1403/05/03

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

چگونگی بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی با ۹ نکته کاربردی

چگونگی بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی با ۹ نکته کاربردی

به منظور بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی، نکاتی مثل ماساژ یا تحریک سینه می‌توانند کمک کننده باشند. شما همچنین می‌توانید از رابط سینه یا پمپ مکنده سینه استفاده کنید.

 

۹ نکته برای بیرون آوردن سینه برای شیردهی
بیا نی نی | دسته مادر و کودک – برخی از افراد دارای نوک سینه‌ی صاف، برخی دارای نوک سینه‌ی فرو رفته و برخی دیگر دارای شکلی در میان این طیف هستند. مقدار چربی در پستان، طول مجاری شیر و تراکم بافت پیوندی در زیر نوک سینه‌ها، همه در برآمدگی، فرورفتگی یا صاف و کوچک بودن نوک سینه تاثیر دارند. شکل نوک سینه‌ها همچنین ممکن است در طول بارداری تغییر کند. معمولا در طول بارداری و حدود هفته‌ی اول پس از تولد نوزاد نوک پستان بیرون می‌زند؛ بنابراین اصلا عجیب نیست اگر یک مادر نگران شیردهی با نوک سینه‌ی صاف باشد. خبر خوب این است که با کمی وقت و شکیبایی، شیردهی با نوک سینه‌ی صاف هم امکان پذیر است. در ادامه، ۱۰ نکته برای کمک به بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی آورده شده است که مطالعه‌ی آن خالی از لطف نیست.

چگونگی بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی

۱. ابتدا بدن خودتان را بشناسید!

در بسیاری از زنان، نوک سینه‌ها هنگام تحریک سفت و برآمده می‌شود. شما می‌توانید صاف یا رو به داخل بودن نوک سینه‌ی خود را بررسی کنید. اگر شما با تحریک و ماساژ دادن موفق به بیرون آوردن نوک سینه‌های خود شوید، احتمالا کودک شما نیز از پس این کار بر‌خواهدآمد. برای اینکار به ترتیب زیر عمل کنید:
۱. انگشت شست و سبابه‌ خود را روی لبه‌های هاله‌ی پستان – ناحیه‌ تیره‌تر در اطراف نوک سینه – قرار دهید.
۲. به آرامی فشار دهید.
۳. همین کار را روی سینه‌ی دیگر امتحان کنید.
۴. اگر نوک سینه‌ی شما واقعا صاف یا رو به داخل باشد، با این کار به جای بیرون آمدن در اثر فشار، داخل پستان شما جمع یا صاف می‌شود.

۲. از پمپ مکنده سینه استفاده کنید

اگر روش قبلی برای تحریک نوک سینه افاقه نکرد، شما می‌توانید از دستگاه وکیوم سینه برای ایجاد مکش استفاده کنید. این امر می‌تواند به ویژه در صورت نداشتن نوک سینه و نوک سینه‌ی فرورفته مفید باشد. البته وسایل مکش دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند برای درمان نوک پستان درونی کارساز باشند. این دستگاه‌ها، زیر لباس پوشیده می‌شوند و نوک سینه‌ی شما را به سمت بیرون می‌مکند. این کار به مرور زمان موجب شل شدن بافت نوک پستان می‌کند. در این رابطه می‌توانید با داروخانه‌ها یا پزشک خود مشورت کنید.

۳. ماساژ سینه با دست

گاهی اوقات، با زیاد شدن شیر درون سینه‌ها، پستان‌های شما ممکن است سفت شده و نوک سینه‌هایتان صاف گردند. ماساژ سینه به کمک دست، با تخلیه‌ی مقداری شیر موجب نرم شدن پستان می‌شود و به بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی کمک می‌کند تا کودک شما راحت‌تر سینه‌تان را بگیرد. در اینجا نحوه‌ی انجام این کار آورده شده ‌است:
۱. یک دست را زیر سینه قرار داده و آن را بگیرید. با انگشت اشاره و شست دست دیگر، یک «C» شکل در اطراف هاله‌ی نوک پستان – نه روی آن – بسازید.
۲. به آرامی فشار دهید و رها کنید.

۳. این کار را به صورت ریتمیک تکرار کنید و سعی کنید انگشتان روی سینه نلغزند.
۴. پیش از آنکه شیر جریان پیدا کند، احتمالا قطرات شیر پدیدار خواهند شد.
این کار را تا جایی ادامه دهید که سینه‌تان کمی نرم شود و نوک سینه بیرون بزند.

۴. عقب کشیدن بافت سینه

به عقب کشیدن بافت سینه‌ی صاف یا بدون نوک سینه، به کشیده شدن بافت سینه و در نهایت بیرون آوردن نوک سینه کمک می‌کند. حتی اگر نوک پستان شما با اینکار کاملا خارج نشود، به عقب کشیدن بافت سینه کمک می‌کند کودک بهتر نوک پستان را در دهان بگیرد. برای اینکار، هنگام شیردهی دست خود را در اطراف هاله نوک پستان قرار دهید و به آرامی سینه‌ی خود را به سمت عقب بکشید.

۵. بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی با محافظ نوک سینه

رابط سینه برای شیردهی

محافظ نوک سینه یک رابط سیلیکونی است که روی نوک سینه و هاله‌ی دور آن قرار می‌گیرد. از این وسیله به عنوان یک کمک موقتی برای بهتر گرفتن نوک سینه توسط کودک استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که استفاده از این شیلد‌ها تا حدی بحث برانگیز است، چرا که برخی شواهد نشان می‌دهند که استفاده از آن‌ها انتقال شیر را کاهش داده و ممکن است در تخلیه‌ی کامل پستان دخالت کند. برخی از متخصصان نیز نگران آن هستند که این رابط‌های سینه، ممکن است برای نوزاد اعتیاد آور باشند و کودک در آینده آن‌ها را به سینه‌ مادر ترجیح دهد. همچنین قرارگیری نادرست محافظ نوک سینه می‌تواند آسیب‌زا باشد. در نتیجه، اگر قصد استفاده از یک محافظ نوک سینه را دارید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

۶. بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی با تحریک نوک سینه

شما ممکن است با تحریک نوک پستان، موفق به بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی شوید. سعی کنید نوک سینه را به آرامی میان انگشت سبابه و شست بگیرید و آن را رول کنید یا با استفاده از یک پارچه‌ی‌تر و سرد، آن را لمس کنید. شما همچنین می‌توانید از تکنیک «هافمن» برای بیرون آوردن نوک سینه استفاده کنید که به خانم‌های دارای سینه‌ی صافه یا نوک سینه‌ی فرورفته کمک می‌کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان دادن که این روش به طور موثری نوع نوک سینه و کیفیت شیردهی را بهبود می‌بخشد.
تکنیک هافمن برای زنان با نوک سینه کوچک
برای بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی، در اینجا نحو‌ه‌ انجام تکنیک هافمن آورده شده است:
۱. انگشت سبابه و شست خود را در دو طرف نوک سینه قرار دهید.
۲. انگشتان خود را محکم به بافت سینه فشار دهید و در خلاف جهت یکدیگر و رو به بیرون، هاله‌ی دور نوک پستان را بکشید.
۳. اگر درد ندارید، این کار را هر روز صبح ۵ بار تکرار کنید.
شما همچنین می‌توانید این کار را با استفاده از انگشتان دو دست انجام دهید.

۷. سینه‌ی خود را نگه دارید

نگه داشتن پستان در حین شیردهی، می‌تواند گرفتن سینه را برای کودک آسان‌تر کند. دو روش برای اینکار وجود دارد:

اول: گرفتن به حالت «C»

گرفتن به حالت C، شما را قادر می‌سازد که حرکات پستان خود را کنترل کنید و بتوانید به راحتی نوک سینه را به سمت دهان کودک هدایت کنید. این کار همچنین به صاف کردن سینه برای جای گیری بهتر در دهان نوزد کمک می‌کند. برای انجام این کار:
۱. با انگشت شست و سبابه یک C درست کنید.
۲. دست خود را در اطراف هاله‌ی نوک پستان قرار دهید؛ به طوری که انگشت شست بالای پستان باشد و سایر انگشتان زیر سینه را بگیرند. اطمینان حاصل کنید که انگشتان شما داخل محدوده‌ تیره‌ سینه نشوند.
۳. انگشتان دست و شست را به آرامی فشار دهید تا سینه شبیه به یک ساندویچ داخل دهان کودک شود.

دوم: گرفتن به حالت «V»

برای گرفتن به حالت V، باید از انگشت اشاره و انگشت میانی خود استفاده کنید و آن‌ها را به شکل قیچی در اطراف هاله نوک سینه قرار دهید. در اینجا نحوه‌ی انجام اینکار آورده شده‌است:
۱. نوک پستان را میان دو انگشت قیچی شده‌ی خود بگیرید.
۲. انگشت شست و انگشت اشاره باید بالای سینه، و سایر نگشتان زیر آن باشند.
۳. به آرامی پستان را به سمت قفسه‌ی سینه فشار دهید تا با اینکار جریان شیر تحریک شود.
 بیرون آوردن سینه برای شیردهی

۸. پوشک کودک را بررسی کنید

با بررسی پوشک کودک می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه‌ی کافی از شیر مادر تغذیه می‌کند یا خیر. پوشک نوزاد شما باید مکررا خیس و کثیف باشد. کودکی که شیر مادر را می‌خورد، باید روزانه حدود شش بار یا بیشتر ادرار و حداقل سه بار مدفوع کند.

۹. از یک متخصص کمک بگیرید

اگر در نهایت موفق به بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی نشدید یا شیردهی برایتان دشوار یا دردناک بود، با پزشک خود صحبت کنید یا از یک مشاور شیردهی کمک بگیرید. در صورتی که روش‌های طبیعی منجر به بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی نشد، ممکن است به جراحی احتیاج باشد. دو نوع عمل جراحی برای درمان سینه‌ی صاف یا سینه‌ی فرو رفته انجام می‌گیرد. در یکی برخی از مجاری شیردهی حفظ می‌شوند و در برخی دیگر خیر. در این رابطه شما باید با پزشک خود مشورت کنید.

سخن پایانی

شیردهی با نوک سینه‌ صاف یا فرو رفته ممکن است، هرچه ممکن است برای برخی از خانم‌ها این کار دشوار باشد. شما می‌توانید تعدادی تکنیک و دستگاه را برای بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهی به کار بگیرید یا در مورد گزینه‌ی جراحی با پزشک خود مشورت کنید. در بسیاری از موارد زنانِ دارای نوک سینه‌ی صاف، بدون مشکل قادر به تغذیه کودک خود هستند.  اگر در این رابطه نگرانید، حتما از پزشک خود در رابطه با راهکار‌های ممکن سوال کنید و روش صحیح شیر دادن نوزاد را بیاموزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *