1403/05/02

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

با آبلیمو از شر لک های بارداری خلاص شوید

با آبلیمو از شر لک های بارداری خلاص شوید

درمان لک بارداری

از علل تا درمان خانگی لک صورت در بارداری 

آیا پوست شما در بارداری بیش از آنکه درخشان باشد دارای لکه های تیره است ؟

کلواسما رنگدانه بارداری و به رنگ تیره می باشد که روی پوست ظاهر می شود و ظهور ان ها در بارداری به دور از انتظار نیست. این لکه های تیره به نام های هایپرپیگمانتاسیون، ملاسما یا ماسک بارداری نیز شناخته می شوند و در قسمت های زیر مشاهده خواهند شد :

 •  اطراف گونه ها
 •  بینی
 •  پیشانی
 •  لب فوقانی
 •  چانه
 •  دو طرف گردن

بنابراین چه عواملی سبب ایجاد لکه های بارداری می شوند ؟

ظهور لکه های بارداری با مقادیر زیادی استروژن همراه است و اغلب در سه ماه دوم یا سوم بارداری ایجاد می شوند. در واقع هنگامی که سطح استروژن در بدن افزایش یابد باعث ایجاد مقدار زیادی ملانین می شود. ملانین رنگدانه ای است که در آفتاب سوختگی نیز ایجاد می شود و به همین دلیل باید از پوست در برابر اشعه ماورابنفش خورشید حفاظت کرد. هنگامی که این رنگدانه ها در دوران بارداری افزایش یابند به لکه های بارداری منجر می شوند که برای بسیاری از زنان ناخوشایند است.

لک بارداری درمان

چگونه می توان لک های بارداری را محو کرد؟

 •  با گذشت زمان، با تولد نوزاد و یکبار شیردهی این لکه های بارداری بهبود میابند.
 •   هنگام غروب خورشید باید مراقب باشید زیرا نور ماوراء بنفش خورشید سلول ها را به تولید رنگدانه بیشتر تحریک می کند بنابراین بهترین کاری که می توانید برای جلوگیری از ظهور یا تشدید این لکه ها انجام دهید آن است که در معرض نور خورشید قرار نگیرید. چنانچه در خارج از منزل هستید از ضدآفتاب های SPF50 ، کلاه آفتابی پهن و عینک های آفتابی استفاده کنید.
 •  اطمینان حاصل کنید که دوز کافی از اسید فولیک را مصرف می کنید زیرا علاوه بر کمک به کاهش خطر نقص لوله های عصبی در نوزاد، مطالعات نشان داده است که کمبود ویتامینB با افزایش لکه های بارداری نیز مرتبط می باشد.

 استرس خود را مدیریت و کنترل کنید :

هورمونی که هنگام استرس ترشح می شود محرک تولید لکه های بارداری می باشد.

 تعادل هورمون های خود را بررسی کنید :

این که در گذشته لکه های بارداری را تجربه کرده اید یا خیر مهم نیست اما این بار مهم است که از تعادل هورمون های خود اطمینان حاصل کنید. از طریق آزمایش های قبل از بارداری از تعادل آن ها مطمئن شوید . اصلاح عدم تعادل هورمونی می تواند سبب شود تا احتمال ابتلا به لکه های بارداری را کاهش دهید.

 رژیم غذایی سالم داشته باشید :

برای سلامت بدن لازم است از درون خود شروع کنید و غذاهای سالم بخورید زیرا از طرفی تعادل هورمون ها نیز به غذای شما مربوط می شوند. از مواد مغذی سالم و با کیفیتی چون تخم مرغ، سبزیجات ارگانیک، میوه ها، چربی های سالم مانند روغن نارگیل، کره گیاهی و آووکادو مصرف کنید . بدن برای عملکرد بهتر خصوصا برای تولید هورمون به چربی های اشباع و غیر اشباع نیاز دارد. همچنین از قند های تصفیه شده بطور کامل دوری کنید. اکثر افراد عدم تعادل بین اسید های چرب امگا سه و شش دارند و به این دلیل است که از روغن های گیاهی اشباع نشده مانند کانولا که دارای سطح بالایی از اسیدهای چرب امگا شش می باشد مصرف می کنند. اجتناب از این نوع روغن ها تقریبا محال است زیرا در غذاهای رستورانی و آماده وجود دارند. با مصرف غذاهای خانگی تا حد ممکن می توانید از مقادیر زیاد چربی های اشباع نشده جلوگیری کنید. حداقل دو بار در هفته نیز از غذاهای دریایی و ماهی های سالم مصرف کنید.

در معرض سموم قرار نگیرید :

مواد تمیز کننده، محصولات زیبایی، ظروف پلاستیکی و سموم دفع آفات می توانند تولید هورمون ها را در بدن تقلید کرده و بدن را از تولید خود به خود هورمون متوقف کنند. بنظر می رسد اجتناب از آن ها ناممکن است اما ایجاد تغییرات کوچک می تواند تفاوت بزرگی را بوجود آورد. به عنوان مثال:محصولات تمیز کننده سابق خود را با تمیز کننده های طبیعی جایگزین کنید، شامپو سر و بدن ملایم تری انتخاب کنید و از ظروف شیشه ای بجای ظروف پلاستیکی استفاده کنید.

خواب کافی داشته باشید :

این مورد برای بسیاری از زنان در بارداری اول دشوار است. برای تعادل هورمون ها خواب کافی و با کیفیت ضروری است.

بیش از حد ورزش نکنید:

ورزش بیش از حد ممکن است که استرس بیشتری را در بدن وارد کند. در واقع سبب عدم تعادل هورمونی خواهد شد. ورزش های سبکی چون پیاده روی، شنا، یوگا و ورزش های مخصوص بارداری انجام دهید.

 

ورزش در بارداری

درمان های خانگی لکه های بارداری

۱. آبلیمو:

آبلیمو به از بین بردن لایه های سطحی لکه های بارداری کمک می کند. 

مواد لازم:

 •  آبلیمو
 •  هیدروژن پراکسید
 •  آب خیار 

طریقه استفاده:

آبلیمو و هیدروژن پراکسید را به نسبت نصف به نصف با یکدیگر در یک بطری اسپری مخلوط کنید و روزی چند بار به صورت خود اسپری کنید. می توانید بجای هیدروژن پراکسید از آب خیار نیز استفاده کنید. 

۲. تونر سرکه سیب:

سرکه سیب برای سلامت عمومی پوست عالی است. 

مواد لازم:

 •  سرکه سیب
 •  آب 

طریقه استفاده:

سرکه سیب و آب را نسبت نصف به نصف با یکدیگر مخلوط کنید و بر لکه های تیره بارداری بمالید تا روشن شوند.

سرکه سیب

۳. شیر زردچوبه:

زردچوبه پوست را از آسیب اشعه ماورابنفش خورشید حفاظت می کند.

مواد لازم:

 •  شیر خام
 •  پودر زردچوبه 

طریقه استفاده:

ابتدا شیر و زردچوبه را با یکدیگر مخلوط کنید تا خمیری یکدست به دست آید سپس این خمیر را برروی لکه های بارداری خود بمالید و پس از گذشت ۱۰ دقیقه ناحیه مورد نظر را بشویید. علاوه براین می توانید شیر و زردچوبه را به صورت محلولی ترکیب کرده و بنوشید. 

۴. شیر و ریشه ترب کوهی:

ترب کوهی می تواند به از بین بردن لکه های تیره بارداری کمک کند. 

مواد لازم :

 •  ریشه ترب کوهی
 •  یک دوم فنجان آب
 •  دو لیتر شیر 

طریقه استفاده :

ریشه ترب کوهی را با آب در مخلوط کن بریزید و به خوبی مخلوط کنید، سپس از صافی رد کنید و با دو لیتر شیر مخلوط نمایید. در شیشه ای در بسته نگهداری کنید و ۱۰ دقیقه قبل حمام یا شستشوی صورت خود ، آن را برلکه های تیره اعمال نمایید. 

۵. شیر مگنزیا :

شب ها قبل از خواب صورت خود را بشویید و به کمک پنبه شیر مگنزیا را به لکه های بارداری صورت خود بمالید، سپس بخوابید و صبح هنگام برخاستن صورت خود را بشویید. 

۶. ماسک عسل و جو دوسر:

این دو ماده به لایه برداری از پوست کمک می کند زیرا عسل حاوی آنزیم های خاصی است که می تواند رنگدانه های تیره را تجزیه کند. 

مواد لازم :

 •  جو دو سر پخته یا خام
 •  عسل 

طریقه استفاده :

جو دو سر را با عسل مخلوط کنید تا به حالت ماسک درآید. سپس ماسک را بر صورت خود اعمال کنید و پس از گذشت ۱۰ دقیقه صورت تان را بشویید. 

۷. ریشه شیرین بیان در روغن :

ریشه شیرین بیان حاوی گلابیریدین است و به جلوگیری از تولید بیش از حد ملانین کمک می کند. 

مواد لازم :

 •  یک قاشق چای خوری عصاره شیرین بیان
 • یک قاشق غذاخوری روغن کرچک 

طریقه استفاده :

عصاره شیرین بیان و روغن کرچک را با یکدیگر مخلوط کرده و بر روی لکه ها اعمال کنید. پس از گذشت یک ساعت صورت خود را با یک حوله تمیز کنید یا بشویید.

لکه های بارداری در صورت

**برخی سوالات متداول :

۱. ایا لکه های بارداری پس از زایمان از بین می روند ؟

بله ، خبر خوب راجع به این لکه ها آن است که معمولا پس از زایمان محو می شوند زیرا سطح هورمون ها متعادل شده و باعث محو شدن لکه های بارداری خواهد شد. 

۲. ایا در صورت داشتن پوستی تیره لکه های بارداری نیز بدتر می شوند ؟

خیر،هر فرد می تواند به این لکه های بارداری دچار شود حال چه با پوست روشن چه با پوست تیره. لکه های بارداری از لحاظ ظاهری بد هستند و بستگی به این دارند که در چه ناحیه ای ظاهر شوند. در واقع پوست های روشن بیشتر آسیب می بینند زیرا تضاد بالایی بین پوست و رنگدانه های تیره دارند. 

۳. ایا لکه های بارداری فقط در صورت وجود دارند ؟

خیر، لکه های بارداری تنها به صورت محدود نمی شوند بلکه می توانند در قسمت های مختلفی از بدن ظاهر شوند مانند ناحیه بیکینی، قسمت بالایی ران ، نوک سینه و یا ایجاد خطی تیره بر شکم ( خطوط لینه آ نیگرا ).


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *