1403/05/03

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

سکسکه جنین در رحم چه علتی دارد و چگونه متوقف می شود؟

سکسکه جنین در رحم چه علتی دارد و چگونه متوقف می شود؟

زنان باردار با رشد جنین در رحمشان، علاوه بر لگد زدن و غلت خوردن ممکن است متوجه سکسکه جنین نیز بشوند. اما سکسکه جنین در چه مواقعی خطرناک است و چه باید کرد؟

سکسکه جنین در رحم مادر چه علتی دارد و چگونه می‌توان آن را متوقف کرد؟

بیا نی نی | بخش مادر و کودک – تشخیص سکسکه جنین می‌تواند مشکل باشد، چرا که با دیگر حرکات جنین اشتباه گرفته می‌شود؛ اما برخی مادران می‌توانند از روی ریتمیک بودن آن، سکسکه را تشخیص دهند. برخی از افراد نیز آن را به عنوان احساس پیچش یا ضربان توصیف کرده‌اند که گاها نیز شبیه به اسپاسم عضلانی است. برای این که بهتر با علائم و نحوه ایجاد سکسکه جنین آشنا شویم بهتر است به ادامه مطلب بپردازیم. 


در این مطلب می‌خوانید:

 • علت سکسکه جنین در رحم مادر
 • فرق سکسکه جنین با لگد زدن
 • زمان شروع سکسکه جنین
 • آیا مادر باید نگران سکسکه کردن جنین خود باشد؟
 • متوقف کردن سکسکه جنین

علت سکسکه جنین در رحم مادر چیست؟

جنین در شکم مادر در طول زمان بارداری با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شود. هر مرحله، او را برای زنده ماندن در دنیای واقعی آماده‌تر می‌کند. از جمله‌ی این موارد حرکات جنین و عواملی است که باعث این حرکات می‌شوند. زنان باردار معمولا بین هفته‌های ۱۶ الی ۲۰ و یا حتی کمی زودتر یا دیرتر متوجه حرکت جنین در رحم‌شان می‌شوند. عواملی مانند موقعیت قرارگیری جفت می‌تواند نقش زیادی برای درک حرکات جنین داشته باشند. همچنین وزن مادر نیز برای فهمیدن حرکات جنین موثر است؛ به صورتی که اگر مادر وزن کمتری در محدوده‌ی شکم خود حمل کند، زودتر متوجه حرکات جنین می‌شود. به طور میانگین زنان باردار بین هفته‌های ۱۳ تا ۲۵ متوجه حرکات جنین می‌شوند که این حرکات ابتدا با ضربه‌های خیلی کوچک و یا احساسی شبیه آماده شدن پاپ‌کورن در شکم شروع می‌شود و در انتها به لگد زدن و غلت خوردن می‌انجامد. گاهی این حرکات ریتمیک‌تر می‌شود به طوری که در برخی موارد مادر احساس می‌کند دچار اسپاسم عضلانی شده است. این مورد مربوط به سکسکه‌ی جنین است.

پزشکان به طور قطعی دلیل سکسکه جنین را کشف نکرده‌اند. بعضی از جنین‌ها روزانه چندین بار دچار سکسکه می‌شوند. البته همه جنین‌ها دچار سکسکه نمی‌شوند. علت سکسکه به خوبی درک نشده؛ همان‌گونه که دلیل سکسکه در کودکان و بزرگسالان نیز به طور قطعی کشف نشده است. یک نظریه این است که سکسکه جنین در بلوغ ریه نقش دارد، اما این نظریه اثبات نشده است. به طور کلی، خبر خوب این است که در بیشتر موارد، این رفلکس طبیعی و فقط بخشی از بارداری است.

 

 

فرق سکسکه جنین با لگد زدن چیست؟

حرکت دادن مادر بهترین راهی است که می‌توان مشخص کرد جنین دچار سکسکه است یا لگد می‌زند. گاهی، اگر مادر در پوزیشن ناراحتی قرار بگیرد، یا چیز سرد، گرم یا شیرینی بخورد، ممکن است حواس جنین تحریک شود و تکان بخورد.

به عنوان یک زن باردار ممکن است این حرکات را در قسمت‌های مختلف شکم خود (بالا و پایین، یک طرف به سمت دیگر) احساس کنید که در صورت تغییر حالت و پوزیشن متوقف می‌شوند. این‌ها احتمالاً فقط لگد هستند. اگر آرام و راحت نشسته‌اید و احساس پیچش یا ضربان تند در ناحیه شکم خود می‌کنید، ممکن است این سکسکه‌های کودک باشد. پس از مدتی، شما کاملا متوجه تفاوت این حرکات ناشی از سکسکه خواهید شد.

 

فرق سکسکه جنین با لگد زدن چیست؟

 

چه زمانی جنین شروع به سکسکه می‌کند؟

زنان باردار ممکن است در سه ماهه دوم یا سوم خود متوجه سکسکه جنین شوند. بسیاری از مادران در ششمین ماه بارداری این “حرکات تند و زننده” را احساس می‌کنند؛ اما مانند دیگر حرکات جنین، هر زنی در زمان متفاوتی می‌تواند آن را احساس کند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که سکسکه جنین به طور کلی علامت خوبی محسوب می‌شود. 

 

 

آیا مادر باید نگران سکسکه کردن جنین خود باشد؟

حتی اگر درک دلیل این که برخی از مادران چرا سکسکه جنین خود را حس می‌کنند، دشوار باشد، این امر یک نشانه‌ی خوب و یک بخش طبیعی از بارداری محسوب می‌شود؛ اما در برخی موارد نیز سکسکه جنین ممکن است نشانه‌ی مشکلی برای بارداری یا جنین باشد. هر چند بعد از هفته ۳۲ بارداری، هر روز کمتر انتظار سکسکه جنین را می‌توان داشت. اگر جنین شما بعد از این زمان نیز هر روز دچار سکسکه‌های با مدت زمانی بیش از ۱۵ دقیقه شد، یا اگر در طول روز بیش از ۳ مرتبه سکسکه کرد، می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید. سکسکه مکرر ممکن است نشانه‌ی این باشد که بند ناف فشرده یا کشیده شده باشد. در این شرایط ممکن است خون و اکسیژن به جنین به مقدار کم برسد یا کلا متوقف شود. بند ناف کشیده یا فشرده شده می‌تواند منجر به علائم زیر شود:

 • کند شدن ضربان قلب کودک
 • افت فشار خون کودک 
 • تشکیل CO۲ (دی اکسید کربن) در خون کودک
 • ضربه مغزی
 • زایمان

شواهد بیشتری لازم است تا مطمئن شوید که افزایش مدت زمان سکسکه جنین در اواخر بارداری باعث نگرانی می‌شود. با این حال، گزارشی در مورد بند ناف بر روی مورد گوسفند، نشان می‌دهد سکسکه جنین ممکن است هنگام فشرده شدن بند ناف رخ دهد. زنی که نگران سکسکه جنین است باید با پزشک خود تماس بگیرد. پزشک با اطمینان دادن از سلامتی کودک می‌تواند ذهن مادر را آرام کند. اگر مشکل بند ناف نیز وجود داشته باشد، پزشک می‌تواند در مورد اقداماتی برای رفع فشار از روی بند ناف مشاوره دهد.

تعداد ضربات را بشمارید!

با گذشت هفته‌ها کودک شما بسیار حرکت خواهد کرد. ممکن است نگران این حرکات باشید یا حتی احساس ناراحتی کنید. به همین دلیل، ایده‌ی خوبی است که ضربات در اواخر بارداری را بشماریم. توجه به حرکات جنین می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید حال کودکتان چطور است. به روش زیر ضربات جنین را بشمارید:
 • با شروع سه ماهه سوم خود (یا زودتر، اگر حاملگی پرخطر دارید)، وقت بگذارید تا حساب کنید چه مدت طول می‌کشد تا کودک شما ۱۰ حرکت از جمله لگد، ضربات دست یا انگشت پا انجام دهد. 
 • یک نوزاد سالم معمولاً در یک دوره دو ساعته بار‌ها و بار‌ها حرکت می‌کند.
 • این روند را هر روز و ترجیحاً در همان زمان روز قبل تکرار کنید.
 • بچه خیلی حرکت نمی‌کند؟ سعی کنید یک لیوان آب سرد بنوشید یا یک میان وعده کوچک میل کنید. همچنین می‌توانید سعی کنید به آرامی روی شکم خود فشار وارد کنید تا او را بیدار کنید.
بیشتر خانم‌ها فقط در طی ۳۰ دقیقه می‌توانند ۱۰ حرکت را احساس کنند. برای اطمینان بیشتر باز هم تا دو ساعت به خودتان فرصت دهید. اگر کودکتان حرکت نکرد یا در طول یک روز متوجه حرکات خیلی زیاد شدید با پزشک خود تماس بگیرید. 
 
ایا مادر باید نگران سکسکه جنین خود باشد؟
 

 

چگونه سکسکه جنین را متوقف کنیم؟

سکسکه جنین دردناک نیست، اما نباید بیشتر از ۱۵ دقیقه نیز طول بکشد. حرکات ناشی از سکسکه می‌تواند ناراحت کننده باشد و آسودگی یا حتی خوابیدن را برای زنان باردار دشوار کند. بنابراین برای کاهش حرکات جنین پیشنهاد می‌کنیم به عنوان یک مادر باردار کارهای زیر را انجام دهید:

 • بر روی سمت چپ بدن دراز بکشید.
 • برای کاهش فشار از روی ستون فقرات از یک بالشت استفاده کنید. 
 • رژیم غذایی سالم و متنوع داشته باشید.
 • ورزش کنید تا جایی که برای جنین و خودتان خطری نداشته باشد.
 • با زیاد آب نوشیدن، آب بدنتان را تامین کنید.
 • عادت خوابتان را منظم کنید و در صورت امکان در طول روز هم بخوابید.

 

 

جمع‌بندی

در بیشتر موارد، سکسکه جنین چیزی نگران کننده نیست. اما اگر دلیلی وجود دارد که مادر نگران سکسکه جنین باشد، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرد تا اطمینان حاصل کند که هیچ مشکلی وجود ندارد یا در صورت وجود مشکل، سریعا آن را برطرف کند. زنان باردار باید از حرکات جنین خود آگاه باشند که هر حرکتی ناشی از چه چیزی است؛ بنابراین بهتر است به آن‌ها توجه کنند و از تغییرات آن‌ها آگاه باشند، چرا که این حرکات نشان‌دهنده‌ی رشد جنین است. همچنین در صورتی که به طبیعی بودن این حرکات مشکوک شدند سریعا وضعیت خود را با پزشک در میان بگذارند.

اگر خودتان نیز به سکسکه دچار شده‌اید و نیاز به راهنمایی بیشتر دارید پیشنهاد می‌کنیم مطلب علت اصلی سکسکه چیست و چگونه درمان می‌شود؟ را مطالعه کنید. آیا شما تجربه‌ای در زمینه سکسکه جنین در زمان بارداری خود داشته‌اید؟ لطفا نظرات و پرسش‌های خود را با ما و دیگر مخاطبان بیا نی نی در میان بگذارید. 

 

برگرفته از: healthline، medicalnewstoday


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *