1403/02/30

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

آیا پیشگیری از بارداری باعث نازایی می‌شود؟

آیا پیشگیری از بارداری باعث نازایی می‌شود؟

آیا پیشگیری از بارداری باعث نازایی می‌شود؟

آیا قرص‌های پیشگیری از بارداری می‌تواند باعث نازایی شود؟ بسیاری از داروهای هورمونی ممکن است خطرناک باشند اما خطر نازایی ندارند. براساس مطالعات زیادی که انجام شده زنانی که داروی پیشگیری از بارداری مصرف می‌کنند مانند زنانی که هیچ گاه از این داروها استفاده نکردند توانایی بارداری دارند.
در حقیقت یکی از بزرگترین مطالعات روی زنانی بود که ۷ سال از داروی پیشگیری از بارداری استفاده میکردند. آنها دریافتند ۲۱.۱ درصد در اولین ماه باروری، باردار شده‌اند و ۷۹.۴ درصد نیز در سال اول باردار شدند. با همه اینها برخی مطالعات درباره استفاده طولانی مدت از داروهای پیشگیری از بارداری هشدار میدهند.

استفاده طولانی مدت داروی پیشگیری از بارداری و ضخامت رحم

مطالعه‌ای که به تازگی منتشر شده نشان میدهد زنانی که همزمان از داروهای ترکیبی استروژن و پروژسترون برای پیشگیری از باردای به مدت ۵ سال یا بیشتر استفاده می‌کنند به طور معناداری ضخامت رحمشان کم است. هرچند در این مطالعه ۱۳۷ بیمار مطالعه شده که برای انجام آی وی اف به کلینیک مراجعه کردند. محققان همچنین به این نتیجه رسیدند زنانی که در طولانی مدت از داروهای پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند در انجام عمل آی وی اف ممکن است ناموفق باشند.

قرص جلوگیری از بارداری

عدم تخمک گذاری بعد از قطع قرص

اگر شما مصرف قرص ضدبارداری را متوقف کنید و عادت ماهانه نشوید باید یک تست بارداری بدهید. ممکن است شما باردار باشید. اگر باردار نباشید باید دارو مصرف کنید این دارو در صورتی تجویز میشود که شما ۶ ماه بعد از قطع قرص قاعدگی نداشته باشید.
قرصهای ضد بارداری باعث چرخه قاعدگی غیرطبیعی می‌شوند و حتی اگر خانمی مشکل ناباروری داشته باشد هورمونها باعث عادت ماهانه می‌شوند. اما این تا زمانی است که قرص را مصرف کنند. اگر قبل از شروع دارو، قاعدگی نامنظم داشته‌اید، بعد از قطع قرص هم این مشکل را خواهید داشت.

باروری و آمپول‌های پیشگیری از بارداری

همانطور که گفته شد شما بعد از ۲ تا ۳ ماه از قطع قرص باید قاعده شوید. اما اگر آمپول پیشگیری از بارداری یا دپوپروورا تزریق کرده باشید شما ۶ تا ۱۲ ماه بعد از آخرین آمپول قاعدگی را تجربه می‌کنید. هرچند این زمان گاهی به ۱۸ ماه هم می‌رسد. بنابراین اگر بعد از آمپول به چرخه باروری بازنگشتید، نباید بترسید. این موضوع ۲۲ ماه تا ۲ سال ممکن است طول بکشید. اگر بعد از ۲۲ ماه پریود نشدید، با پزشکتان مشورت کنید. بیشتر بخوانید: بهترین روش جلوگیری از بارداری با قرص اورژانسی

آمپول پیشگیری از بارداری

اگر بعد از قطع قرص باردار نشدید…

شما داروها را قطع کردید و چرخه قاعدگی اتفاق افتاده اما باردار نیستید. حالا چه مشکلی وجود دارد؟ دلایل بسیار زیادی ممکن است بر سر راه بارداری شما باشد. ناباروری ۱۲ درصد زوجین را درگیر میکند و هم مردان و هم زنان ممکن است مشکلات ناباروری را تجربه کنند. در مورد خانمها، عدم تخمک گذاری تنها یکی از دلایل ناباروری است. صبر نکنید. بهتر است آزمایش دهید و درمان را شروع کنید تا هرچه سریعتر به بارداری موفق برسید.

پیشگیری از بارداری بدون قرص

با اینکه بیشتر تحقیقات نشان میدهد که قرص‌های پیشگیری از بارداری باعث ناباروری نمی‌شوند برخی خانمها از مصرف آن اجتناب می‌کنند. در این صورت راههای دیگری برای پیشگیری از بارداری وجود دارد که از جمله آنها میتوان به کاندوم یا دیافراگم اشاره کرد. راهنمای کامل جلوگیری از بارداری


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *