1403/02/30

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

استفاده از وازلین در رابطه جنسی مجاز است؟

استفاده از وازلین در رابطه جنسی مجاز است؟

استفاده از وازلین در رابطه جنسی مجاز است؟

هر رابطه زناشویی دردناک نیست، اما هنگام نزدیکی تماس با پوست خشک باعث ایجاد ناراحتی و حتی ایجاد خراش‌های کوچک روی پوست نازک واژن می‌شود و می‌تواند برای بعضی از زنان دردناک باشد. اولین راه حل استفاده از روان کننده‌هاست. اما استفاده از روان کننده‌ایی مثل وازلین برای استفاده در رابطه زناشویی مفید است؟ وازلین لیز کننده‌ای از مشتقات نفتی است، استفاده از آن برای رحم عوارضی به همراه ندارد؟

خشکی واژن چیست؟

یکی از مهمترین دلایل رابطه زناشویی دردناک خشکی واژن است. کاهش رطوبت واژن در هر سنی می‌تواند رخ بدهد. کاهش سطح استروژن یا نازک شدن پوشش واژن باعث عفونت واژن می‌شود و همین باعث بروز مشکلاتی مثل خشکی واژن می‌شود . افت سطح استروژن ممکن است به دلیل زایمان، شیر دادن به نوزاد، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا جراحی برداشتن تخمدان به وجود بیاید. استرس، نگرانی، مشکلات زندگی زناشویی تغییرات هورمونی، بیماری‌هایی مانند دیابت، اثرات جانبی شیمی درمانی، هیسترکتومی یا بیرون آوردن رحم و یا بیماری‌های سیستم ایمنی ،مصرف داروهایی مثل قرص‌های ضد بارداری، ضد افسردگی و ضد آلرژی استفاده از محصولات شیمیایی خاص مانند پودر لباسشویی، صابون‌های قوی، اسپری‌های زنانه ، دستمال توالت‌های عطری و نداشتن پیش نوازی قبل از مقاربت هم می‌توانند باعث خشکی واژن شوند. خشکی واژن را با این نشانه‌ها می‌توان تشخیص داد: خارش شدید، ترشح واژن، درد و خونریزی زمان رابطه جنسی، سوزش در زمان دفع ادرار.

وازلین در رابطه جنسی

استفاده از وازلین به درمان خشکی واژن کمک می‌کند؟

کارشناسان معتقدند وازلین پمادی ساخته شده از مشتقات نفتی است که بهتر است فقط برای استفاده موضعی و خارجی انتخاب شود. یعنی وقتی این پماد وارد دستگاه تناسلی و حتی رحم زنان شود، می‌تواند با عوارض خطرناکی همراه شود. به همین دلیل وازلین روان کننده ایده‌آلی برای رابطه جنسی دردناک محسوب نمی‌شود. پزشکان متخصص توصیه می‌کنند ژل‌های روان کننده برای کاهش اثر دردناک تماس پوستی در زمان رابطه جنسی بهترین انتخاب است .

چرا وازلین گزینه مناسبی نیست؟

  • ممکن است باعث عفونت واژن و رحم شود

اثر وازلین نسبت به بقیه روان کننده‌ها مدت بیشتری باقی می‌ماند. همین موضوع باعث تجمع باکتری‌ها در واژن و رحم می‌شود و خطر بروز عفونت را افزایش می‌دهد. محققان در مطالعه‌ای به این نتیجه رسیده‌اند زنانی که از وازلین به عنوان روان کننده استفاده کرده‌اند ۲/۲ برابر بیشتر از بقیه زنان به واژینوز باکتریایی مبتلا شده‌اند.

  • باعث پاره شدن کاندوم می‌شود

وازلین با محصولات لاتکس سازگاری ندارد و باعث تضعیف اثر آن‌ها می‌شود. حتی ممکن است کاندوم در حین رابطه جنسی پاره شود و در نهایت به بارداری ناخواسته یا انتقال عفونت های منتقله از راه جنسی بیانجامد.

احتمال پاره شدن کاندوم هنگام استفاده از وازلین در رابطه جنسی

چه کسانی می توانند از ژل روان کننده استفاده کنند؟

بیشتر زنان می توانند از ژل روان کننده یا لوبریکانت استفاده کنند. استفاده از ژل روان کننده قبل از رابطه زناشویی می‌تواند به جلوگیری از خارش، سوزش، نفخ و سایر ناراحتی‌ها کمک کند. البته کارشناسان توصیه می‌کنند از لوبریکانت بر پایه آب استفاده کنید، چون لوبریکانت های برپایه روغن مثل روغن نارگیل، PH واژن را تغییر داده و رحم و واژن را در معرض عفونت‌هایی مثل واژینوز باکتریال قرار می‌دهند.

در دوران بارداری از چه روان کننده‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

خشکی واژن در بارداری بیشتر از همیشه است. پس بهتر است از روان کننده‌ای استفاده کنید که میزان اسیدی یا قلیایی بودن واژن را تغییر ندهند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *