1403/04/27

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

مضرات و عوارض جدی نخوردن صبحانه کودکان و دانش آموزان

مضرات و عوارض جدی نخوردن صبحانه کودکان و دانش آموزان

نخوردن صبحانه کودکان

وقتی بچه ها صبحانه نمی خورند، چه اتفاقی می افتد؟

صبحانه از سری مهم ترین وعده های غذایی در طی شبانه روز است که خوردن آن نه تنها برای کودکان بلکه برای تمام سنین امر بسیار مفید و ضروری است، انتخاب و همچنین خوردن غذا ارتباط بسیاری با وضعیت روحی و جسمی کودک دارد. چند بار شنیده اید که صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز است؟ نخوردن صبحانه کودکان را ضعیف می کند.

شواهد قاطعی وجود دارد که نشان می دهند این موضوع به ویژه برای کودکان مهم است.نشان داده شده است که خوردن صبحانه باعث بهبود رفتار کودکان در مدرسه می شود و الگوهای تغذیه ضعیف می تواند رشد و پیشرفت نوجوانان را مختل کند.

به عبارت ساده تر یک صبحانه با کیفیت خوب، به تامین انرژی برای افراد جوان با انرژی که برای روز نیاز دارند و مواد مغذی لازم برای رشد و توسعه کمک می کند.

صبحانه کودک

نخوردن صبحانه چه تاثیری روی کودکان می گذارد؟ 

عوارض و آثار مخرب نخوردن صبحانه در کودکان

سوخت روز مدرسه:

در کوتاه مدت خوردن یک صبحانه با کیفیت خوب می تواند احساس هشیاری و انگیزه برای یادگیری را افزایش دهد. مصرف صبحانه به دلیل افزایش سوخت و ساز بدن در هنگام صبح، برای کودکان اهمیت فراوان دارد.

از طرف دیگر تحقیقات زیادی نشان می دهند که صرف صبحانه باعث افزایش قدرت یادگیری و ایجاد تمرکز بیشتر در کودکان می شود.

چنانچه در این بخش از بیا نی نی می خوانید اطلاعات ثبت شده در منابع تغذیه ای نشان می دهد، کودکانی که ۲۰ دقیقه قبل از آغاز کلاس، صبحانه میل می کنند، نسبت به گروهی که یک ساعت قبل، صبحانه مصرف کرده اند تمرکز بهتر و نمرات بالاتری دارند.

صبحانه خوردن

خطرات نخوردن صبحانه در کودکان

نخوردن صبحانه با کودکان چه می کند؟

گردش خون بالای کودکان و میزان رشد سریع به این معنی است که آن ها به تغذیه بهینه نیاز دارند.آن ها تقاضاهای بالاتری در ذخایر گلیکوژن (یا انرژی) خود در طول شب دارند و چون عموماً بیشتر از بزرگسالان می خوابند، کودکان زمان “روزه” (زمان طولانی تر بدون غذا) دارند.

بنابراین خوردن یک صبحانه مغذی به خصوص برای به دست آوردن سوخت برای اکسیداسیون گلوکز، مهم است.

وقتی میزان گلوکز خون پایین باشد، هورمون ها از قبیل آدرنالین و کلسترول آزاد می شوند که می تواند موجب تحریک احساسات و عصبانیت شوند. این کار می تواند بر تحریک پذیری یک کودک تاثیر بگذارد و حتی ممکن است باعث طغیان مخرب او شود. کودکانی که صبحانه نمی خورند، برای نرفتن به مدرسه بیشتر تلاش و مبارزه می کنند و اغلب میلی به حضور سرکلاس درس ندارند.

صبحانه خوردن بچه ها

تاثیرات منفی نخوردن صبحانه در کودکان 

تاثیرات خوردن و نخوردن صبحانه به مدت طولانی در کودکان

تاثیرات بلند مدت خوردن و نخوردن صبحانه کودکان:

خوردن یک صبحانه خوب می تواند منجر به عملکرد تحصیلی بهتر و لذت بالاتر از مدرسه شود.همچنین، کودکانی که به طور منظم از صبحانه صرف نظر می کنند، به احتمال زیاد در کلاس اختلال ایجاد می کنند و یا از مدرسه غایب می شوند.

خوردن مداوم صبحانه می تواند منجر به یادگیری کودکان در ارتباط با احساسات خوب بودن با احساس گرسنگی کم تر شود.در دراز مدت صبحانه خوردن بر سلامتی کودک تاثیر می گذارد، که به نوبه خود تاثیر مثبتی بر عملکرد مغز خواهد داشت.

فایده صبحانه

تاثیر نخوردن صبحانه بر عملکرد کودکان

خوردن و نخوردن صبحانه کودکان چه تاثیری روی بدن دارد؟

تحقیقات نشان داده اند که یک برنامه ی غذایی خوب می تواند منجر به عملکرد بهبود یافته شود.اگر کودکان از خوردن صبحانه صرف نظر کنند، رسیدن به این هدف بسیار سخت تر خواهد بود.

خوردن یک صبحانه با طیف وسیعی از گروه های غذایی با سلامت روانی بهتر در جوانان ارتباط دارد همچنین یک ارتباط با سلامت ذهنی و یک صبحانه با کیفیت خوب وجود دارد. غذاهایی مانند شیر، صبحانه مفصل و نان منابع خوبی از مواد مغذی هستند که بر عملکرد مغز تاثیر می گذارند.

صبحانه کامل

نخوردن صبحانه کودکان و تغذیه سالم

همه چیز درباره آثار نخوردن صبحانه کودکان

تحقیقات نشان داده است که خوردن صبحانه با انواع گروه های غذایی که جذب ویتامین و مواد معدنی در آغاز روز را افزایش می دهد، می تواند منجر به سلامت روانی بهتر در نوجوانان شود. 

کودکانی که از صبحانه صرف نظر می کنند، به احتمال زیاد به سمت خوردن میان وعده می روند. میان وعده های غذایی روزانه بین وعده های اصلی غذایی به میزان یک چهارم میزان انرژی روزانه را فراهم می کند.

از آنجا که میان وعده ها اغلب باعث اضافه وزن و چاقی کودک می شوند، آموزش کودکان به یک روتین صبحانه خوب در آغاز روز ضروری است.

نقش والدین در صبحانه

نخوردن صبحانه کودکان و آموزش های لازم 

این کافی نیست که بچه ها صبحانه بخورند:

طفره رفتن از خوردن صبحانه در میان نوجوانان و بزرگسالان در کشورهای غربی معمول است.

دختران نوجوان کمتر احتمال دارد صبح ها غذا بخورند.

مطالعه ای در حدود ۱۰.۰۰۰ کودک و جوانان نشان داد که حدود ۲۰ درصد از کودکان و بیش از ۳۱ درصد از نوجوانان به طور منظم از خوردن صبحانه طفره می روند.

دلایل ارایه شده برای خوردن صبحانه معمولاً مدیریت زمان ضعیف و فقدان اشتها هستند اما این مساله به تاثیر والدین هم مرتبط است:اینکه پدر و مادر چه کاری انجام می دهند و چه صبحانه ای می خورند، تاثیری بر روی فرزندانشان خواهند داشت.

بی اشتهایی صبح

نخوردن صبحانه کودکان به تقلید از والدین 

علت نخوردن صبحانه در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان

سلامتی – سازش رفتار و سبک زندگی ناسالم نیز با صبحانه نخوردن در میان جوانان در ارتباط است.

سیگار کشیدن، مصرف الکل و کافئین زیاد در بین افرادی وجود دارد که به ندرت صبحانه می خورند.

دلیل بی میلی کودک

علت صبحانه نخوردن کودکان چیست؟ 

در این مورد چه کار می توانیم انجام دهیم؟

با توجه به اهمیت خوردن صبحانه خوب و ارتباط با هوشیاری ذهنی در بین کودکان، باشگاه های صبحانه در مدارس ابتدایی به طور فزاینده ای طبیعی می شوند. بررسی تاثیر برنامه های تغذیه ای مدرسه نشان داده است که بسیاری از برنامه ها برای رفع کمبودهای تغذیه ای در دانش آموزان انجام شده است.

برنامه های آموزشی مدرسه جدید نیستند و به اواخر دهه ۱۹۷۰ برمیگردد.باشگاه ” صلیب سرخ ” در تلاش برای مبارزه با ناامنی غذایی و مضرات در مناطق کم درآمد توسعه یافته است.

برنامه غذایی

نخوردن صبحانه کودکان و تشویق کردن آن ها به خوردن

نخوردن صبحانه چه عوارضی برای کودکان دارد؟

برنامه هایی مانند این به جوامع محلی کمک می کند تا برنامه های مربوط به صبحانه را توسعه دهند که متناسب با نیازهای مدارس است اما شواهد کمی مبنی بر اینکه باشگاه های بزرگ صبحانه در افزایش مصرف صبحانه کودکان چه می کنند, وجود دارد و برخی محققان اظهار می کنند که شواهد کافی مبنیبر مزایای خوردن صبحانه بر روی عملکرد شناختی یا آکادمیک وجود ندارد.

آن ها می گویند که برنامه های صبحانه مدرسه نباید به عنوان استدلالی برای تقویت عملکرد مدرسه مورد استفاده قرار گیرند.

تاثیرات صبحانه

مضرات نخوردن صبحانه برای کودکان 

نخوردن صبحانه چه بلایی سر کودکان می آورد؟

عادات غذایی که در نوجوانی شکل می گیرند تا بزرگسالی هم ادامه می یابند بنابراین, الگوهای غذایی ضعیف در بین جوانان پیامدهای مهمی برای سلامت و رفاه زندگی آنها دارند. ادامه تحصیل در مورد اهمیت خوردن صبحانه خوراکی برای کودکان, نوجوانان و والدین ضروری است.

از آنجا که تاثیرات والدین می تواند مشخص کند که آیا کودکان و نوجوانان صبحانه می خورند یا خیر, والدین را به خوردن صبحانه به طور منظم تشویق کنید. 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *