک کند، میزان خون را افزایش دهد و کلسیم موجود در آن به استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند.
همچنین موز می‌تواند چربی، قند، فیبر، پروتئین و بیوتین مورد نیاز بدن را تامین کند.
۶. آلرژی کمتر موز برای نوزادان
بعضی از میوه‌ها به دلیل وجود اسیدآمینه‌ها در آن باعث بروز آلرژی می‌شوند اما موز اسیدآمینه‌هایی قابل هضم دارد که کمتر موجب آلرژِی می‌شود.
۷. کنترل مشکلات ادراری کودکان با خوردن موز
در نوزادانی که مشکلات ادراری از جمله عفونت‌های ادراری را دارند پس از مشورت با پرشک می‌توان به آن‌ها موز داد تا این عفونت‌ها را تا میزان زیادی از بین برد. موز می‌تواند دستگاه ادراری را از عفونت و سم‌ها تمیز و تصفیه کند.

مضرات موز برای کودکان و نوزادان:
۱. حساسیت به موز در برخی کودکان و نوزادان
موز می‌تواند در مواردی ایجاد حساسیت و آلرژی کند. در این حالت حساسیت به موز به دلیل پروتئین‌های موجود در آن است. اگر سیستم بدنی نوزاد خیلی حساس باشد این مشکل به وجود می‌آید.
در اینجا به محض خوردن موز گلبول‌های سفید برای ایمن کردن دستگاه گوارشی به این میوه حمله می‌کنند و باعث می‌شوند که واکنش‌های آلرژی‌زا بروز پیدا کند. علائم این بیماری می‌تواند اسهال، التهاب پوستی، استفراغ و در هنگام شدیدتر شدن آن به آنافلاکسیس منجر می‌شود.
حساسیت به موز می‌تواند به چند دلیل به وجود بیاید:
عدم پذیرش پروتئین: در موز نوعی پروتئین به اسم کیتیناز وجود دارد که ممکن است سیستم ایمنی بدن آن را نپذیرد و موجب حساسیت شود.
آمین‌های وازواکتیو: اگر سیستم بدنی نتواند آنزیم‌ها را تجزیه کند، آمین‌ وازواکتیو می‌تواند موجب حساسیت بشود.
۲. مضرات موز برای کودکان: تشدید سرماخوردگی
موز می‌تواند سرماخوردگی و سرفه‌های نوزاد را در هنگام سرماخوردگی افزایش دهد پس بهتر است زمانی که کودک سرما خورده به او موز ندهید.

از چه زمانی می توانیم به نوزاد موز بدهیم ؟
بسیاری از افراد از ۴ ماهگی به فرزندشان میوه و غذاهای کمکی می‌دهند که موز جزء آن‌ها است. اما این زمان برای دادن این غذاها مخصوصا اگر کودک از شیر مادر تغذیه کند توصیه نمی‌شود و بسیار زود است.
اگر می‌خواهید به نوزادتان غذای کمکی و میوه بدهید این کار را بهتر است از سن ۶ ماهگی آغاز کنید و برای شروع هم از موز استفاده کنید چون موز فواید بسیاری را برای نوزادتان دارد. اما بهتر است قبل از این که دادن موز را شروع کنید با یک متخصص هم مشورت داشته باشید. از موز می‌توان به عنوان غذای اصلی هم استفاده کرد.

چگونه می توان به کودکان موز داد ؟
موز می تواند در رژیم غذایی کودکان شما از یک مرحله بسیار ابتدایی معرفی شود، البته از ۶ ماهگی کودک به بعد.
موز می تواند غذای بسیار مغذی باشد. می توانید با دادن موز له شده با شیر به مقدار کمی، کودکتان را با موز آشنا کنید. به تدریج مقدار آن را افزایش دهید.
پس از ۵ سالگی آن ها، می توانید ۴-۵ موز رسیده و نرم به آن ها بدهید، این کار می توانید در هر وعده غذایی انجام دهید.
موز سالم ترین میوه است و سطح بالای آنتی اکسیدان های موجود در موز از کودک شما در برابر انواع بیماری های مزمن محافظت می کند.