1403/02/31

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

مهمترین نشانه‌های بیماری در نوزادان چیست؟

مهمترین نشانه‌های بیماری در نوزادان چیست؟

مهمترین نشانه‌های بیماری در نوزادان چیست؟

نوزادان کوچک و آسیب پذیر هستند به همین دلیل با مشاهده هرنشانه و علامتی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. چون این نشانه ها می توانند آغاز یک بیماری برای نوزاد باشند.در این مطلب با علائم و تغییرات مهم و هشداردهنده ای که ممکن است به دلیل بیماری باشد، آشنا می شوید .

گریه بیش از حد و غیر طبیعی نوزاد

اگر نوزاد سیر است و زیر پایش هم تازه عوض کرده اید و خوب هم خوابیده،‌اما بی دلیل و ناگهان گریه می کند و گریه اش قطع نمی شود و نمی توانید مثل همیشه با روشهایی که داشته اید او را آرام کنید، ممکن است بیمار باشد. پزشکان متخصص معتقدند گریه نوزاد اگر بیشتر از چهار ساعت طول بکشد و آرام نشود حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید. البته به بی حالی نوزاد هم باید توجه کنید. اگر نوزاد بی‌حال باشد و گریه نکند، و به شکل غیرعادی بی‌تحرک باشد و به سختی از خواب بیدار شود، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
بیشتر بخوانید انواع بیماریهای نوزاد و راههای درمان آن 
 

بیماری و ناراحتی در کودک

بی حالی و خواب‌آلودگی زیاد

اگر نوزاد بعد از خوردن شیر، سه یا چهار ساعت بخوابد و بعد از آن هنوز خواب‌آلود باشد و برای شیر خوردن بیدار نشود، ممکن است دچار مشکلی باشد که لازم است با پزشک متخصص تماس بگیرید .

بد نفس کشیدن نوزاد

اگر نوزادبه سختی نفس می‌کشد یا هر مشکلی در تنفس دارد، به سرعت از اورژانس درخواست کمک کنید. خس خس سینه و یا ناله کردن، تنفس مستمر و سریع، باز شدن سوارخهای بینی، انقباض در قفسه سینه، فرورفتگی پوست بالای استخوان ترقوه بین دنده‌ها یا در زیر دنده‌ها، تنفس سنگین و همراه با صدایی مثل خر خر ، صدای سوت زدن یا صداهای ترق‌ترق در طول دم و بازدم از نشانه های مشکلات تنفسی در نوزادان است که خیلی سریع باید او را بیمارستان برسانید. اگر نوزاد بیش از ۶۰ نفس در دقیقه دارد یا اطراف دهانش در حال تبدیل شدن به رنگ آبی است، خیلی سریع با اورژانس تماس بگیرید.

عوض شدن خلق و خوی نوزاد

اگر تغییر مشخصی در خلق‌وخوی نوزاد مشاهده کردید، بهتر است با یک پزشک او تماس بگیرید. مثلا اگر شیرخوردن نوزاد تغییر کرده و مثل همیشه شیر نمی خورد و مثل همیشه خوب نمی خوابد و بدخلق شده ، از پزشک راهنمایی بخواهید.

شیر نخوردن نوزاد

نوزادی که از مکیدن سینه مادر و شیر خوردن خسته می‌شود و علاقه ای به شیر خوردن ندارد، ممکن است بیمار شده باشد. همچنین اگر نوزاد بیش از قبل یا با سختی زیادی استفراغ می‌کند یا رنگ استفراغش سبز یا زرد است، حتما با پزشک متخصص تماس بگیرید.
  

شیر خوردن نوزاد

کم آبی بدن نوزاد

کم آب شدن بدن نوزاد خطرناک است و معمولا با این نشانه ها خودش را نشان می دهد:خواب‌آلودگی یا بی‌حالی ،کم شدن ادرار و کمتر از سه پوشک خیس در روز، خشکی مخاط داخل دهان و لب و تغییر غیرطبیعی در مدفوع.اگر این علائم را در نوزاد دیدید حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات بند ناف نوزاد

هر گونه بو، چرک یا خونریزی از بند ناف و هر قرمزی و ورم در اطراف ناف نوزاد را جدی بگیرید. خونریزی چند قطره ای ممکن است تا دو هفته پس از افتادن بند ناف نوزاد در لباس و پوشک او دیده شود. اما اگر بعد از حمام کردن نوزاد یا عوض کردن پوشک متوجه خونریزی زیاد شدید، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.
بیشتر بخوانید بعد از افتادن بند ناف نوزاد چه باید کرد؟

تغییر رنگ و شکل مدفوع نوزاد

اگر مدفوع نوزاد بیش از حد آبکی باشد یا تعداد آن بیشتر از همیشه شود، ممکن است نوزاد دچار اسهال شده باشد. مدفوع کم هم ممکن است نشانه بیماری باشد. اگر در مدفوع او خون، مخاط یا مادۀ ژله‌مانندی وجود دارد، حتماً باید با پزشک متخصص تماس بگیرید. رنگهای سیاه، زرد، قهوه ای و سبز برای مدفوع نوزاد طبیعی است. زمانی باید به تغییر رنگ مدفوع نوزاد توجه کنید که رنگ مدفوع ناگهان سفید شود. اگر رنگ مدفوع نوزاد سفید باشد نشان‌دهنده اختلالات کبدی است و حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.
بیشتر بخوانید چرا رنگ مدفوع نوزاد سبز می شود؟

تب کردن نوزاد

تب در نوزاد نشانه‌ای از بیماری است. تب نوزاد معمولا نشان دهنده مبارزه بدن با یک بیماری و عملکرد دستگاه ایمنی بدن است. اگر نوزاد تب دارد، در بیشتر موراد به این معنی است که احتمالا سرما خورده یا دچار یکی دیگر از عفونت‌های ویروسی شده است. به همین دلیل تب نوزاد را جدی بگیرید.
بیشتر بخوانید درمان خانگی تب نوزاد


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *