1403/03/27

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

راهنمای واکسیناسیون نوزادان کم وزن و نارس

راهنمای واکسیناسیون نوزادان کم وزن و نارس

راهنمای واکسیناسیون نوزادان کم وزن و نارس

برخی والدین درباره ایمن سازی یا واکسیناسیون نوزاد کم وزن یا نارس‌شان نگران هستند. آنها فکر میکنند پروتکل‌های واکسیناسیون برای نوزاد طبیعی است و نوزاد آنها شکننده‌تر از آن است که بتواند واکسینه شود چون وزن کمی دارد و ممکن است مشکلات سلامت دیگری نیز داشته باشد. اما پزشک توصیه میکند که نوزاد مانند دیگر نوزادان برنامه واکسیناسیون را انجام دهد. با هم راهنمای واکسیناسیون نوزادان کم وزن و نارس را می‌خوانیم.

نوزاد زودرس چه نوزادی است؟

نوزاد زودرس نوزادی است که قبل از ۳۷ هفتگی به دنیا بیاید. نوزاد نارس نیز نوزادی است که قبل از ۲۸ هفتگی متولد شود. این نوزاد در معرض بیماریهای جدی قرار دارند چون سیستم ایمنی آنها کامل نیست به همین دلیل واکسیناسیون آنها اهمیت دارد و میتواند از بسیاری از بیماریها آنها را محافظت کند.

نوزاد و واکسن نوزادی

خطر عدم واکسیناسیون نوزاد کم وزن یا نارس

اگر نسبت به واکسیناسیون نوزاد کم وزن یا نارس تردید دارید باید به خاطر داشته باشید که:

  • اگر نوزاد نارس دچار عفونتی شود که با واکسیناسیون قابل پیشگیری است، به احتمال زیادی دچار بیماریهای مرتبط با آن عفونت خواهد شد.
  • همه انواع واکسن‌ها برای استفاده نوزاد کم وزن و نارس ایمن هستند و لازم نیست نگران باشید.
  • هرگونه عوارض جانبی مربوط به واکسیناسیون در نوزادان طبیعی و نارس به صورت یکسان است.

آیا نوزاد کم وزن و نارس باید واکسن هپاتیت B بزند؟

نوزاد تازه متولد شده اولین دوز واکسن هپاتیت B را در ۲۴ ساعت اول تولد دریافت می‌کند. نوزادی که به هر دلیلی نتوانسته در بیمارستان واکسن هپاتیت را دریافت کند باید هرچه زودتر آن را تزریق کند و هر ۳ دوز آن که توصیه شده را انجام دهد.
اگر مادر باردار در غربالگری هپاتیت B داشته باشد یا حین زایمان این موضوع مشخص شود، نوزاد باید در ۱۲ ساعت اول بعد از تولد واکسن هپاتیت B را دریافت کند. دومین دوز این واکسن در یک ماهگی نوزاد باید تزریق شود و آخرین دوز نیز در ۶ ماهگی باید تزریق شود.
توصیه می‌شود نوزادان کم وزن و زودرس با وزن ۲ کیلوگرم باید مانند نوزادان طبیعی واکسن هپاتیت B را دریافت کنند. اگر وزن هنگام تولد کمتر از ۲ کیلوگرم باشد توصیه می‌شود واکسن هپاتیت B در ماه اول تولد تزریق شود.

واکسن فلج اطفال خوراکی

انجام واکسن فلج اطفال در نوزادان کم وزن و نارس

براساس یک تحقیق مشخص شده که واکسن فلج اطفال خوراکی در نوزادان نارس نتیجه مشابهی با نوزادان ترم یا طبیعی که با همان شرایط واکسینه شده‌اند، نشان می‌دهد. هرچند برخی متخصصان نسبت به تزریق واکسن فلج اطفال خوراکی بلافاصله بعد از تولد را توصیه نمی‌کنند و علت آن را خطر آلوده شده سایر نوزادان میدانند اما تحقیقات چنین مشکلی را نشان نمیدهد. مراقبت های بعد از واکسن را جدی بگیرید

آیا واکسیناسیون باعث آپنه می‌شود؟

گفته میشود واکسیناسیون خطر آپنه را در نوزادان زودرس که در بیمارستان واکسیناسیون می‌شوند افزایش می‌دهد. به همین دلیل باید بعد از واکسیناسیون نوزاد نارس در بیمارستان تا ۴۸ ساعت نوزاد تحت نظر باشد. عواملی که برای احتمال افزایش بروز آپنه در نظر گرفته میشود شامل بیماری جدی هنگام تولد، سن تقویمی کمتر از ۶۷ روز و آپنه ۲۴ ساعت قبل از واکسیناسیون است. باید دقت داشته باشید که آپنه لزوما بر اثر واکسیناسیون بروز نمی‌کند و اگر نوزاد در واکسیناسیون اول دچار آپنه شود خطر بروز آپنه در واکسیناسیون نوبت بعدی نیز افزایش پیدا میکند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *