1403/05/02

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) برای کودکان

کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) برای کودکان

آشنایی با زندگی بانوی برتر اسلام، حضرت فاطمه زهرا (س) و سیره ایشان برای کودکان و نوجوانان به ویژه دختران می‌تواند بهترین الگوی رفتاری باشد. در این مطلب از بیا نی نی نمونه‌هایی از کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) برای کودکان آموزش داده شده است، تا از این طریق هرچه بیشتر کودکانمان را با آن حضرت و ائمه اطهار آشنا کنیم.

بیا نی نی | بخش مادر و کودک – حضرت فاطمه (س) پاک ترین زن دنیا بود. او در نوجوانی با بهترین مرد که حضرت علی (ع) بود ازدواج کرد و زندگی ساده و زیبایی را با هم آغاز کردند. پیامبر (ص) هم از دیدن آنها شاد و خوشحال می‌شد و خدا را شکر می‌کرد.
حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) همیشه یار و یاور پیغمبر بوده و در کنار ایشان به حمایت از او مشغول بودند. پروردگار به حضرت زهرا (س) و امام علی (ع)، چهار فرزند پاک و با ایمان داد: امام حسن (ع)، امام حسین (ع) ، حضرت زینب (س) و حضرت ام کلثوم . حضرت فاطمه (ع) و امام علی (ع) به همراه فرزندانشان اهل بیت پیامبر هستند به همین علت محبت آنها همیشه در دل‌های مسلمانان وجود دارد. 
 

نقاشی شهادت حضرت فاطمه (س)

در ادامه تعدادی کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) برای رنگ آمیزی کودکان آورده شده است. شما می‌توانید فایل را دانلود کرده و ضمن آشنایی کودک با زندگی حضرت زهرا و روز شهادت ایشان، مهارت رنگ آمیزی، شناخت رنگ‌ها، دقت و تمرکز را در کودک خود تقویت بخشید.
 

کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) برای کودکان

کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) برای کودکان
 

کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) برای کودکان

کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) برای کودکان

 

کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) برای کودکان

 

کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) با مقوا

  • ساخت تاج یا زهرا (س) با مقوای رنگی

برای تهیه تاج مقوای رنگی را انتخاب و آن را به صورت مستطیلی برش دهید. ابعاد مستطیل را با توجه به دور سر کودک خود انتخاب کنید. دورتا دور مستطیل را باقیچی برش دهید. میتوانید برای زیباتر شدن تاج، بالای مقوار را به صورت کنگره‌ای برش دهید. روی مقوار را با ماژیک اکلیلی یا با استفاده از مداد رنگی و …عبارت یا زهرا (س)، یا فاطمه (س) بنویسید.

کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) برای کودکان

  • ساخت شمع با مقوا

درست کردن شمع با مقوا یکی دیگر از گزینه های کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) برای مهد کودک‌ها و یا در خانه است.

کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س) برای کودکان

  • ساخت پرچم کاغذی برای کاردستی شهادت حضرت فاطمه (س)

این کاردستی یک پرچم کوچک سیاه از نماد عزاداری است که دانش آموز می‌تواند در مراسم‌های عزاداریِ و شهادت حضرت فاطمه (س) نیز آن را همراه خود ببرد.

روش ساخت: ابتدا پارچه‌ی مشکی ضخیمی را به صورت سه گوش به اندازه‌ی یک پرچم کوچک ببرید و کناره‌اَش را برای فرو کردن میله‌ی پرچم بدوزید.
سپس با ماژیک مخصوصِ پارچه، به رنگ نقره‌ای یا طلایی در یک طرف پرچم با خط درشت «یا زهرا» و در طرف دیگر «یا فاطمه» بنویسید.
با کمک بچه‌‌ها نوار تزیینی را دور تا دور کار با چسب مایع بچسبانید. برای تزیین می‌توانید از چسب اکلیلی جهت زیبا شدن کار استفاده نمایید. بچه ها از تزیین کردن پرچم ها لذت خواهند برد. فقط به آنها تذکر بدهید که اگر چسب اکلیلی را به مقدار زیاد روی کار بریزند، هم دیر خشک می‌شود و ممکن است دست‌شان بخورد و پخش شود؛ و هم اینکه پس از خشک شدن از روی کار کنده می‌شود. بنابراین خیلی طرح‌های خود را برجسته نکنند. در نهایت نِی‌ها را به بچه‌ها بدهید تا آن را داخل پرچم‌ها فرو کنند.

این کاردستی را می‌توانید با مقوا هم انجام دهید. البته ماندگاری پرچمِ پارچه ای بیشتر است. برای ساخت پرچم مقوایی، شما به مقواهایی با رنگ سبز، قرمز و سیاه نیاز دارید. همچنین به چسب مایع و نی پلاستیکی برای میله‌ی پرچم. با خط درشت، روی مقوای قرمز بنویسید «سلام بر فاطمه»؛ و روی مقوای سبز بنویسید «یا زهرا». سپس دور آن را با دقت ببرید و با کمک بچه‌‌ها در دو طرف مقوای سیاهی که به شکل مستطیل بریده‌اید بچسبانید. سپس به کودکان کمک کنید تا پرچم خود را به میله بچسبانند.
در حین کار، برای کودکان توضیح دهید که حضرت فاطمه هم مانند پیامبر، امام علی (ع)، امام حسین (ع) و بقیه امامان، خیلی مهربان هستند و ما با این پرچم و کاردستی‌ها می‌خواهیم بگوییم ایشان را دوست داریم. همچنین میتوانید برای او زندگینامه حضرت فاطمه (س) را توضیح دهید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *