1403/05/02

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

استامینوفن در بارداری ممنوع یا آزاد ؟

استامینوفن در بارداری ممنوع یا آزاد ؟

استامینوفن در بارداری

آیا مصرف استامینوفن در بارداری خطرناک است ؟

دوران بارداری یکی از دوره های سخت از نظر مراقبت برای خانم ها بشمار می رود شاید در این دوران دردهای متفاوتی را تجربه کنید که می خواهید هر چه زودتر آنها را درمان و از شر آنها خلاص شوید اما لازم به ذکر است به دلیل حساسیت این دوره از خود درمانی اجتناب کنید و به پزشک مراجعه تا راه کارهای لازم را برایتان تجویز کند. حتی در مصرف یک قرص استامینوفن که دارویی تب بر و ضد درد است دقت کنید که در این بخش از بیا نی نی به عوارض مصرف آن در دوران بارداری می پردازیم .

اداره غذا و دارو همیشه توصیه می کند قبل از استفاده از هر نوع داروی مسکن در دوران بارداری، با پزشک مشورت کنید.

استامینوفن که به نام پاراستامول نیز شناخته می شود، یک مسکن قابل دسترس است که ۶۵ تا ۷۰ درصد زنان باردار در ایالات متحده استفاده می کنند.

اما همچنین جزئی از داروهای دیگر است، مانند آن هایی که برای درمان علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا، آلرژی ها و مشکلات خواب استفاده می شوند.

تحقیقات در مورد ایمنی داروها در دوران بارداری در حال انجام و به دنبال نتیجه گیری قطعی است.

اداره غذا و دارو بیان داشت درد شدید و مداوم که در دوران بارداری به طور موثر درمان نمی شود می تواند منجر به افسردگی، اضطراب، و فشار خون بالا در مادر شود.

این بیانیه ادامه می دهد:” با این حال مهم است که به دقت فواید و خطرات استفاده از داروهای تجویزی و را در دوران بارداری را ارزیابی کنیم.”

استامینوفن در بارداری

به عنوان یک مادر باردار، به هر گونه مطالعات در مورد اثر دارو ها نگاه دقیقی داشته باشید. شواهدی از ارتباط بین اختلال کم توجهی و بیش فعالی و استفاده از استامینوفن در طول دوران بارداری در طی چند سال گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است.

مطالعات جدید به اینها پیوسته اند و آن ها به تاثیرات بالقوه باروری روی زبان پس از استفاده استامینوفن اشاره می کنند.

اینها مواردی هستند که باید بدانید:

اختلال کم توجهی بیش فعالی و مشکلات رفتاری:

در حالی که تلاش های زیادی در گذشته برای حل یک پیوند احتمالی بین اختلال کم توجهی بیش فعالی و کاربرد استامینوفن صورت گرفته است.

طبق آخرین اظهارات ما از سال ۲۰۱۵ همه مطالعاتی را مرور کردیم تا محدودیت های بالقوه ای در طراحی آن ها داشته باشیم برخی اوقات مطالعات انباشته شده در یک موضوع شامل نتایجی متناقض بوده که مانع از به دست آوردن نتایج قابل اعتمادی نشده اند.

در نوامبر گذشته مطالعه ای از مجله پزشکان اطفال ارائه کردیم که در حدود ۱۰۰۰۰۰ مادر در مورد استفاده از استامینوفن در دوران بارداری استفاده کردند.

تقریبا نیمی از شرکت کنندگان از این دارو استفاده کردند. محققان دریافتند که خطر تولد یک کودک با علائم اختلال کم توجهی بیش فعالی زمانی که مادران برای بیش از ۷ روز استامینوفن مصرف کردند افزایش پیدا کرد.

استفاده از این دارو به مدت ۲۹ روز یا بیشتر خطر تولد یک کودک با اختلال کم توجهی بیش فعالی را بدون توجه به این که دلیل استفاده از دارو تب، عفونت و یا درد بود را دو برابر کرده است.

این نتایج در راستای مطالعه ای است که در سال ۲۰۱۶ انجام شد. هنگامی که مادران استامینوفن را در ۱۸ هفته بارداری استفاده کردند، احتمال این وجود داشت که کودکان دچار مشکلات و علائم بیش فعالی شوند.

هنگامی که این دارو بعدها در دوران بارداری مورد استفاده قرار گرفت مثلا در ۳۲ هفته باز هم این علایم مشاهده شد، اما خطر علائم هیجانی و مشکلات رفتاری کلی نیز بالاتر بود.

بیش فعالی کودکان

تاثیرات منفی در باروری نسل های آینده:

چند سال پیش، در یک مطالعه ارتباط بالقوه بین استامینوفن و مشکلات باروری در موش ها نشان داده شد. دوزهای روزانه استامینوفن در طول ۷ روز باعث کاهش میزان تستوسترون در نوزادان پسر نزدیک به نصف می شود و جنین مونث در سه ماهه اول ممکن است یک دوره بحرانی داشته باشد.

داده های به دست آمده از مطالعات موش نشان می دهد که استامینوفن نیز ممکن است رشد عادی اندام های جنسی زن را مختل کند و باعث ایجاد علائم مشابه سندرم نارسایی زودرس تخمدان در انسان ها شود.

بررسی ها نشان داد هنگامی که افراد بارداراستامینوفن را مصرف کردند، فرزندان آن ها تخم های کمتری تولید کردند و در یکی از این مطالعات،بیان شد این موضوع به نسل بعدی منتقل می شود، حتی اگر قرار باشد در معرض استامینوفن نیز قرار نگیرد.

مصرف دارو در بارداری

استامینوفن و تاخیر در باز شدن زبان :

تاخیر در باز شدن زبان کودکان به معنای استفاده کم تر از ۵۰ کلمه تا سن ۳۰ ماهگی است که توسط پرستاران متخصص و یک پرسشنامه ارزیابی می شود. در کل، ۱۰ درصد از کودکان تاخیر در باز کردن زبان را تجربه کردند این موضوع در دخترها بیشتر از پسرها بود.

با این حال، هنگامی که مادران شش یا چند عدد استامینوفن را در دوران بارداری مصرف کردند، خطر اینکه دخترها نشانه های تاخیر در باز شدن زبان را نشان دهند تقریبا شش برابر افزایش یافت.

استفاده از استامینوفن ارتباطی به تاخیردر باز شدن زبان در پسران در این مطالعه نداشت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *