1403/04/23

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

سن مناسب فرستادن کودک به مهد کودک چه زمانی است؟

سن مناسب فرستادن کودک به مهد کودک چه زمانی است؟

از نظر بسیاری از روانشناسان در حوزه تربیت کودک، سن مناسب فرستادن کودک به مهد کودک بالای ۳ سالگیست و دلیل آن کاهش وابستگی‌های دوران نوزادی به والدین و افزایش حس استقلال در کودک است.

سن مناسب فرستادن کودک به مهد کودک چه زمانی است؟
 
بیا نی نی | بخش مادر و کودک – شما به فرستادن کودکان خود به مهدکودک در چه سنی موافق هستید؟ مهد کودک محیطی مناسب برای رشد نیاز‌های اجتماعی و تکامل مهارت‌های شخصی و در تربیتی کودکان به نظر می‌رسد. با این حال باید به این نکته نیز توجه شود که چه زمانی برای ثبت نام کودکان در مهد کودک مناسب‌تر است. در این مقاله درباره سن مناسب فرستادن کودک به مهد کودک مطالبی شرح داده شده است.

تعیین سن مناسب برای فرستادن کودک به مهدکودک

سپردن کودکان به مهد کودک یکی از چالش‌های بزرگ برای بسیاری از خانواده‌هاست و این موضوع در خانواده‌های دارای مادر شاغل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. سوال بزرگی که برای این گونه خانواده‌ها مطرح می‌شود این است که مهد کودک بهتر است یا خانه؟ نظرات مختلفی با توجه به شرایط و میزان وابستگی کودک به پدر و مادر در این خصوص وجود دارد.
اگر چه معضلات فراوانی در رابطه با فرستادن کودک به مهد کودک مانند احتمال بروز اضطراب جدایی در کودکان وجود دارد اما با در نظر گرفتن و پیاده سازی تدابیری مانند همراه شدن والدین با کودک در روز‌های اولیه می‌توان از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری به عمل آورد. بنابراین می‌توان گفت که والدین می‌بایست با توجه به شرایط زندگی و نیز نوع رفتار و احساسات کودک خود برای انتخاب سن مناسب ثبت نام کودکشان در مهد کودک تصمیم‌گیری کنند.

محیط مهد کودک برای کودکان زیر ۳ سال

به طور معمول کودکان از سن ۳ سالگی به بعد نیاز به رشد و استقلال بیشتری داشته و مهد کودک محلی مناسب برای تحقق این مهم است. با این حال گاهی برخی از خانواده‌ها به دلیل شاغل بودن مادر مجبور به فرستادن کودک مهدکودک در زیر ۳ سال هستند و این در حالیست که در این سن کودکان نیاز به توجه و تمرکز بیشتری بر روی رشد و نمو و خود دارند؛ بنابراین سنین زیر ۳ سال برای فرستادن کودک به مهد کودک چندان توصیه نمی‌شود. یکی از راه حل‌های مناسب برای مادران شاغل در چنین شرایطی این است که در زمان کاری سرپرستی کودکان را به یکی از نزدیکان ماند مادربزرگ بسپارند.

سن مناسب برای مهدکودک

پیشتر روانشناسان بر این امر اتفاق نظر دارند که بهترین سن برای فرستادن کودکان به مهد کودک سنین بالای ۳ سالگی است. کودک تا قبل از ۳ سالگی نیاز به امنیت و محبت بیشتری از جانب خانواده‌ی خود دارد. اگر کودک در سنی غیر از سن مناسب وارد مهدکودک شود، احساس طرد شدگی از سوی پدر و مادر به او دست خواهد داد و  این احساس منفی در شکل گیری شخصیت کودک تاثیر منفی به جا خواهد گذاشت. بنابراین در صورت امکان بهتر است کودکان تا رسیدن به ۳ سالگی به مهدکودک فرستاده نشوند. با این حال در صورت شاغل بودن مادر بهتر است کودکان تا زمان رسیدن به سن مناسب، نزد یکی از نزدیکان مانند پدر بزرگ و مادر بزرگ یا عمه و خاله نگهداری شوند.

سن مناسب فرستادن کودک به مهد کودک چه زمانی است؟


از نظر شما چه زمانی سن مناسب فرستادن کودک به مهد کودک است؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را در این خصوص با ما و دیگر مخاطبان بیا نی نی در پایین صفحه و در قسمت “ارسال نظر” در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *