بیا نی نی/ ازدواج علاوه بر تمامم شیرینها و روابط عاطفی عاشقانه ، کوله باری از مسئولیتها و مشکلات را به همراه دارد.مشکلاتی از قبیل داشتن اختلاف نظر در مورد مسئولیتهای خانوادگی ، روابط خانوادگی ، مرتب کردن منزل و خیلی از مسائل دیگر.اما در کنار همه این مشکلات اگر روزی متوجه شوید که همسرتان دچار اختلال وسواس فکری است چه می کنید؟

در جلسه خواستگاری علاوه بر معیارهای مختلفی که برای خود در نظر دارید باید خواستگار خود را از لحاظ وسواس رفتارشناسی کنید.چرا که ازدواج با فردی که از اختلال وسواس رنج می برد کار آسانی نیست و زندگی مشترک شما با مشکل مواجه خواهد شد.

اینجاست که روانشناسان میگویند پیش از ازدواج با افراد مشکوک به این وضعیت بهتر است از خود بپرسید :
چه نوع رفتارهایی می توانند خبر از وسواسی بودن همسر آینده تان به شما بدهند و علائم این نوع رفتار چگونه اند! آیا نامزد شما هم مدام به اطراف خود دقت کرده و مدتها به آن فکر می کند؟ و یا حساسیت زیادی به اطراف و تمیزی خود دارد؟

زندگی فست فودی و وسواس؟
در دنیای پیشرفته امروزی دهم های ثانیه هم اهمیت دارند. به وجود آمدن فست فودهای بیشمار در زندگی های روزمره یادآوری می کنند که انسانها برای هیچ کاری وقت کافی ندارد حتی برای رساندن آب و غذا به خود. در چنین شرایطی فرد وسواسی با خود درگیر است.
او تمایل دارد تا برای بار هزارم دست هایش را آب بکشد، جانماندن کلید خانه را بررسی کند؛ پول های کیفش را از تراول تا سکه های صد تومانی مرتب کند، بارها و بارها روی میز و وسایل آشپزخانه دستمال بکشد و دهها مورد دیگر.
در بسیاری از مواقع رفتارهای وقت گیر و تشریفاتی او باعث می شود تا از اصل مطلب جا بماند.ساعت کاری شروع شده ولی او هنوز در حمام است، چیزی به کنکور نمانده که دارد رنگ خودکارهایش را ست می کند. مشکل بزرگ افراد مبتلا به وسواس، وقت کشی در دنیایی است که کسی وقت ندارد و تمام تمرکز فرد وسواسی روی تمیزی و تکرار باشد و وقت و تمرکز کافی برای برای کارهای مهم تر ندارد.

با دست و روی شسته به سراغ من بیایید
افراد دچار وسواس فکری اغلب اطرافیان خود را وادار به انجام کارهایی که انجام دادن آنها را واجب می داند کرده و با دقت ها و سختگیری های بیش از حد خود باعث آزار دیگران می شوند. برای وارد شدن به خانه باید در آستانه در ایستاده تا مجوز ورود صادر شود .
مهمانان باید به صف بایستند؛ کفش های شان را از پا خارج کنند و با احتیاط دمپایی رو فرشی هایی تمیز از نظر صاحبخانه را بپوشند.پس از ورود به خانه باید همه با صابون دست های شان را بشویند و مواظب باشند مبادا یک قطره آب از دست ها روی موزاییک کف دستشویی بریزد و جایی را خیس کند.
این سلسله مراتب خسته کننده باعث می شود که فرد وسواسی در روابط خانوادگی و اجتماعی اش دچار مشکل شود و خیلی از دوستان، عطای دیدار با او را به لقایش ببخشند. پس اگر فردی اجتماعی هستید با وسواسی ها دچار مشکل خواهید شد.

وسواس لیز
برخی از افراد وسواسی به خیسی و کثیف بودن و آلودگی به شدت حساس هستند. به طور مثال نامزد خود را در حالی می بینید که در حد کنده شدن پوست دست هایش آنها را با صابون بارها می شوید؛ کیف دستی، مداد و خودکار و کلید را هم شاید بشوید.
از همه چیز چندشش می شود حتی از ترشحات بدن خودش. حمام رفتنش به اندازه انجام دقیق ترین کارها وقت و حوصله می برد. به طور دائم در حال شست وشو و غسل دادن است. اگر به هر دلیلی لباسش کثیف یا نجس شود فرد وسواسی یک لحظه تا برطرف شدن این مشکل آرام نمی گیرد.
اضطراب می گیرد و به همین دلیل نمی تواند تا زمان پیدا شدن آب از هیچ چیز دیگری لذت ببرد حتی سفر. در این نوع وسواس، فرد بدون دستکش به دستگیره ها دست نمی زند اگر هم بزند حتما آستینش را حائل می کند! از دست شویی رفتن به دلیل احتمال نجس شدن اجتناب می کند. از خیس شدن بیزار است و چه بسا تا آخر عمرش پای خود را در استخر نگذارد.

مسوولیت شما با من
در شرایطی که عدم مسوولیت پذیری افراد یکی از معضلات جامعه است، فرد وسواسی تعهد و مسوولیت پذیری افراطی دارد. ترس از اتفاقات فاجعه آمیز به طور بیمارگونه ای او را وادار به کنترل و بررسی همه چیز می کند.
مثلا همانطور که در بیا نی نی گفته ایم از ترس آتش سوزی شیرگاز را بارها می بندد و بسته بودنش را کنترل می کند.قفل در خانه را از ترس دزد بارها کنترل می کند . گزارش کاری خود را صد بار می خواند تا غلط املایی و انشایی نداشته باشد. به طور کلی وجود ترس و اضطراب از وقوع فاجعه در ذهن این افراد باعث می شود تا به شدت کنترل گر شوند.

مبادا مرتکب قتل شوم !
در ذهن افراد دچار اختلال وسواس فکری یا OCD بدون اینکه بخواهند افکار مزاحمی شکل می گیرد .به طور مثال گاهی دارای افکار خشونت آمیز هستند و فکر می کنند مبادا کسی را با چاقو بکشند؛ این فکر، ناخودآگاه آنقدر ادامه پیدا می کند که فرد وسواسی برای جلوگیری از قتل و کشتن اشخاص غریبه یا خودی، نه تنها دیگر به چاقو دست نمی زند، هر چه چاقو و قیچی و وسیله تیز باشد، از خود دور می کند.

تابلو را نیم میلی متر بچرخان به طرف راست
به نظر نامزد وسواسی شما هر چیزی باید در جای خود قرار بگیرد . گلدان باید در مرکز میز گذاشته شود.تابلو اگر چند میلی متر کج باشد باید آن را صاف کند.اگر بی خیال چای تان را می خورید یک دفعه فریاد کشیده و بگوید :حواستو جمع کن، لیوانو گذاشتی روی میز، بذار تو زیر لیوانی، زیاد تعجب نکنید. وسواس در مرتب کردن همه چیز و تقارن داشتن وسایل و ابزار، نوع شناخته شده ای از وسواس فکری است.آنها به طور افراطی به جزییات توجه می کنند.

خرافاتی بودن افراد وسواسی
مثلا می گویند اگر جمله خاصی را روز چهارشنبه بارها نخوانیم و در آب فوت نکنیم زلزله می آید؛اگر به تعداد فرد فلان کار را انجام دهیم، بد یمن است اما اگر زوج باشد بی خطر می شود.
اگر موقع بیرون رفتن از خانه سه باربه تخته نزنیم حتما تصادف می کنیم؛ اینها بخشی از تکرار رفتار های یک فرد وسواسی است که کاملا خرافی بوده و هیچ ریشه عقلی و منطقی ندارد .اما عمیقا به آنها باور داشته و در صورت انجام ندادن آنها عصبی می شود.رفتارهای از این قبیل در نامزد شما زنگ خطری برای شماست و حتما باید برای درمانش اقدام کرد.

رابطه زناشویی با فرد وسواسی
افراد وسواسی که به آلودگی و نجاست بسیار حساسیت دارند اغلب از داشتن رابطه جنسی فراری هستند و حتی ممکن است به نظرشان منزجرکننده بیاید.اینگونه افراد تا وقتی بدنشان تمیز نباشد یک لحظه آرامش احتکار ،خدمت به زباله و بازیافت
به اعتقاد این افراد مبادا روزگار قحطی بیاید و دیگر چیزی پیدا نشود تا آنها بخورند .همین ترس و اضطراب باعث می شود تا برخی از مواد غذایی را احتکار کنند و مقداری خوراکی هم همیشه در گوشه ای پنهان دارد. این دسته از افراد اغلب چیزهای بی ارزشی را که شاید هیچ وقت به درد هم نخورد نگه می دارند.
به طور مثال می بینید هر چه سطل ماست و ظرف یکبار مصرف گوشت و مرغ در دسترس دارد، می شوید و نگه میدارد. افراد واسواسی دارای افکار ناخودآگاهی هستند که اضطراب از دست دادن پول روز مبادا را همیشه به همراه دارند. چنین کسانی قطعا در جریان رابطه جنسی به اضطراب خواهند افتاد.

وسواس سلامت
وحشت از بیمار شدن برای افراد وسواسی بزرگترین معضل زندگی است.این افراد تا جای ممکن مراقب سلامت خود هستند و اخبار پزشکی را ازطریق اینترنت یا مجله های سلامت سایه به سایه تعقیب می کنند.
برخی دیگر هم روی مصرف مواد غذایی خاصی بیش از حد حساس هستند ؛ به طور مثال آنقدر از مسمومیت با کنسروها می ترسند که حتی نمی توانند از رب استفاده کنند یا اینکه از لامپ کم مصرف و سرطان زا بودنش هراس جدی دارند.
اینگونه افراد آزمایش های مختلفی را برای کنترل میزان سلامتی شان به طور منظم انجام می دهند؛ به خصوص در مورد بیماری های خطرناکی مثل ایدز و سرطان پیگیرتر هستند و با هر روشیی اطلاعات خود را به روز می کنند و سلامتی خود را به طور مداوم محک می زنند. وسواس سلامت با یک ترس جدی همراه است و آرامش را در زمان سلامتی هم از شخص سلب می کند.

آزمون سخت شک و یقین
اختلال وسواس فکری افراد را مانند هر اختلال دیگری باید با توجه و دقت به نشانه هایش شناخت و پیگیری کرد. این بیماری به ظاهر ساده می تواند در طول زمان، زندگی شخص و همسرش را فلج کند و همه چیز را تحت تاثیر خود قرار دهد .اما خبر خوشحال کننده این است که وسواس با همه بدقلقی های خود در صورت مراجعه به موقع،به روان درمانی و دارو خوب جواب می دهد.
پس اگر نامزد وسواسی شما بخواهد بیماری خود را درمان کند،مانند یک دوست خوب در کنارش بمانید و شاهد بهبودی هر روزه ی او باشید.اما اگر بیماری خود را انکار کرده و در پی درمان و معالجه آن نباشد بهتر است تردید در ازدواج با او را کنار گذاشته و بیشتر فکر کنید.

اگر پذیرفته اید که با یک فرد وسواسی ازدواج کنید باید بدانید که :

تمیز باشید
آشنایی با انواع اختلالات و وسواس ها بسیار مهم است افرادی که اختلال وسواس پیدا کرده اند موجب آزار اطرافیان خود بالاخص همسرشان هستند البته قصد آزار آنها را ندارند ولی معتقد هستند یکسری کارها بسیار ضروری اند و باید انجام شوند.
به عنوان مثال مواقعی که مهمان به خانه می آید از به صف و مرتب منتظر ماندن تا جفت شدن کفش ها به طور قرینه و دیگر اقدامات اجباری از گزینه های مورد انتظار فرد وسواسی است.چنانچه شخصیت اجتماعی دارید و اهل رفت و آمد هستید زندگی و کنار آمدن با چنین فردی برایتان مشکل ساز خواهد بود بنابراین در تشخیص وسواس و راه های درمان این دست اشخاص کوتاهی نکنید.

افراط در مسئولیت پذیری افراد وسواسی
این افراد بسیار مسئولیت پذیر و متعهد می باشند و به شکل بیمارگونه ای همه چیز را تحت کنترل خود در آورده اند چرا که از بروز وقایع ناگوار ترس بسیار شدیدی دارند.
چک کردن قفل درب خانه از ترس دزدها و یا چک کردن شیرهای گاز از ترس آتش سوزی از جمله کارهایی است که فرد وسواسی بارها آن را تکرار میکند تا اطمینان قلبی پیدا کند اما با این حال باز هم فکر و ذهنش درگیر آن موارد است.
جالب است بدانید این افراد در بعضی موارد که به حالت اختلال وسواسی جبری می رسند تمایل به بالاترین سطح از کمال گرایی پیدا میکنند بخاطر همین است که دیگران را وادار به انجام یک سری کار ها کرده و همه چیز را تحت کنترل خود در می آورند.

رابطه جنسی با فرد وسواسی
چنانچه در زندگی خود به روابط زناشویی و رابطه جنسی اهمیت بسیار زیادی قائل هستید کنار آمدن با یک فرد وسواسی برایتان دشوار خواهد شد و باید بدانید این دست افراد که حساسیت بالایی به آلودگی و نجاست دارند رابطه جنسی موفقی با شما نخواهند داشت و این را متذکر میشویم که این رفتارها دست خودشان نیست و به نوعی ناخواسته درگیر این اختلال شده اند آنها تا زمانی که آلودگی را از بدن خود پاک نکنند ناآرام هستند بنابراین چنین شخصی قطعا در رابطه جنسی خود دچار استرس و تنش خواهد شد تا جایی که حتی از ترشحات بدن خود هم چندش دارد و مدام به فکر این است که هر چه سریع تر رابطه را تمام کرده و به حمام برود.
ویژگی بارزی که در این افراد بیشتر دیده می شود حساسیت بیش از حد به کثیفی، خیسی و آلودگی می باشد و ترس شدیدی از بیمار شدن دارند.این افراد مدام در حال شستشوی دست هایشان هستند حتی اگر ببینید که پوست دستشان کنده شده اما باز این کار را تکرار میکنند.
شستشوی مداد ها و خودکارها، حمام کردن با تایم های طولانی و غسل دادن های مکرر از جمله عجیب ترین کارهایی است که افراد وسواسی انجام میدهند.چنانچه با یک فرد وسواسی مسافرت رفتید سفر لذت بخشی را تجربه نخواهید کرد چرا که در بدترین شرایط شما را وادار به این میکند که به دنبال آب بگردید تا او دست هایش را بشوید.