1403/05/02

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

چند جمله جادویی برای آرام شدن کودک عصبانی تان

چند جمله جادویی برای آرام شدن کودک عصبانی تان

کودک عصبی

بهترین شیوه و جملات برای آرام شدن کودک عصبی و خشمگین

فرقی ندارد که کودک شما درون ریز است و از درون حرص می خورد یا این که شبیه یک آتشفشان فوران می کند؛ در هر صورت همه کودکان باید یاد بگیرند که خشم خود را مدیریت کنند و شما هم به عنوان والدین باید مهارت هایی را یاد بگیرید که باعث می شود کودک عصبی ‌تان آرام‌تر باشد. در این قسمت از خانواده پلاس بیا نی نی جملاتی را به شما خواهیم گفت که کمک می‌ کند تا کودک خود را آرام کنید.

من اینجام، تو رو دوست دارم و تو در امنیت هستی

به جای این که به او بگویید، بس کن، اطمینان دهید که در کنارش هستید تا هیچ حس استرسی نداشته باشد‌. در واقع وقتی که کودکان در حالت خشم یا وحشت هستند، اغلب بدن آنها یک واکنش استرس را تجربه می کند که به موجب آن به معنای واقعی کلمه احساس نا امنی خواهند کرد.

صحبت با کودک

احساس می کنم دوست نداری با اسباب بازی هایت بازی کنی

به او بگویید:وقتی که اسباب بازی هایت را پرت می کنی، احساس می کنم که دوست نداری با آنها بازی کنی. گفتن این عبارت کودک تان را آرام می‌ کند؛ پس سعی کنید از جمله “وسایلت را پرت نکن”، استفاده نکنید. اگر چیزی که در قسمت تیتر گفتیم را جایگزین کنید، یعنی با کودک ارتباط برقرار کرده اید و او هم راحت‌ تر در مورد احساسش صحبت یا عمل می کند.

اشکالی نداره، این احساسات هم از بین میره

به او بگویید:آدم بزرگ ها هم گاهی اوقات احساسات بزرگی دارند. اشکالی نداره، این احساسات هم از بین میره.

به جای اینکه به کودک خود بگویید، بچه هایی که بزرگ شدند این کار را نمی کنند، بهتر است با او صادق باشید. هر چقدر بزرگتر شود، بیشتر از قبل عصبی خواهد شد و مشکلاتش بیشتر هستند؛ پس احساسات او را بپذیرید.

من هم مثل تو گاهی اوقات عصبانی میشم

به او بگویید:من هم مثل تو گاهی اوقات عصبانی میشم. بیا از این گریه عصبانیت برای خالی کردن خشم مان استفاده کنیم. به جای این که به او بگویید، عصبانی نشو، با بیان این جمله به او نشان دهید که می تواند از آسیب به خودش جلوگیری کند و خود را تخلیه کند.

می‌دانم که عصبانی هستی

به او بگویید:می‌دانم که عصبانی هستی؛ اما اجازه نمی دهم که به خودت و دیگران صدمه بزنی. به جای اینکه فقط سر او داد بزنید و بگویید به کسی آسیب نزن، بهتر است که اول او را به آرامش دعوت کنید که در وهله اول؛ نشان می‌ دهد احساساتش را درک می‌ کنید؛ بعد او را از کسی که با آن درگیر شده است، جدا کنید.

کودک عصبانی

تو یه مقدار سرسختی، پس بیا با هم حلش کنیم

به جای اینکه به او بگویید تو خیلی سخت می گیری یا خیلی بد عمل می کنی، بهتر است به گونه ‌ای با او صحبت کنید که بداند با هم در یک تیم قرار گرفته اید و می خواهید به طور مشترک مشکل را حل کنید.

بیا کمی صبر کنیم تا با هم دیگه آروم بشیم

بدون این که به او بگویید، همه چیز را خراب کردی، بهتر است کاری کنید تا به جای حس انتقام و تنهایی؛ دوباره با شماره ارتباط بگیرد.

میخوای اول دندون های عروسکت رو مسواک بزنیم؟

به او بگویید:می خواهی اول دندان‌ های خود را مسواک بزنی یا دندان های عروسکت را؟ به جای این که به او بگویید سریع دندان هایت را مسواک بزن، بهتر است که اول این مسئولیت را در اختیارش بگذارید که مثلاً باید دندان عروسکش را مسواک کند. با انجام این کار اشتیاق را در او به وجود می آورید.

چیکار کنیم که این غذا خوشمزه بشه؟

احتمالا تا قبل از این به فرزندتان می گفتید که غذاتو بخور، در غیر این صورت باید گرسنه بخوابی؛ اما اگر جمله ای که گفتیم را بگویید، یعنی به او یک مسئولیت داده ‌اید که قرار است برای مشکلش راه حل پیدا کند و این کار؛ حس خوبی را در او به وجود می آورد.

غذا خوردن کودک

نظرت رو بگو منم کمکت میکنم

به او بگویید:خب به نظرت چه جوری این قسمت اتاق را تمیز کنیم؟ من هم کمکت می کنم. به جای اینکه به او بگویید حالم از اتاقت به هم خورد و تا زمانی که اتاقت را مرتب نکردی، نباید بیرون بیایی، سعی کنید که تمرکز خود را روی بیان مهربانانه قرار دهید و یک هدف تعیین کنید تا او بیشتر مشتاق تمیز کردن اتاقش باشد.

برای آماده شدن به چه چیزی نیاز داری؟

زمانی که می خواهید از خانه خارج شوید و او خیلی دیر کارهایش را انجام می دهد، به او نگویید که ما می رویم. به او بگویید که اگر می خواهی آماده شوی و با ما بیایی، بگو به چه چیزی نیاز داری تا کمکت کنیم.

به نظرم بیا با صدای طبیعی خودت صحبت کن

به جای این که به کودک تان بگویید ناله نکن یا فریاد نزن، بهتر است او را دعوت به آرامش کنید تا بتواند با تُن صدای معمولی خود صحبت کند.

من حرفاتو میشنوم، به نظرت می تونیم راه حلی پیدا کنیم؟

بدون این که به او مدام بگویید غر نزن، سعی کنید که در کنارش قرار بگیرید و به دنبال راه حل مشکلات بگردید. احتمالاً او هم راه حل های زیادی برای تان پیدا می کند.

کودک ناراحت

فکر کنم که دفعه اول صدای من رو نشنیدی

فکر کنم که دفعه اول صدای من را نشنیدی، پس نظرت چیه که یه بار دیگه بگم و بهم بگی که متوجه منظورم شدی یا نه؟ بدون این که به او بگویید چند بار باید یک چیز را تکرار کنم، سعی کنید با این جمله صمیمانه و قابل احترام، او را تشویق به حرف گوش کردن کنید.

یکم استراحت کنیم، دوباره صحبت میکنیم

به او بگویید:انجام این کار خیلی سخت شد، بیا به خودمون استراحت بدیم و یک ربع دیگر دوباره کارمون رو شروع کنیم. به جای اینکه به او بگویید زود ناامید نشو یا زود کلافه نشو، سعی کنید او را درک کنید و به ذهنش استراحت دهید.

بیا به یه جای خلوت بریم تا مشکل را حل کنیم

به جای این که به او بگویید تو منو خجالت زده می کنی و اعتماد به نفسش را از بین ببرید، سعی کنید که در کنارش قرار بگیرید تا بتواند راحت ‌تر مشکلش را به شما بگوید.

میای با هم شمع فوت کنیم؟

به او بگویید دلم می خواد به یاد تولدم شمع فوت کنم، میای با من همکاری کنی؟ به جای اینکه به او بگویید داد نزن یا فریاد نکش، سعی کنید او را به یک کار آرامش بخش دعوت کنید. شمع فوت کردن می‌ تواند راهی برای تنفس عمیق باشد که قطعا او را آرام می کند.

جشن تولد

چیز دیگه ای هم هست که بخوای بهم بگی؟

دلم می خواد که تو بفهمی انجام این کار درست نیست. چیز دیگه ای هم هست که بخوای بهم بگی؟ به جای اینکه بگویید من دارم باهات صحبت می کنم و بخواهید به زور با او ارتباط بگیرید، سعی کنید با جمله ای که گفتید او را به آرامش و گفتگو دعوت کنید.

بیا رنگ آمیزی کنیم

در این شرایط باید بگویید:اگر رنگ سبز علامت آرامش، رنگ زرد علامت ناامیدی و رنگ قرمز علامت عصبانیت باشد، من در رنگ زرد قرار گرفتم که در حال حرکت به سمت رنگ قرمز هستم. تو اکنون چه رنگی هستی؟ به نظرت چه کار کنیم تا به رنگ سبز نزدیک بشیم؟

این جمله می تواند عالی ترین عبارتی باشد که به فرزندتان می گویید. به او تصویری بدهید تا احساسات خود را بیان کند؛ پس به جای اینکه بگویید من خونم به جوش اومد، سعی کنید کاری کنید تا احساساتتان را درک کند.

متاسفم که اینکارو دوست نداری

به او بگویید:متاسفم که اینکارو دوست نداری. دفعه بعدی چگونه این کار را بهتر انجام دهیم؟ به جای اینکه به او بگویید عوضش نمی کنم، تمرکز خود را روی پیدا کردن یک راه حل اختصاص دهید.

بیا با هم فکری کنیم

در این شرایط باید بگویید:دارم صداتو میشنوم که میگی نه.‌ می‌دانم که این را نمی خواهی. بیا با هم فکری کنیم تا ببینیم که چگونه می توانیم این کار را متفاوت انجام دهیم. به جای اینکه به او بگویید نه نگو، سعی کنید که برایش یک راه حل پیدا کنید تا خیالش از این بابت راحت باشد.

واکنشت رو راحت بمن بگو

به او بگویید:تو واکنش‌های شدیدی برای احساسات شدید داری. اگر احساساتت شبیه به هیولا بود، چه واکنشی داشتی؟ به جای اینکه به او بگویید واکنش تند نداشته باش که معمولاً هنگام خستگی، گرسنگی و کلافگی این کار را انجام می دهد، سعی کنید که برای احساساتش یک مثال بیاورید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *